Ke sporu Zeman - Chovanec: Na co má volič právo

28. srpen 2017 | 09.07 |

Nejpodrobněji o slovním střetu prezidenta Zemana s ministrem vnitra Chovancem potažmo policejním prezidentem Tuhým informoval zpravodajský sever (resp. "nejpřehlednější průvodce českou justicí") "Česká justice":

Vybírám jen to nejdůležitější a tučně zvýrazňuji zvlášť důležité:

"Prezident Miloš Zeman chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání není ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Záležitost podle něj nezvládli někteří podřízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz. Tuhý prezidenta vyzval, aby konkrétní poznatky ke konkrétním policistům sdělil přímo jemu nebo Generální inspekci bezpečnostní sborů (GIBS).

Zeman už dříve řekl, že policejní žádost načasovanou dva měsíce před volbami považuje za provokaci a vzbuzuje v něm podezření na zneužití policie pro politické účely. Dnes odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost.

Zeman poznamenal, že chce věřit tomu, že to není Chovanec, kdo za načasováním podání žádosti před volbami stojí, ale že to bude "nějaká nižší šarže". "Nějaký příliš poslušný a pilný úředník," poznamenal. Připomněl další případy, ve kterých podle něj policie postupovala chybně, jmenoval takzvanou Kubiceho zprávu, kauzu Budišov či obvinění spojené s kauzou někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové).

"Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. Přitom bych řekl, že si velmi vážím policejního prezidenta Tomáše Tuhého, takže jeho se to z mého pohledu netýká, ale mám obavu, že někteří jeho podřízení nezvládli svou roli," řekl Zeman. Pochybení se podle něj dopustili ti, kteří mají konkrétní odpovědnost za vyšetřování zmíněných kauz. Na dotaz moderátora, zda nejde i o odpovědnost ministra vnitra, Zeman řekl, že přeneseně ano. "Ale ministr vnitra nemůže odpovídat za každou kauzu, to by se zbláznil," dodal.

Tuhý v prohlášení napsal, že pokud má Zeman konkrétní poznatky ke konkrétním policistům, ať se s nimi obrátí přímo na něj nebo na GIBS. "Oceňuji, že se pan prezident dosud stavěl proti politizaci policie a pevně věřím, že tento postoj bude zastávat i nadále," dodal Tuhý.

Chovanec v pátek na Zemanovo obvinění policie reagoval slovy, že prezident se při pochybnostech může obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Prezident dnes řekl, že nevidí důvod, proč by to dělal, protože základním argumentem je načasování žádosti a další argumenty nepotřebuje."

https://www.ceska-justice.cz/2017/08/zeman-chci-verit-ze-za-zadosti-vydani-babise-neni-chovanec/

Tak jak to tedy je a kdo má pravdu? Jediná otázka, která je v daném sporu (a to velmi závažném sporu, když ministr vnitra k jeho řešení navrhuje případně svolat i Bezpečnostní radu státu!) relevantní, je následující:

Je podání policejní žádostí o vydání Babiše a jako jeho komplice i Faltýnka (dvou dominantních postav hnutí ANO) dva měsíce před volbami (v situaci, kdy hnutí ANO vede ve volebních průzkumech o několik koňských délek a kdy máme zkušenosti, jak tomu bylo doposud před každými volbami v posledních několika létech) oprávněný krok nebo ne? Jedná se o krok, který může vzbudit svým načasováním (ať záměrným nebo náhodným) nedůvěru v celý institucionální systém (včetně BIS, GIBS i BRS), nebo ne?

Na toto asi v logice věci ani BIS, ani GIBS, ani BRS odpověď dát nemůže.

Podle mého názoru je nyní míček na straně těch, kteří "nanečasovanou" žádost o vydání Babiše a Faltýnka podali. Ti musejí nyní zdůvodnit, že k tomu měli pádné důvody právě s ohledem na možné pochybnosti, které to může vyvolat. A tyto důvody by měli zaznít právě před volbami, protože občan se v bytost, která toho v dnešní době moc ovlivnit nemůže, určitá šance se jí nabízí právě při volbách. Alespoň ho k tomu někteří často odkazují. Tak místo spekulací a mlžení by ti, co o vydání Babiše a Faltýnka žádají, měli říci: K tomuto zvláštnímu kroku, kdy tak činíme v období těsně před volbami a víme, že se případ do voleb nedořeší, tak činíme z těchto a těchto zásadních a závažných důvodů:.............................................

Zatím jsem tuto argumentaci, na kterou mám, podle mého názoru jako volič právo, neslyšel.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář