Salámová likvidace Rusnokovy vlády

4. srpen 2013 | 08.59 |

Besser, Hanáková, Balvín. Jak za Nagyové bylo vše normální. Onděřj Pavelka a Vítěslav Jandák. Dokáže se v tom všem normální občan vyznat? Podle mě vývoj od "úletu" J. Balvína ukazuje následující:

Většina lidí pokus o eskalaci atmosféry k salámové likvidaci Rusnokovy vlády nepodpoří . To je velmi významným moment vývoje po 13.6.2013. Z toho, co se prozatím odehrálo, lze shrnout následující:

1. Většina lidí je schopna se orientovat v situaci a kriticky reagovat na chyby, kterých se Rusnokova vláda (či kdokoli jiný, kdo působí v oblasti mocensko-politické reprezentace) dopustí.

2. Rusnokova vláda je schopna na situaci reagovat i za cenu, že se to mohou vnímat někteří jako projev slabosti).

3. Většina lidí se nenechá vtáhnout do pokusu o vyvolání atmosféry vášní, pod jejíž clonou by mohlo dojít k obnovení moci Kalouskovy "stojedničky" – okamžitě vycítí tuto snahu, reaguje citlivě a staví se k takovým pokusů velmi kriticky, i pokud za touto snahou stojí velmi populární osobnosti.

4. Existuje izolovaná část občanů (nejen spoluobčanů, tj. politiků a tzv. kulturních osobností), kteří mají natolik "zapouzdřené" vnímání reality, že nejsou schopni posuzovat reálný vývoj ve srovnáních – to, na co reagují hyperkriticky, jim naprosto nevadí (nevadilo) v případě, kdy k tomu docházelo v mnohem větší míře v době, kdy vládla politická reprezentace, se kterou sympatizovali, od které získávali výhody či mezi kterou patřili.

5. Tato část občanů se dostává v důsledku logiky současného vývoje do stále větší izolace právě proto, že výrazně roste schopnost občanů rozlišovat, co je normální a co normální není. Tj. dochází k izolování a ztrátě pozic těch, kteří v důsledku skupinové konformitypovažují za normální to, co normální není.

Mimo jiné Rusnokova vláda zveřejnila platy Úřadu vlády a ministerstvech (zpráva dle Novinky.cz):

Úřad vlády podle premiéra Jiřího Rusnoka během pátečního odpoledne zveřejní platy a odměny vedoucích pracovníků. Rusnok to oznámil po jednání vlády. Předchozí vedení odmítalo platy zveřejňovat. Média se zajímala zejména o ohodnocení spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. "Ano je v tom pohyb, já jsem si nechal věci vysvětlit, vyložit různé právní názory..., dnes odpoledne zveřejníme všechny tyto věci prakticky až do posledního článku," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Rusnok. Neochotu úřadu zveřejnit údaje v minulosti kritizoval například Nadační fond proti korupci. Podle zatím známých informací měla Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 000 korun, mzda se jí ale několikanásobně zvýšila díky odměnám. Například jeden měsíc měla na výplatní pásce celkem 273 000 korun hrubého, tedy zhruba 190 000 korun čistého.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309431-rusnok-zverejni-platy-na-uradu-vlady-dojde-i-na-nagyovou.html

Právě tyto a další podobné skutečnosti ukazují, kam až v rámci příslušné skupinové konformity došlo to, že se za normální považovalo to, co normální není. Někdo namítne, že jsou to ze strany Rusnokovy vlády jen "levná gesta". Ne. Je to závazek do budoucna a tudíž i možná začátek určité očisty. Bude záležet na tom, jak citlivě bude veřejnost vnímat a rozlišovat, zda pochopí současný vývoj jako svoji příležitost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře