Jak Sobotka vidí svoji stranu

1. srpen 2013 | 08.13 |

Středa 31.7.2013 přinesla další výpad B. Sobotky proti Rusnokově vládě. Tentokrát nejméně šťastný, dokonce bych řekl, že přesáhl určité meze toho, co je přípustné. Především proto, že z toho, jak se vyjadřuje, je zřejmé, jak vidí stranu, které je předsedou, jak vidí své spolustraníky a jak chápe politiku. Cituji nejdříve příslušnou zprávu a podtrhuji to nejdůležitější:

"Sám Sobotka předpokládá, že vláda důvěru nezíská. Zároveň ale věří, že se mu podaří přesvědčit spolustraníky o svém postoji k Rusnokově vládě. "Já předpokládám, že návrh, který jako předseda přinesu do vedení strany, včetně předsednictva sociální demokracie, podporu získá," uvedl. Sociální demokraté se o důvěře chtějí definitivně rozhodnout v úterý, kdy se sejde jejich předsednictvo i poslanecký klub, před nějž předstoupí i Rusnok. S čím konkrétně chce před členy ČSSD předstoupit, Sobotka neřekl, pokud ale nezmění své kritické stanovisko vůči Rusnokovu týmu, existují v zásadě dvě možnosti - buď se příští středu při hlasování o důvěře aktivně vyslovit proti, nebo opustit při hlasování sál. O obou variantách se v sociální demokracii podle dřívějších vyjádření mluví a v obou případech by pak úřednická vláda prakticky neměla šanci projít. Sobotka nyní vede o postoji k vládě jednání se svými spolustraníky. Málokdo z nich prý situaci vnímá zcela černobíle a řada si prý uvědomuje, že hlasování o podpoře kabinetu má problematická místa. Podle informací ČTK měla Rusnokova vláda před necelými dvěma týdny v předsednictvu strany většinovou podporu, ještě výraznější je pak její podpora mezi řadovými straníky. "Sociální demokracie nemůže ignorovat určité problémy, které jsou se způsobem sestavení Rusnokovy vlády spojeny, a myslím si, že i funkcionáři sociální demokracie nemohou myslet v tuto chvíli jen na otázku volebních výsledků nebo sympatií prezidenta republiky, ale měli by také myslet na respektování určitých principů fungování státu a fungování parlamentní demokracie," je také přesvědčen Sobotka. Za velmi důležité považuje, aby si ČSSD udržela svoji autonomii a aby "nebyla snad řízena z okolí prezidenta republiky, nebo dokonce z okolí strany SPOZ". Sobotka by se rád ještě v tomto týdnu sešel s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, který je vnímán jako blízký spojenec Miloše Zemana a otevřeně se vyslovuje ve prospěch Rusnokovy vlády, i když se před dvěma týdny grémium sociální demokracie dohodlo, že bude v médiích vystupovat jednotněji."Já mu nechci brát právo na to, aby se vyjadřoval. Pokud cítí situaci tak, jak ji popisuje, pokud má takovéto přístupy a postoje, tak má přirozeně právo na to, aby je zveřejnil," řekl k tomu ve středu Sobotka. S Haškem si chce záležitost vyříkat mezi čtyřma očima."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309249-sobotka-burcuje-kvuli-rusnokovi-cssd-nemyslete-jen-na-kratkodobe-sympatie.html

Tady už B. Sobotka zjevně přesahuje mantinely soudnosti. To, zda si ČSSD uchová autonomii, nebo zda nebude řízena z okolí prezidenta závisí přece na normálním fungování ČSSD a ne na tom, zda ČSSD dá podporu Rusnokově vládě nebo ne. Sobotkovo vyjádření v podstatě znamená, že svým spolustraníkům říká: "Nemáte charakter, nemáte vlastní názor a řídíte se jen tím, kdo vám bude rozdávat prebendy." Jinak totiž jeho slova o ztrátě autonomie nelze interpretovat. Nejsou projevem síly, ale naprosté slabosti a současně i krajní nedůvěry vůči vlastní straně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak Sobotka vidí svoji stranu ondrey 01. 08. 2013 - 19:55