Další pokračování migrační války

4. srpen 2017 | 08.29 |

Když jsem si přečetl zprávu, že italský parlament ve středu schválil vyslání armádních plavidel do libyjských vod ve snaze bojovat proti pašerákům lidí, položil jsem na Facebooku otázku, s jakou obezličkou nyní přijdou stratégové špinavé války vedené migračními zbraněmi, viz:

Netrvalo to dlouho a "řešení", jak pokračovat v lumpárně se našlo.

Italské vojenské lodě daly najevo, že nebudou respektovat suverenitu Libyjských teritoriálních vod podle toho, kdo ze skupin rozdělené Libye tu či onu část pobřeží ovládá. Jinými slovy, akutně hrozí, že se prostřednictvím italského loďstva EU začne vměšovat do lybijského konfliktu místo toho, aby se plnil úkol, za který Itálie odpovídá a který byl  velkou většinou schválen oběma komorami italského parlamentu. Co je moc, to je moc. To, že se nejedná jen o kšeft, ale o geopolitický konflikt namířen proti základním hodnotám EU, k jejichž rozvrácení jsou používány migrační zbraně, se stává stále zřetelnějším.

Zde je celá zpráva uvedené ze dvou pramenů – Akruálně.cz a Novinek.cz (v jejím podání jsou drobné odlišnosti):

Aktuálně.cz:

Libyjský generál Chalífa Haftar, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA), to však odmítá. Je spřízněn s kabinetem na východě země, který nemá mezinárodní uznání. OSN uznává vládu v Tripolisu v čele s premiérem Faízem Sarrádžem.

Významný protagonista libyjského konfliktu generál Chalífa Haftar varoval Itálii, že zažene její lodě připlouvající k libyjským břehům bez povolení.

Italský parlament ve středu schválil vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům migrantů, s čímž souhlasila oficiální vláda v Tripolisu.

Haftar vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA), která je spřízněna s kabinetem na východě země. OSN ale uznává vládu v Tripolisu v čele s premiérem Faízem Sarrádžem.

Haftar podle BBC nařídil námořním základnám ve čtyřech libyjských městech, aby italské lodě blokovaly. LNA si vyhrazuje, že chce připlouvání cizích lodí schvalovat. Neupřesnila ale, zda je připravena proti nim použít i sílu.

Kabinet na východě Libye tvrdí, že pohyb italských lodí narušuje libyjskou suverenitu.

Řím se prý snaží "exportovat nelegální imigrační krizi ze svého území do Libye". Případný návrat tisíců migrantů by podle Haftarova tábora ohrozil libyjskou bezpečnost i ekonomiku.

Sarrádžova vláda v Tripolisu ale dohodu s Římem podporuje. Italské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že loď Comandante Borsini po obdržení souhlasu vplula do libyjských teritoriálních vod a míří k přístavu v hlavním městě Tripolisu.

EU poskytne Libyi přes 40 milionů eur na posílení hranic. Itálie chce vyslat až 700 vojáků

Vyslání zásobovací lodi a hlídkového plavidla schválili minulý týden zástupci italské vlády po žádosti Tripolisu. Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová ujistila, že nejde o zásah do svrchovanosti Libye. Italští vojáci podle ní budou moci použít sílu pouze v případě, že budou sami napadeni. (Poznámka: To již je zjevná snaha otevřít cestu k vyprovokování konfliktu.)

Většina z více než 93 tisíc migrantů, kteří zatím letos připluli k italským břehům, započala svou plavbu přes Středozemní moře v Libyi. Ta se zatím nevzpamatovala z chaosu vyvolaného svržením Muammara Kaddáfího v roce 2011 a pašeráci lidí toho ve velkém využívají.

autor: ČTK

Viz: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/libyjsky-predak-hrozi-italskym-lodim-priplouvajicim-kvuli-mi/r 351160ce783d11e7832f0025900fea04/?_ga=2.58699306.1286276143.1501825818-653989447.1497461903

Novinky.cz:

O pomoc s hlídkováním na moři požádal Italy premiér libyjské vlády národní jednoty Faíz Sarrádž. Ve středu misi schválil italský parlament a bezprostředně poté do libyjských vod vplula první loď Comandante Borsini.

Haftar v reakci na to nařídil bombardování všech italských válečných lodí, které vplují do libyjských vod. Na obchodní plavidla se rozkaz nevztahuje.

O bombardování informovala Al-Arabíja, na niž se odkazuje i řada italských médií. Třeba britská stanice BBC o Haftarově hrozbě referuje mírněji. Uvedla, že hovořil o vypuzení italských plavidel, která do libyjských vod připlují bez povolení.  

Sarrádž je sice premiérem vlády v Tripolisu, kterou podporuje OSN, kabinet však má v zemi, snažící se vzpamatovat z občanské války, jen omezenou moc.

Haftar velí Libyjské národní armádě (LNA), což je jedna z nejmocnějších sil v Libyi. S pomocí Egypta a Spojených arabských emirátů, které podporují LNA v bojích proti islamistickým radikálům, se Haftarově vojsku podařilo dobýt rozsáhlá území na východě a jihu země a vyčistit je od islamistů.

Druhá, východní libyjská vláda, která nemá mezinárodní podporu, ale má podporu Haftara, obvinila Itálii, že chce "exportovat krizi nelegální migrace ze svého území do Libye", uvedl BBC. Případný návrat desítek tisíc migrantů by měl podle této vlády "nebezpečný dopad" na libyjskou bezpečnost, hospodářství i společnost.

Viz: https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/445300-bombardujte-italske-lode-u-nasich-brehu-rozkazal-libyjsky-velitel.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Další pokračování migrační války františek 04. 08. 2017 - 10:16