Volby 2017/174: Karel Hušner o univerzitách

2. srpen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

V rámci seriálu o volbách uveřejňuji zajímavý příspěvek Ing. Karla Hušnera, CSc., kterým reaguje na můj příspěvek "Je na čase podvojné referendum o EU a uprchlících" z 27. července, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4812-je-na-case-podvojne-referendum-o-eu-a-uprchlicich.html

Zde je příspěvek K. Hušnera:

V závěrečné závorce článku je uvedeno: "Co naše univerzity, které tak rády vstupují do velké politiky?" A já za ně na základě bohatých životních zkušeností s nimi říkám: NIC, nic, nic! Neboť náleží (minimálně jejich administrativní vedení) rovněž k těmže slouhům slouhů! Jsou totiž finančně (a jejich vedení i existenčně) ABSOLUTNĚ závislé na penězích, které jim jsou vládou přidělovány, a to včetně různých grantů atd. Jen část těchto financí je totiž dána "pevným výpočtem", zbytek je na značné libovůli "načálstva". Kdyby si museli peníze získávat od těch, které mají vzdělávat, a ti by (tak, jak je to zvykem v běžném obchodě a životě) platili "za kvalitu, resp. personální uplatnění v následné praxi", tak by mluvili úplně jinak!

Takže pokud nechtějí vypadat před odbornou a znalou veřejností jako ještě větší hlupáci než jsou, je lepší pro ně mlčet. Někteří z nich promluví v "intencích zadání tzv. mainstreamu", ale to jen za předpokladu "závazného příslibu" dodatečných efektů pro školu a je samé. Prostě další forma korupce.

Když si pozorně prostudujeme jejich vyjádření, tak je sice např. v duchu požadovaného přijímání imigrantů atd., ale vždy (jako u mnoha vědecky se tvářících hypotéz) je to "obklopeno" řadou předpokladů. To proto, aby (v případě zvratu ve směrování výkonné moci) mohli vždy ze všeho "vycouvat" a říci, že "oni to tak vždy mysleli, že to jejich vyjádření bylo špatně pochopeno či interpretováno.

Jak už říkal (nejen) Marx: Inteligence nemá zásady, je kam vítr tam plášť, část je na jedné a další na druhé, třetí a další na dalších stranách barikády, protože inteligence pracuje vždy pro toho, komu slouží. A těch několik desítek chytrých, morálně pevných a mravných lidí je "za exoty", na něž se pořádá štvanice.

Vedení stávajících VŠ (kromě snad VŠ soukromých, které jsou závislé především na financích od studentů) je v naprosté většině ve vleku (a v předklonu) k výkonné moci. A tak, jako jsou pro soukromé VŠ studenti jejich "klienty", o něž musí pečovat, aby chtěli platit a hlavně doporučit studium na dané VŠ dalším, tak je výkonná moc "klientem" státních VŠ, jimž MUSÍ sloužit.

A že si ohnou páteř? Hlavně, že mají dobře placená místa a pro školu seženou finance, aby byli příště opět "zvoleni". Ale pokud je s nimi možno hovořit v naprostém soukromí, tak se vždy vyviňují slovy, že tím, že jsou loajální k vládnoucímu establišmentu, činí pro "to" co mohou svými rozhodnutími ovlivnit, to nejlepší. A plně tomu věří. A pokud mohou, tak se uzavírají do své úzce odborné kukly, kam za nimi "nikdo nemůže". To platilo plně za socializmu - a na neštěstí i v této době, o níž si většina z nás - také naivně - myslela, že bude lepší, resp. pravdivější a optimálně spravedlivější. Ale je to tak (nedávno jsem toto přirovnání někde četl a pro jeho pravdivost ho proto uvádím), že spravedlnost je jako duha. Jdeš za ní a ona před tebou stále ustupuje.

Jinak jsem pro navrhovaná referenda!

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář