Volby2017/150: Mise Ježíšova

9. červenec 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

V rámci seriálu o volbách uveřejňuji jeden z velmi zajímavých výsledků v oblasti dešifrování reality prostřednictvím teorie her. Považuji za velmi důležité, i když náročnější k porozumění. Uvítám přípomínky či dotazy.

V návaznosti na včerejší příspěvek, ve kterém jsem shrnul posun, který se nám podařil v oblasti modelování her typu Titanic, upozorním na jednu mimořádně zajímavou interpretaci.

Snaha vyjádřit specifiku her typu Titanic a najít způsob odvození parametrů konkrétních her popisujících různé specifické případy nás přivedla k odhalení her typu Souboj klanů a přechodů mezi hrami typu Titanic a Souboj klanů. Vztah mezi těmito hrami má nesmírně zajímavou interpretaci. Ukazuje totiž vysoce abstraktní, matematické pozadí mise Ježíše Krista a také exaktně definovaný rozdíl mezi logickou Starého zákona a Nového zákona.

Ve společnosti doby Ježíšovy přetížené nejrůznějšími problémy byly rozehrány hry typu Souboj klanů, hry, v nichž jde o vítězství jednoho klanu nad druhým. Ve více směrech. Tyto hry měly své proroky, ideology podporující ten či onen klan. Proroky falešné. Jako falešní se tito proroci projevují právě v kontrastu s misí Ježíšovou. Misí, která nabízí záchranu všech a nerozlišuje přitom mezi příslušníky vlastního klanu a ostatními. Misi, jejíž naplnění předpokládá, že se netrestají, nevylučují z možnosti společné záchrany ani ti, co pochybili a podíleli se na hrách typu Souboje klanů. V tom spočívá její étos.

Proti společnosti přesycená hrami typu Souboj klanů staví Ježíš jako alternativu rozehrání hry typu Titanic, která, pokud se prosadí kooperativní strategie, nabízí možnost projít jednou z kritických fází rozvoje společnosti s minimálními ztrátami toho, co je lidské, jak ve smyslu fyzického života lidí, tak i jejich duchovního bohatství.

Matematika souvisí nejen se základy přírodního, ale i našeho lidského světa mnohem víc, než si uvědomujeme. Ten, kdo například něco ví o fraktálech, si dovede představit, jaké bohatství rozmanitosti může zrodit jednoduchá matematická formulka. To, že se příběh Ježíše uchoval přes několik zprostředkování, že i přes různost dobových interpretací v něm vyniklo to nejdůležitější, že se v mimořádně krátké době rozlétnul do celého světa, že zafungoval jako velmi zdařilý a životaschopný memplex, je dáno mj. i tím, že šlo o velmi významnou inovaci v přístupu k řešení vyhrocených problémů tehdejší společnosti, která se zásadním a matematicky definovatelným způsobem odlišuje od přístupů předcházejících.

Domnívám se, že právě dobře definovatelný matematický základ toho, s čím Ježíš přišel, umožnil, aby jeho příběh a s ním spojené memplexy měly dostatečnou konzistenci a efektivně se v komunikačním prostoru replikovaly i ve velmi odlišných kulturních a historických podmínkách.

Pokud má někdo zájem o matematický model, může se podívat zde (lépe chápat v rámci celého seriálu):

http://radimvalencik.pise.cz/4681-volby2017-132-titanic-model-hry-a-realita-11.html

K tomu též:

Celý klíčový díl seriálu, který ukazuje možnosti teorie her při zkoumání lidského rozhodování, je zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10885737504-clovek-to-je-veda/214562260500004-jestrabi-a-hrdlicky/

(Pokračování dalším tématem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář