Na skok v Uzbekistánu/5 Metro a staré město

27. červen 2017 | 07.00 |

Večer mě jeden z pracovníků vládní instituce, na jejíž pozvání jsem přijel, pozval domů na večeři. Uvítal jsem to, protože jsem chtěl co nejvíce poznat místní podmínky. Bydlel na kraji města v "pjatietažce" ještě z dob Chruščovových. Ale pěkně udržované a ponořené v zeleni. Příjemné místo. Doma nás uvítaly jeho tři děti a žena, která čekala čtvrté.

Nalil mně Ayran s kousky zeleniny a omluvil se, že se přidá až za půl hodiny. Je Ramadán. Rozhodl jsem se, že počkám s ním, i když mě neustále pobízel. Ale ocenil to. Mezi tím jsme konverzovali. Většinou pracovně, ale i o místních zvycích a celkové situaci. Přesvědčil jsem se, že lze spojit muslimskou víru s moderním myšlením a hodnotovými orientacemi, které se nerozcházejí s našimi. Velmi pozitivní roli zde patrně sehrál i vliv ruské kultury.

Bavili jsme se velmi otevřeně – o vztahu mužů a žen, o náboženských otázkách. Pro mě dost silný zážitek.

Foto 1: Na hlavním trhu. Je obrovský. Místní se zde bez problémů orientují, protože v každém segementu se něco prodává. Tady kytičky.

Foto 2: To není cirkus, i když podobná budova, ale hlavní část trhu. Ale obchoduje se i všude kolem do vzdálenosti několika set metrů.

Foto 3: To jsem vyfotil pro manželku, protože jejím koníčkem je keramika. Dělá docela pěkné věci. Tak aby měla inspiraci.

Foto 4: Jedna z říček, která protéká centrem města. Zrovna procházím vládní čtvrtí po ulici Isloma Karimova. Po nedávno zesnulém prezidentovi přejmenovali už i letiště.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář