Na skok v Uzbekistánu/4 Metro a staré město

26. červen 2017 | 05.42 |

Ubytoval jsem se v hotelu, trochu si zdřímnul (v noci jsem toho moc v letadle nenaspal) a setkal se s pracovníky vládní instituce, na jejíž pozvání jsem přijel a která mně hradila cestu. Informovali mě o prioritách regionální politiky, tak jak je zformuloval nový prezident. A já si uvědomil, že poprvé za svůj život jsem v zemi, kde je prezident mladší než já. Víc než o čtyři roky.

Už první schůzka ukázala, že výměna poznatků bude užitečná. Problémové regiony, vztah výkonné moci a samosprávy v regionech, daně a dotace.

Konference probíhala v Akademii státního řízení, kam se člověk dostal až po velmi pečlivé prověrce. Zúčastnila se ji asi stovka lidí včetně senátorů, ministra práce a sociálních věcí, britského velvyslance. Po prvních vystoupeních jsem věděl, že tam nebudu jen na okrasu. Vystoupení jsem, myslím, celkem zvládnul. Aspoň jsem měl ten pocit a vyplynulo to i z neformálních rozhovorů o přestávkách a během oběda.

Foto 1: Podívejte, jak jsou domy pěkně vyvedeny. Velký rozdíl s Kazachstánem i Ruskem. Mluví se zde rusky i kazašsky. Soupeří i latinka s azbukou. Ale nikdo to tady nebere nějak zvlášť dramaticky.

Foto 2: Taková malá kuriozitka na jedné z hlavních ulic. Kousek odtud je i "Česká restaurace Dudek", jak je na ní napsáno.

Foto 3: Metro si Uzbeci hlídají velmi pečlivě, tak jsem tam moc nefotil. Je pěkné. V Ruském stylu. Mají zde všude nápisy "Základem bezpečí je obezřetnost". Když jsem jednou do metra vstupoval, všimnul jsem si, že starším lidem vydává paní, která sedí u turniketů, žetony. Dozvěděl jsem se od ní, že od 10 do 16 hodin mohou jezdit důchodci zdarma. Optal jsem se jí, zda by žeton vydala i mně. Prý ano. Vypadám dostatečně staře. Poděkoval jsem jí, což ji uvedlo do rozpaků. Nevyužil jsem nabídku. Metro je velmi levné.

Foto 4: Romantika staré zástavby. Dvory uvnitř domků jsou kupodivu velké a velmi pěkné.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář