Na skok v Uzbekistánu/1 První dojmy

19. červen 2017 | 07.00 |

Když jsem dostal nabídku jet na konferenci k problematice regionálního rozvoje do Uzbekistánu, souhlasil jsem. Termín, do kdy bylo vše nutné vyřídit, byl tak krátký, že jsem považoval za nereálné vyřídit všechny formality, včetně víza. Souhlasil jsem, abych uklidnil své svědomí. Později bych si mohl vyčítat... Trochu mě lákalo i téma – problémy sociálně ekonomického rozvoje regionů. Vzpomněl jsem si na léta, kdy jsem spolu s partou nadšenců dával dohromady koncepci sociálně ekonomického rozvoje Severočeského kraje. Ačkoli jsem pak dlouhá léta působil zase v Praze, téma jsem nepustil a věděl jsem, že k němu mohu říci leccos přínosného. I z dlouhodobého časového nadhledu. Severočeský (dnes Ústecký) kraj jsem si zamiloval a dění v něm sledoval i přes pobočku naší univerzity v Mostě.

K mému překvapení uzbecká strana jednala velmi čile. Téměř denně připomínkovali mé teze a prezentaci (až jsem z toho měl nedobrý pocit, že je zklamu, navíc jsem v tuto dobu měl spoustu dalších povinností), pracovali na potvrzení o tom, že po příletu do Taškentu mně na letišti vystaví vízum. Stále jsem ještě nevěřil, že se cesta uskuteční, ale měl jsem už i letenku a start se neodvratně blížil.

Předcestovní obavy doprovázely nepříjemné pocity. Už to že poletím několik dlouhých hodin, bylo strašné. Bojím se létat. Vím, že z matematického hlediska je to nesmysl, ale i tak. Co když mě nepustí do letadla? To by bylo snad ještě to nejlepší – říkal jsem si. A hlavně – co když se jim můj příspěvek nebude líbit a udělám ostudu nejen sobě, ale i naší univerzitě a republice? Co když nebudou spokojeni s úrovní mé ruštiny? Kdovíco všechno se může tak daleko stát.

Ovšem na druhé straně tu byla možnost vidět Uzbekistán. Tady se narodil Avicena, působil Hodža Nasredin. Odsud je spousta našich studentů. Země s autoritářským režimem a omezenou funkcí soukromého vlastnictví i trhu. Jak to funguje? Jak žijí a myslí zdejší lidé? – Taková příležitost se jen tak nenabídne.

(Pokračování)

A ještě pár foto:

Foto 1: Letěl jsem přes Istanbul. Start o půlnoci místního času. Přílet k ránu. Když vysvitlo Slunce, zrovna jsme letěli nad pouští. Pohled, jaký měli američtí astronauti před přistáním na Měsíci.

Foto 2: A tady už jsme nad Taškentem. Všude hodně zeleně.

Foto 3: Docela pěkné panelové domy. Uchovávají svoji eleganci více než v mém milovaném Kazachstánu. Kvalitnější provedení. Vpravo reklama na obnovitelnou energii. Větrnou. Kolik solárek by se zde vešlo do pouště...

Foto 4: Pravoslavný komplex kousek od hotelu, kde jsem byl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář