Volby2017/129: Krize ČSSD/6 Můj článek v PLISTECH

18. červen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Publikoval jsem před pár dny (ještě před poloodchodem Sobotky a následujcíí krizí), zařazuji do seriálu k volbám. Zařazuji v rámci série o pádu ČSSD:

Kdysi jsem viděl dobrodružný film s mladým Omarem Sharifem (v záporné roli). Myslím se jmenoval "Zelený led". Utkvěla mně v hlavě jedna ze závěrečných scén. Jeden z nejbližších spolupracovníků, od kterého by to nikdo nečekal, padoucha zastřelí se slovy: "Já vás varoval, a tolikrát...", i s trochou zklamání a lítosti v hlase.

Obdobný pocit mám, když sleduji vývoj v ČSSD a vývoj pozice ČSSD. Nejen v poslední době. Dlouhou dobu si někteří mysleli, že přeháním, dokonce že škodím... A mezitím se vypařil čas pro nápravu. Věnoval jsem přitom obrovské úsilí tomu, aby došlo k obratu dřív, než se překročí kritická mez. Doufám aspoň, že mou zkušenost využijí další.

Z náročného pobytu v Uzbekistánu (mimořádně zajímavá a doufám i užitečná konference) se teď vracím přes můj milovaný Istanbul. Včera, ještě v Taškentu, jsem dal rozhovor Parlamentním listům. Vyšel dnes. Zde je:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sobotka-a-Zaoralek-nastrcene-figurky-mafianu-A-Chovanec-zakladatel-uradu-pro-spiclovani-Docent-Valencik-rozebral-rosadu-CSSD-pohledem-uprimneho-socialniho-demokrata-492261/diskuse

Vybírám jen to, co momentálně považuji za nejdůležitější:

"Do odcházejících politiků se nekope. Zvláště, neodcházejí-li kvůli nějakému velkému skandálu. Prohlásit v takovou chvíli o někom, že je zbabělec, může jen hulvát," okomentoval slova předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vůči Sobotkovi brněnský politolog Miloš Gregor. Souhlasil byste s ním?

Brněnský politolog si asi ještě nepovšimnul, že Sobotka – a s ním celá sobotkovská éra, sobotkovská garda – ještě neodešel/neodešli. Jen se z politické mrtvoly změnil(i) v mršinu. Není to pěkný pohled a je to cítit. Prostor pro obrodu sociálně demokratických myšlenek je stále ještě zavalen rozkládající se reprezentací, která má aktuálně podobu triumvirátu. Odchod do politického nebytí z politického zasmrádání vypadá přece jinak. To by měl brněnský politolog vědět.

Také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se vyjádřil k postupu sociálních demokratů kriticky. "To je fakt dobrej PR. Všichni se semkneme kolem Slávka. Vo nic jinýho nejde," sdělil na Twitteru poněkud lidovou mluvou, z čehož vyplývá, že si Sobotkova rozhodnutí asi moc neváží...

Hniloba je nakažlivá. Přenáší se i stykem. Přeji těm, co se "semknou", příjemné společné zahnívání. Budoucnost obrozené sociální demokracie je jinde. Ve straně, která není zadlužena, je schopna formulovat program řešení současných společenských problémů na základě přesného identifikování jejich příčin. Bývalé KSČ taky nepomohlo vyměnit Husáka za Jakeše a pak Jakeše za Urbánka. Pro pamětníky: Pád do propadliště dějin zastavil až nadějný a upřímný pokus o zásadní reformu strany ve směru étosu, který stál na počátku hnutí.

Děkuji všem, kteří vstoupili do diskuse k mému článku. Po dvou hodinách už 75 příspěvků a většinou k věci s řadou invenčních pohledů.

Z Istanbulu v pravé poledne času (a těším se domů).

P. S.: Stálo mě to hodně drahé pivo, ale bez toho se zde člověk na wifi nedostane.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář