Sympozium k Průmyslu 4.0 pro všechny zájemce

6. červen 2017 | 14.56 |

Úvodem

Naše setkání, které shodou připadlo na nejdelší den (a nejkratší noc) v roce, jsem ne náhodou nazval "sympozium". Vypomůžu si Wikipedií a připomenu, co tento pojem znamená:

"Symposion je jeden z Platónových dialogů, jímž byl pravděpodobně založen stejnojmenný literární žánr symposia. Slovo symposion lze přeložit jako hostina. Hostinou není však myšleno jídlo, ale to, co následovalo po něm, může to být chápáno jako setkání za účelem řešit nějaký problém nebo jen výměna názorů."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Symposion_(Plat%C3%B3n)

U sympozia je důležitý přímý kontakt účastníků (jak se říká česky "ksichtem v ksicht"), tj. to, že se všichni vzájemně sledují, každý do diskuse vstupuje krátce, reaguje na druhé, hledí si do očí, nepředvádějí se, ale snaží se dobrat podstaty věci, uchopit problém, najít řešení, zformulovat co nejpřesnější pohled na to, o co jde. Tak doufám, že se nám to povede.

Zde jsou základní údaje o akci:

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"">Na 21. června od 16.00 do 19.00 připravujeme

vědecké sympózium na téma:

PRŮMYSL 4.0 A REALISTICKÁ VIZE ROZVOJE SPOLEČNOSTI

z hlediska programů politických stran před volbami 2017 v ČR do PS

Sympozium se uskuteční v rámci pravidelného teoretického semináře Ekonomie produktivní spotřeby v budově Vysoké školy finanční a správní, Estonská 500 (vstup z ulice Kodaňské) jako součást řešení projektu specifického výzkumu VŠFS v roce 2017.

K uvedené problematice se nám podařilo vydat monografické Zvláštní číslo časopisu Marathon za rok 2017, které je celé ke stažení (s opravdu velmi zajímavými a informačně bohatými materiály) zde:

http://radimvalencik.pise.cz/4588-volby2017-102-o-prumyslu-4-0-v-marathonu.html

Doporučuji též:

http://radimvalencik.pise.cz/4625-volby2017-112-jeste-k-prumyslu-4-0-ale-jinak.html

Co dál?

Když jsem přemýšlel, jak ze setkání vytěžit co nejvíce, dospěl jsem po zralé úvaze k tomu, že by bylo dobré dát prostřednictvím ní podnět k dalším setkáním obdobného typu. Setkáním, která by byla schopna konfrontovat to, na čem se shodne odborná veřejnost (včetně shody na tom, v čem se neshodne), aby se využilo předvolebního období k vyvolání určitého tlaku na omezení diletantismu odborné sféry.

Ten začíná přesahovat meze myslitelného a to, co předvedl Pilný, je jen jedním z kamínků do mozaiky (souvisí to patrně s upřímností nového ministra financí). Programy politických stran jsou poznamenány diletantství obdobný způsobem, i když se to snaží maskovat kýčovitou podobou, kterou jim strany dávají. Zkrátka – reprezentace stávajících politických stran přehlížejí roli odbornosti. To by mohlo vést do budoucna v dnešní složité době k velkým problémům. Jedním z cílů setkání je proto dát pdonět ke změně tohoto nepříznivého tredu.

Jak sympozium proběhne?

Počítám s účastí 30-40. Budeme sedět tak, abychom na sebe vzájemně viděli (kruhová úprava), tj. všichni budeme tvořit "panel". Každý by měl při svém vystoupení dodržovat následující pravidla:

1. Adresně reagovat na to, co již bylo řečeno, či na některý z podkladů, který bude k dispozici.

2. Vystoupení by mělo být stručné se zdůrazněním toho nejvýznamnějšího, aby ho ostatní pozorně sledovali. Maximálně 5 minut.

3. Lze požádat o vystoupení delší (10 minut), ale až po prvním vystoupení (souhlas musí dát všichni ostatní konsensuálně).

4. Kromě ústního vystoupení budou moci účastníci napsat svou myšlenku přes počítač na promítací plátno. (Touto formou lze vést i paralelní diskusi.)

5. Každý účastník také bude moci přinést a rozdat podklady k tomu, co považuje nejdůležitější.

6. Pokusíme se zajistit přímý přenos z akce a její uchování ke stažení.

7. Diskuse bude směřovat k tomu, co s výsledky sympozia dál, jak je dále využít, včetně návrhů na čas, místo, formu a téma dalšího setkání, dále pak na to, jaké vyvrcholení by mohla série setkání mít.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář