(71.53) Hra: Co přinesl 23.7.13 – Superaféra 41

27. červenec 2013 | 08.00 |


Vyjednávání M. Zemana o podpoře Rusnokovy vlády v úterý 23.7.2013 se změnilo spíše v licitaci na téma, jaký krok kdo učiní, když druhý učiní určitý krok. Zde jsou nejdůležitější momenty této licitace (momentů z vyjednávání podpory), jak je zaznamenala média:

""Pan prezident by velmi zvažoval v případě druhého pokusu o sestavení vlády poskytnout mandát pravicové koalici," řekl v úterý Mynář Novinkám. Kancléř věří, že se levice ve Sněmovně takovému vývoji bude snažit zabránit. "Myslím, že o to více by se měla levice snažit, aby Rusnokova vláda uspěla," podotkl Mynář. Prezident Miloš Zeman v minulých dnech jednal s představiteli jednotlivých stran. Bývalá vládní koalice podporu Rusnokovi odmítá a poukazuje na většinu 101 poslanců ve Sněmovně. Jak řekl Právu po jednání se Zemanem šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, prezident nevěří, že strany nadále touto většinou disponují."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/308568-mynar-varoval-levici-dejte-duveru-rusnokovi-nebo-nastoupi-pravice.html

"Bavili jsme se o tom, že by jako prezident měl hlavně dbát o to, jestli má vláda většinu, a ne o to, jestli je pravicová nebo levicová. A on mi na to řekl, že ty podpisy z června, které mu dala Miroslava Němcová, jsou už staré a nemají relevanci," řekl Právu Gazdík. Dodal, že z toho nejde vyvozovat, zda Zeman uvažuje o tom, že by v druhém kole pověřil sestavením vlády šéfku Sněmovny  a místopředsedkyni ODS Němcovou. "Chtěl by asi dokázat, že disponujeme 101 hlasy. Nenaznačil, že by dal druhý pokus koalici, ale nenabyl jsem pocitu, že by chtěl držet Rusnokovu vládu v demisi za každou cenu," dodal Gazdík."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/308536-gazdik-zeman-bude-chtit-dokazat-ze-jsme-neztratili-vetsinu.html

"Byl to ale právě lídr ČSSD, který minulý týden v pátek podle informací Novinek na jednání stranického předsednictva odchod ze sálu prosazoval jako jednu z variant. Takový krok by v důsledku znamenal, že Rusnokův kabinet nedostane důvěru. Na rokování se přitom Sobotka nesetkal s kladnou odezvou svých spolustraníků. Podle Kováčika by takový postup prezident vnímal jako tlak, aby se vrátila "vláda Miroslava Kalouska".  Zeman vyslal jasný signál, že takový scénář nepřichází v úvahu. "Pan prezident by byl velmi nerad, kdyby se něco takového stalo," zdůraznil Kováčik."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/308487-zeman-vyslal-pres-kscm-vzkaz-sobotkovi-zadny-odchod-pri-duvere.html

Otázkou je, co z toho je a co není míněno vážně, co je realisticky zvažovanou alternativou a co jen nátlakem. K tomu, aby M. Zeman mohl rozehrát trochu riskantní hru s držením Rusnokovy vlády v demisi až do voleb, potřebuje, aby tato vláda dostala když ne většinovou podporu, tak alespoň hodně hlasů. Čím více, tím lépe. A k tomu potřebuje, aby ji podpořila významná část ČSSD (nejlépe jednotně celá strana). Proto licituje s možností pověření "stojedničkové" vlády. Tím dostává Sobotkovo vedení strany pod značný tlak.

Jednání M. Zemana s parlamentními stranami ukázala, jak se vymstilo to, že ČSSD jako vůdčí strana opozice nepřišla na jednání s ujasněnými a přesně definovanými podmínkami podmíněné podpory Rusnokovy vlády.

Vývoj v nejbližších dnech či týdnech mohou ovšem za současných podmínek velmi výrazně ovlivnit další faktory, jen v úterý 23.7.2013 bylo možné zaznamenat dva příklady toho, co může podstatným způsobem ovlivnit hry, které se hrají:

"Luxusní byt v Galerii Myšák koupila v roce 2008 Grygárkova tchyně za 13,5 miliónu korun. Podle Gygárka měla 10 miliónů z prodeje pozemků. Za ně ale podle smluv na katastru nemovitostí získala 2,6 miliónu a také znalec pro ČT pozemky odhadem ocenil na 1,5 až tři milióny korun. Žena je prodávala v 90. letech. Byt si nyní pronajímá bývalý vlivný úředník pražského magistrátu Jiří Toman. Ten vlastní také nemovitost v Moravských Budějovicích. U domu jsou pozemky a tenisové kurty, nemovitost je v ceně zhruba osm miliónů korun. Jak na ni našetřil z úřednického platu, Toman odmítá vysvětlit. Bývalý magistrátní úředník je spojen se spornými projekty Prahy, které údajně ovlivňoval lobbista Roman Janoušek. Janoušek rovněž sídlí v Galerii Myšák a Grygárek uvedl, že právě lobbista ho požádal, zda by byt Tomanovi nepronajal."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/308459-byvaly-zalobce-grygarek-nevysvetlil-jak-prisel-k-bytu-za-13-5-milionu.html

"Obžaloba ze zneužití nezletilé dívky Karla Daňhela podle jeho slov nezlomila a je připraven podat své svědectví při vyšetřování kauzy CASA. "Svůj názor jsem nezměnil, v kauze CASA, pokud budu vyzván k podání svědectví a pokud tato kauza půjde k soudu, jsem připraven svědčit," řekl Právu Daňhel bezprostředně po vynesení verdiktu. Výsledek soudního procesu mu každopádně přinesl velkou úlevu v osobním životě. "Jsem rád, že je celá tahle anabáze konečně u konce a že konečně začnu žít normální život," reagoval na verdikt. Jeho obhájkyně už v závěrečné řeči celý proces se svým klientem přirovnala k jiné kauze z poslední doby. V ní mělo podle olomouckých žalobců dojít ke zneužití vojenského zpravodajství v případu, který souvisí s aktuálně stíhanou bývalou ředitelkou kabinetu premiéra Janou Nagyovou. Ta měla nechat zpravodajci sledovat manželku předsedy vlády Petra Nečase (ODS). Podle Lucie Hrdé jde jen o další příklad, kdy byla rozvědka zneužita. "Generál Kovanda vydal před časem prohlášení na internetu, že obhajoba, tedy já, viním Vojenské zpravodajství ze zneužívání postavení. Oni se proti tomu striktně ohrazovali, že nic takového nedělají. Načež za čtrnáct dní se stalo to, o čem všichni víme," podotkla advokátka Hrdá."

Viz: http://www.novinky.cz/krimi/308552-danhel-v-kauze-casa-chci-svedcit.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře