(71.52) Hra: Co přinesl 22.7.13 – Superaféra 40

26. červenec 2013 | 08.00 |


V pondělí 22.3.2013 se konaly konzultace M. Zemana s představiteli jednotlivých parlamentních politických stran. Dopadly přesně tak, jak jsem psal zhruba před dvěma týdny, že dopadnou. Vývoj stále více získává podobu řecké antické tragédie, ovšem s tím rozdílem, že naši "rekové" se ani nesnaží uniknout osudu.

V další části rozhovoru pro časopis Týden zveřejněné 22.7.2013 se P. Nečas vyviňuje ze smutné role, do které se dostal, a mj. sděluje, že chtěl již na jaře oznámit veřejně svůj vztah s Nagyovou a odejít z politiky. Udělal by to prý, pokud by ovšem "kolegové ve vedení ODS, pánové (Martin) Kuba, (Jiří) Pospíšil a (Tomáš) Chalupa nezačali letos na jaře blbnout a rozvíjet debaty o předčasných kongresech". Zde je podstatná část toho, co bylo zveřejněno na Novinky.cz:

"Expremiér Petr Nečas (ODS) plánoval na konci léta zveřejnit, že odejde z politiky a pouze dokončí mandát, a jeho přítelkyně Jana Nagyová chtěla oznámit odchod z pozice vrchní ředitelky jeho kabinetu. Nečas to uvedl v rozhovoru pro nejnovější vydání časopisu Týden. Právě tyto informace mohly být podle něho pro policisty a státní zástupce důvodem, proč v červnu spustili zatýkání lidí stíhaných nyní v kauzách spojených s Nagyovou.

"Věděli, že zmizí ty barvotiskové kulisy, které měli nastavené," řekl Nečas. Kauzy spojené s Nagyovou ho stály křeslo premiéra a šéfa ODS. Soudy pustily obviněné osoby včetně Nagyové z vazby, na tři exposlance ODS stíhané kvůli korupci se podle Nejvyššího soudu vztahuje imunita. Svůj záměr odejít prý chtěl oznámit s ročním předstihem už letos na jaře a prý by to udělal, kdyby "kolegové ve vedení ODS, pánové (Martin) Kuba, (Jiří) Pospíšil a (Tomáš) Chalupa nezačali letos na jaře blbnout a rozvíjet debaty o předčasných kongresech". Rozhodl se proto tehdy "zabojovat o pozici v ODS" a oznámení odložit, řekl Týdnu. S Nagyovou si prý byli vědomi, že nedělají správnou věc.

"Propletení osobního vztahu s pracovním vztahem prostě není správně – a já si toho byl vědom. Mimo jiné i za to musím nést osobní politickou odpovědnost," řekl týdeníku expremiér.

Záměr vztah oznámit podle něj musel být policii a státním zástupcům zřejmý z odposlechů. Jejich zveřejnění včetně intimních rozhovorů nyní Nečas očekává poté, co soudy státním zástupcům případ zkomplikovaly.

"Ve chvíli, kdy začnou ztrácet půdu pod nohama, je jejich cílem aspoň totálně zničit a dehonestovat dané osoby," řekl Nečas. Co všechno do telefonu říkal, si prý nepamatuje. "Toto je však hráno prasácky a jsou používány fauly, takže tyto věci uniknou. Já s tím počítám a vím, že to bude strašně traumatizující a zraňující," uvedl. Dodal, že situace bude komplikovaná nejen pro něj, ale i pro jeho blízké včetně dětí a pro rodinu Nagyové."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/308368-chtel-jsem-oznamit-vztah-s-nagyovou-a-z-politiky-odejit-prohlasil-necas.html

Byla by to skoro dojemná historie, kterou by musel pochopit každý. Láska je láska. Má to však jeden háček. On své velké lásce dával odměny 10-20krát přesahující její tabulkový plat. Kdo něco takového udělá, kdyby se nedopustil ničeho jiného, morálně skončil. To už není o lásce - to je křivárna, neúcta k lidem, kterým bere peníze, aby si vydržoval milenku. Nikdo nikdy už se na tohoto člověka nemůže dívat jako na rovného. A pokud byl v tak vysoké funkci, tak už vůbec ne. Selhal a skončil.

Pokud to nechápe, pokud si myslí, že tím, co říká, se obhajuje a pokud dokonce na někoho útočí, je to smutné a tragické. Je to však jen jeho selhání? Patrně je to výrazem atmosféry, která panuje v ODS. Ta by totiž jinak už dávno musela říci: "Petře, prosím, už mlč a někam zalez, už jsi nám napáchal dost škody!"

Ale ona to stále neřekla a stále se považuje za vůdčí složku "stojedničky" (do které patří i P. Nečas). Budu se opakovat, ale znovu upozorním na to, že tady máme přímo před očima křišťálově čistý případ skupinové konformity (omezenosti), který jsem již dříve popsal ve třech pokračováních viz:

http://radimvalencik.pise.cz/120-thbu-skupinova-konformita-20-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/121-thbu-skupinova-konformita-20-2.html

http://radimvalencik.pise.cz/122-thbu-skupinova-konformita-20-3.html

Je ovšem téměř neuvěřitelné, jaké v tomto případě dosáhla skupinová konformita parametry. Je tomu tak právě proto, že ODS po dlouhou dobu fungovala jako politický reprezentant fungování struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a na základě toho si vytvořila zevnitř neprolomitelné ideové paradigma, které vede členy jejího vedení k tomu, že považují za normální to, co prostě normální není. A P. Nečas předvádí, kam až to může zajít. Pro vnějšího pozorovatele velmi poučné. Zajímavé bude sledovat další průběh i konce.

K tomu malá poznámka. I ostatní politické strany jsou kontaminované, prorostlé a do značné míry ovládané strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Ani o nich si nelze dělat iluze. Tragédií ODS však je, že ona se postupně vyvinula ve skutečného politického reprezentanta systému založeného na ovládnutí institucí těmito strukturami. Proto její vedení stále nedokáže pochopit, v jaké situaci se ODS ocitla.

Zajímavé bude z tohoto hlediska sledovat dva typy her:

1. Přes to, že v ODS zcela zvítězila ortodoxie, budeme svědky různých pokusů o reformu, resp. nápravu, protože tato strana bude stále více ztrácet perspektivu.

2. Před velkým dilematem bude stát TOP, kde se bude vyostřovat spor zastánců dvou různých strategií:

- Kalouskovy založené na snaze udržet "stojedničku" za každou cenu, tj. i za cenu dalšího propadu preferencí nejen ODS, ale i TOP.

- Schwarzenbergovy založené na snaze "vyskočit" ze slepé uličky, do které vede postoj vedení ODS, a posílit TOP na úkor ODS.

Oba dva typy her budou podstatným způsobem ovlivněny razantní politikou Zemanovy podpory Rusnokovy vlády, která bude "stojedničku" sjednocovat a působit jak proti reformním snahám v ODS, tak i proti převládnutí Schwarzenbergovy strategie. Možnosti podstatného posílení, která se tím nabízí ČSSD, patrně tato strana nevyužije v důsledku pokračování vnitřních svárů.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.52) Hra: Co přinesl 22.7.13 – Superaféra 40 ondrey 26. 07. 2013 - 14:06