Naši hysterici a Zemanův rozhovor

21. květen 2017 | 09.55 |

Prý jsme prožili nějakou vládní krizi a ústavní krizi a kdovícoještě. Poloplnil se Václavák, mediální mainstream šílel a dokonce i moje 88letá maminka se mě ptala, co se děje.

Nic, odpověděl jsem. Nejen jí, ale i všem dalším, kteří ne zcela přesně dokázali rozlišit mezi realitou a "reality šou" produkovanou mediálním mainstreamem. Ekonomika funguje, státní rozpočet se připravuje, Praha plná platících cizinců, koruna pomalu, ale jistě tvrdne, všichni mají celkem dobrou náladu a baví se (až na ten konec v osmifinále, ale dokážeme se dobře bavit i blbostí druhých, ne?).

Vše, co bylo mediálním mainstreamem dramatizováno, proběhlo hladce, logicky, ku prospěchu věci a k dennímu pořádku. Máme ministra financí bez zbytečného odkladu nejen lakomého, ale i pilného. Co víc si přát?

Zatímco se nám mediální mainstream pokoušel blbnout hlavu a Bára Štěpánová (vzor racionálních a morálních schémat požadovaného chování národa) spolu se svou stereotypně představovanou skvadrou spacákových televizních spáčů požadovala Bartoškův majdanovský neklid, prezident se setkal se dvěma ze tří nejvýznamnějších hráčů světa (ten třetí je trochu zaneprázdněn, protože stále ještě neví, kdo vlastně řídí jeho zemi). Naše hlava státu zjednala několik akčních i dlouhodobých kšeftů v oblastech, ve kterých velmi záleží na tom, zda se země rozhodne jít cestou lezení někomu někam, nebo dělat vyváženou a sebevědomou politiku. (Ti, co ho při jeho misi opustili – ministři ČSSD – národu předvedli, jak si oni představují roli naší země ve světě.)

Ve čtvrtek jsme se mohli podívat a poslechnout si, jak to vidí prezident. Ovšem jen na Barrandovu. Mediální mainstream věrný svému poslání informovat úplně, vyváženě a nezaujatě nezaznamenal ani slovo, ani myšlenku, ani se nepokusil s ničím s prezidentových názorů polemizovat... Tak vybírám aspoň to nejdůležitější:

18.

května 2017

Minulý den jste se zúčastnil konference pořádané čínským prezidentem Xi Jinpingem v Pekingu, jejímž jediným tématem byl projekt čínské vlády One Belt, One Road neboli Jeden pás, jedna cesta jindy nazývaný Nová hedvábná cesta. O co jde?

Jde o asi největší infrastrukturní projekt v moderní historii. Abych to přiblížil Vašim divákům, kteří jistě vědí, co to byl Marshallův plán, Marshallův plán po druhé světové válce zdvihnul západní Evropu z trosek a způsobil výrazné ekonomické oživení. No a tohle to, to je dvanáctkrát větší než Marshallův plán, takže je to obrovská investiční příležitost i pro české firmy, protože to spojení mezi Evropou a Asií, které samozřejmě nezahrnuje jenom Čínu, ale i další země, v podstatě jednak umožní, aby naše stavebnictví, které bohužel klesá, dostalo nové zakázky, aby přišly nové investice z Číny do České republiky a v neposlední řadě, aby alespoň jeden úsek Hedvábné stezky vedl právě přes území České republiky.

Jde o gigantický projekt, který má obchodně propojit šedesát pět zemí světa a přímo nebo nepřímo se dotknout tří miliard obyvatelů. Jde o výstavbu železniční infrastruktury, letecké infrastruktury, průmyslových parků a dalších investic. Čína je připravena v příštích desetiletích investovat stovky miliard dolarů. Myslíte si, že je reálné, že se stane tento projekt přínosem pro Českou republiku?

Určitě ano, samozřejmě, že je to dlouhodobý projekt a očekávat od něho, že zítra nebo pozítří hned bude mít pozitivní efekty, je naivní. Dlouhodobé projekty obvykle bývají efektivní až na svém konci anebo ve svém prostředku, nikoli na svém začátku. Ale přece jenom na jednom začátku, pane Soukupe, jsme. Víte, ona ta Nová hedvábná stezka samozřejmě neznamená jenom například vysokorychlostní železnici. Tou přepravujete zboží, ale jak budete přepravovat lidi? Lidi musíte přepravovat na tuhle vzdálenost letadly a mě velice potěšilo, že jsme se po řadě složitých vyjednávání dostali do situace, že existují tři linky mezi Čínou a Českou republikou, které jsou naplněné. Mně Radek Štěpánek, tenista, který tady má v Šanghaji hospůdku, říkal, že téměř nesehnal letenky. Takže oběma směry jsou tyto linky naplněné, takže tenhle pozitivní začátek už teď funguje.

...Myslíte si, že bude tento projekt prost ideologických cílů?

Žádný projekt není prost ideologických cílů, ale záleží na tom, co převáží, jestli ideologie nebo byznys. Víte přece, že i u nás v daleko menších rozměrech, když někde postavíte dálnici, tak kolem ní vznikají nové průmyslové firmy, protože je to pro ně výhodné. Když vybudujete tak obrovskou spojnici mezi Evropou a Asií, to není jenom Čína, to je již zmíněný Pákistán, středoasijské republiky a podobně, tak tam kolem tohoto pásu dokonce mohou vznikat i nová moderní města a je to tak dobře. Bude to obrovský rozvojový impulz, já bych řekl jakési nakopnutí světové ekonomiky a ta ideologie asi ustoupí do pozadí.

S projektem Nové hedvábné cesty souvisí zájem čínských firem o infrastrukturní projekty a samozřejmě podniky, které operují v infrastrukturní oblasti. Domnívám se, že s Novou hedvábnou cestou souvisí i zájem čínských firem o Škodu Transportation nebo TSS Cargo, ale tady se dojednávaly i podepisovaly smlouvy, které mají přinést nová pracovní místa. Čínští investoři mnohdy bývají kritizováni proto, že nakupují stávající firmy a nepřináší nová pracovní místa. Nyní zdá se, že se to zlomilo, byla podepsána smlouva s Linglong Tyres o výstavbě obří pneumatikárny v průmyslové zóně Barbora na Karvinsku a další.

Já bych to ještě tak úplně neinzeroval, i když je to velmi pravděpodobné. Nezapomeňte, že o tuto zakázku se stále ještě ucházejí Poláci a měli bychom tedy být opatrní, ale jedná se zhruba o dva tisíce pracovních míst...

...

Konference v Číně se zúčastnila kromě Vás i celá řada premiérů, zmiňme premiéry Itálie, Španělska, Maďarska, Polska, a celá řada hlav států včetně tureckého prezidenta nebo ruského prezidenta Vladimíra Putina. V českých médiích proběhla zpráva, část Vaší debaty, z které vyplynulo, že by bylo dobré omezit novináře. Mám se začít bát? A teď vážně, o čem jste spolu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem mluvili?

Hloupost našich komentátorů je nekonečná, protože ve skutečnosti šlo o okrajovou poznámku, kdy jsme se prodírali zástupem novinářů, kteří nám překáželi, abychom se dostali do sousední místnosti, tak jsme si oba dva řekli, že je zapotřebí, je nějakým způsobem ať už omezit nebo likvidovat.

Víte, novináři zaručují lidem svobodu slova a tisku a vyjadřování, tak se nedivte, že jsou trošku přecitlivělý na takovéto poznámky.

Pane Soukupe, svoboda slova je něco krásného, ale není totožná se svobodou hlouposti a dezinformací. Já si ostatně vzpomínám, jak kdysi Václav Klaus pronesl podobný vtípek, kdy prohlásil, že novináři jsou hlavními nepřáteli lidstva, main enemies of mankind, ale teď bych se vrátil k podstatě, protože jenom český novinář, promiňte mi to, může z hodinového jednání s ruským prezidentem vytrhnout jednu okrajovou větu.

Tak tedy, bavili jsme se především o tom, jak zlepšit rusko-české ekonomické vztahy a součástí tohoto jednání byla i příprava mezivládní rusko-české konference, která se bude konat po asi třech letech, po třech letech přetržky, kdy naše vztahy stagnovaly nebo dokonce klesaly. V téhle souvislosti bych chtěl vysoce ocenit nového mladého ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, který už díky tomu, že předtím na tom ministerstvu dělal náměstka a tedy je zapracován, tak se ukázal jako výborný partner vůči ruské straně.

Pak jsme probírali samozřejmě i otázky českých investic a českých podniků v Ruské federaci a naopak. Chtěl bych závěrem říci, že je dobré, že počet ruských turistů v České republice začíná opět vzrůstat, což i v souvislosti s rostoucím počtem čínských turistů může znamenat významný impulz pro náš cestovní ruch. Jak vidíte, pane Soukupe, my tady všichni v Číně pracujeme, zatímco v našem malém českém rybníčku se politici jenom hádají a já si myslím, že pro Českou republiku je potřeba pracovat.

Pane prezidente, pojďme zpět domů a bohužel jako několik posledních týdnů k naší vnitropolitické krizi. Minulý týden jsme spolu hovořili v Liberci těsně po Vaší schůzce s koaličními lídry stran ANO, lidovců a sociálních demokratů, s tím, že z jednání s Vámi si odvezli určité návrhy, jejichž obsah jsme neznali a po Vaší cestě by mělo být jasno. Zatím to tak nevypadá.

Ty návrhy byly dva. Myslím si, že teď už to mohu zveřejnit. Ten první návrh se týkal předčasných voleb. Já sám si nejsem jist, zda je to nejlepší řešení. Vypadali bychom jako blázni, kdybychom půl roku před řádnými volbami dělali volby předčasné, ale pokud by si to moji partneři přáli, i to je řešení.

Ten druhý návrh se týkal toho, že na české politické scéně teď máme takové dva soupeřící kohouty, Bohuslava Sobotku a Andreje Babiše, kteří se vzájemně nesnášejí, což asi oba víme. A já jsem říkal, co kdyby tedy tito lidé odešli do voleb z vlády a situace by se uklidnila.

Mimochodem, u obou z nich bohužel registruji jakési chaotické chování. Na jedné straně premiér ohlásí demisi, pak řekne, že ji podá až dvacátého května, den poté řekne, že ji nepodá vůbec. Nejdřív řekne, že nenavrhne odvolání Andreje Babiše, aby z něj neudělal mučedníka, a krátce potom navrhne jeho odvolání. Chaotické je i to, že dosud není určen, kdo by měl nahradit Babiše v čele Ministerstva financí, což je nezodpovědné vůči přípravě státního rozpočtu. Takže to je chaos z jedné strany.

A chaos z druhé strany zase spočívá v tom, že Andrej Babiš nejdříve říká, že se nenechá odvolat, že se raději nechá zabít, než aby odstoupil sám, no a krátce potom souhlasí s tím, aby ho nahradila paní Schillerová jako náměstkyně, a když v rozporu s koaliční smlouvou je tato nominantka nebo kandidátka odmítnuta, tak pokorně hledá nějaké další kandidáty, což je také chaotické jednání.

Já už se těším, až tohle skončí, protože prezident by tady měl, vedle dalších, jednak pomoci pro stabilní politickou situaci a to znamená stabilní vládu až do voleb, a ne aby se ministři vyhazovali půl roku před volbami, a také stabilní ekonomickou a finanční situaci. Uvědomte si, že ty nedůstojné tanečky kolem Ministerstva financí se odehrávají v době, kdy už se normálně začíná připravovat státní rozpočet, což je zákon zákonů, zákon roku a tady se obětuje rozumnému státnímu rozpočtu to, že začíná předvolební boj a každá strana se snaží spíše zničit svého protivníka, než aby představila vlastní pozitivní program.

...

Exprezident Václav Klaus řekl, že svým postupem můžete ztratit politické body. Co myslíte, může mít pravdu? A jak hodnotíte vlastně Vašeho klíčového souputníka a soupeře Václava Klause?

Já si Václava Klause vážím a respektuji ho, i když s řadou jeho názorů samozřejmě nesouhlasím. Ale to teď není podstatné. Pokud jde o tu ztrátu politických bodů, ano, jsou lidé, kteří nahánějí politické body tak dlouho, až ztratí tvář, až se z nich stane, kdysi se tomu říkalo želé nebo také měkkýš. Člověk, který se bojí vyslovit jakýkoli tvrdý a jasně formulovaný názor jenom proto, aby, jak Vy říkáte, neztratil politické body.

...

Dá se očekávat nějaká změna evropské politiky vůči brexitu?

Budeme mít samozřejmě celou řadu jednání. Víte, že britská premiérka si přeje tato jednání rozfázovat. Naopak dochází ze strany Evropské unie k požadavku, aby Británie nejdříve dodržela všechny svoje závazky, samozřejmě včetně závazků finančních, a až potom se můžeme bavit o dalších krocích. Tady by měla být Evropská unie jednotná, ale na druhé straně by si měla uvědomovat svoji odpovědnost, nebo spíše spoluodpovědnost, za brexit, aby nedocházelo k dalším odchodům členských zemí Evropské unie.

Víc se mně na můj blog nevešlo. Celé je zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-9-13371

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.47 (15x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Naši hysterici a Zemanův rozhovor ondrey 21. 05. 2017 - 16:25