Model hry TITANIC a jeho využití/9

15. květen 2017 | 07.00 |

Model hry Titanic, efektivní nástroj analýzy současné reality – 9. část

Od hry s trestáním nekooperujících hráčů ke hře Souboj klanů

Připomeňme:

- Hra typu Titanic s trestáním nekooperujících hráčů je hra, kdy při prosazení kooperativní strategie má hráč, který zvolil nekooperativní strategii, menší šanci na záchranu, než hráč, který zvolil kooperativní strategii.

- Hra typu Souboj klanů je hra, kdy se vzájemně trestají hráči z opačných klanů (jejich strategiemi je v tomto případě volba toho klanu, ke kterému se hráč přidá). V této hře mají obě strany náklady s přijetím každého dalšího hráče. Jeho přijetím (a tudíž zvýšením pravděpodobnosti toho, že vyhraje daný klan) se snižuje pravděpodonost záchrany nedominantních vyvolených hráčů.

Přechod od hry typu Titanic s plným trestáním nekooperujících hráčů ke hře typu Souboj klanů lze vyjádřit např. následujícími dvěma obrázky:

1. obrázek: Nepředpokládají se náklady spojené s přijetím každého dalšího hráče:

2. obrázek: Předpokládají se náklady spojené s přijetím každého dalšího hráče:

Zdá se, že rozdíl není příliš zásadní. Všimněte si ovšem, jak se se vznikem nákladů na přijetí každého dalšího hráče mezi kooperující hráče snižuje pravděpodobnost jejich záchrany při větším počtu kooperujících hráčů. (Přerušovaná tučná modrá křivka v prvním a ve druhém grafu.)

Čím to může být v realitě dáno? Jakmile se hra typu Titanic začíná měnit v souboj dvou skupin o to, čí příznivci přežijí, začíná se snižovat úsilí o záchranu co největšího počtu hráčů a to vede ke snížení pravděpodobnosti záchrany při narůstajícím počtu kooperujících hráčů. Původní kooperativní strategie sice znamená větší pravděpodobnost záchrany než nekooperativní strategie, ale s počtem hráčů také pravděpodobnost klesající.

Odpovídáme tím mj. na otázku, proč zvyšování míry trestu za nekooperativní strategii v rámci hry typu Titanic s trestáním nekooperativních hráčů vede od určité výše míry trestání k poklesu vyplaty hráčů (pravděpodobnosti záchrany). To je velmi důležitý závěr.

V dnešním pokračováním jsem chtěl předvést, jak si pomocí grafů odvozených od základního grafu hry typu Titanic dokážeme představit vývoj v různých reálných situacích. Znalost grafů a zdokonalování schopnosti představit si prostřednictvím nich realitu je významné rovněž z hlediska odhadování a odhalování toho, jak vidí realitu jiní hráči. Podle různých indikací lze například odlišit hráče, kteří vidí reálnou hru jako hru typu Titanic, nebo jako hru typu Souboj klanů.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář