Proč si nikdo „nepřečetl“, co sdělil Pecina?

21. červenec 2013 | 18.00 |

Čtu (trochu vzdálen od domova, ale jen necelých 800 km) komentáře, názory diskuse na téma aktuálního dění u nás. Trochu mě překvapilo, že se nikdo nepozastavil nad tím, co říká ministr vnitra M. Pecina v rozhovoru pro Právo. Cituji příslušnou část rozhovoru a podtrhávám to nejdůležitější:

Pojďme k nové vládě. Myslíte si, že získá kabinet premiéra Jiřího Rusnoka v srpnu důvěru?

Myslím, že ano.

Co vás vede k tomuto přesvědčení?

Podívejte se na hlasování o rozpuštění Sněmovny, tam to dopadlo 96 : 92 pro rozpuštění (potřeba bylo 120 hlasů – pozn. red.). Také si myslím, že je v parlamentu hodně lidí, kteří mají obavu, co bude s touto zemí, kdyby se vrátila Nečasova vláda, nedejbože s Petrem Nečasem, který se tváří jako křišťálově čistý. Nemyslím si, že by poslanci měli většinový názor takový, že zemi dostanou do úplného kolapsu, i když v takovém stavu skoro je.

Co vás vlastně přimělo přejít z lépe placeného místa manažera ve Vítkovicích do tak nejistého projektu, jakým je Rusnokova vláda?

Motivace je stejná jako u většiny ostatních. Prostě máme pocit, že se se zemí už něco musí stát, že někdo musí přijít a říct, že to, co se dělo tři roky, je třeba zastavit a dát to do normální fazóny. Holt tady nejsme jen proto, abychom vydělávali peníze ve vrcholových funkcích, ale abychom taky posloužili vlasti.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/308309-pecina-jestli-o-necasovi-nekdo-rozhodoval-tak-to-byli-jeho-plukovnici.html

Zde je zcela explicitní formulováno to, na čem bude Rusnokova vláda stavět, když nedostane důvěru: "v parlamentu hodně lidí, kteří mají obavu, co bude s touto zemí, kdyby se vrátila Nečasova vláda, nedejbože s Petrem Nečasem, který se tváří jako křišťálově čistý".

Dosaďme místo slova "parlament" slovo "v naší zemi" a předpokládejme, že rozhodující bude spor o tom, co je víc – nedůvěra nedůvěryhodné Sněmovny, nebo důvěra důvěryhodných lidí?

S tím souvisí krátká poznámka, kterou jsem napsal před dvěma dny a na kterou bylo překvapivě mnoho nejrůznějších ohlasů. Připomenu ji: Pořád nechápu, proč se říká, že Rusnokova vláda nevzešla z voleb. Vzešla. Vzešla ze svobodných voleb - přímé volby prezidenta. A budeme mít dost možností posuzovat (a nejen posuzovat, ale i účinně se k závěrům pozorování vyjádřit), zda naplňuje očekávání víc nebo míň než Sněmovna, která také vzešla ze svobodných voleb (na to také nezapomínejme).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře