Volby2017/087: O zkaženosti stran/5

3. květen 2017 | 05.15 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4310-volby17-030-o-silenstvi-ortel-a-merkel.html

Na úvod tohoto článku stručná poznámka: Článek vychází z toho, co jsem napsal před několika dny.

Uveřejňuji 5. část projevu předsedy ODS Petra Fialy"ODS nabízí silný program a pevné odhodlání" z 22. dubna 2017, viz:

http://www.ods.cz/clanek/13488-uvodni-projev-predsedy-ods-petra-fialy-na-programove-konferenci-ods-silny-program-pro-silne-cesko

Dělal jsem si přitom průběžně poznámky k jednotlivým pasážím. Zajímalo mě, zda a jakou formou se v jeho obsáhlém vystoupení objeví to, co je v současné době tím nejdůležitějším:

Identifikování, pojmenování a případná analýza příčin současných (rychle narůstajících) problémů, na základě toho pak navržení cesty jejich řešení.

Bez toho se nemůže obejít program žádné politické strany, která nechce posloužit jen jako fíkový list kamuflování příčin současných problémů a tudíž i jako nástroj matení veřejnosti.

Podrobný úvod je v 1. části.

Pár technických poznámek k následujícímu textu:

1. Zveřejním ho celý, kromě oslovení a závěrečných hesel (čte se to tak lépe).

2. Důležité, jak v projevu P. Fialy, tak ve svých poznámkách, zvýrazňuji tučně.

3. Vystoupení P. Fialy je tmavomodře, mé poznámky jsou uváděny průběžně, vždy k příslušné pasáži, v závorce a červeně.

4. Nejedná se o útok ani na ODS, ani na P. Fialu. Kdo četl mé kritické poznámky třeba k Dlouhodobému programu ČSSD či Okamurovy SPD mně dá zapravdu. Jde o zachycení stavu současné politické scény.

Nyní již text projevu F. Fialy s mými poznámkami.

Myslím, že je čas říct to tak, jak to je:

Předseda vlády Sobotka spí, ministr financí Babiš sní – a my, Občanská demokratická strana, pracujeme (všimněte si, že jsem odolal tomu říci makáme – sorry, jako, já ten jejich slovník přijímat nebudu).

Myslím, že je čas říct, že půl roku před volbami obě vládní strany – ČSSD i ANO – projevují únavu nebo nekompetentnost v tom, co Česká republika a její občané potřebují. Těkají od jednoho tématu k druhému, ničemu se plně nevěnují, chybí jim uvážený cílevědomý přístup a jsou posedlí jediným: aby se objevovali v médiích.

Jenže takto naše republika projí a promrhá ekonomický růst. Promarníme příležitost, jak využít konjunkturu. A proto nesmíme dopustit pokračování této zčásti unavené a zčásti nekompetentní levicově-populistické vlády.

Proto nespíme ani nesníme, ale předkládáme veřejnosti program: 190 konkrétních kroků, které jsme připraveni realizovat a které reagují na problémy i příležitosti naší země. Na rozdíl od neuchopitelných snů, silný program jako protiklad k bezradnosti a obsahově prázdnému marketingu.

(Poprvé v celém projevu je zmíněno to, že je třeba "reagovat na problémy". Jak jsme však viděli v předcházejících částech, žádné problémy, ani náznakem, nejsou nikde pojmenovány. A nejsou pojmenovány ani ve "190 konkrétních krocích". To si může každý ověřit zde:

http://www.ods.cz/volby2017/program

Všech "190" kroků jsou jen sliby, na které jsme zvyklí z předcházejících voleb.)

ODS je dnes jediná opoziční strana, která neříká jen, co nechce a co se nám nelíbí, ale říkáme, co chceme, co a jak uděláme.

(Opravu, ale opravdu zde nevidím žádný rozdíl od toho, jak své sliby formulují jiné strany.)

ODS 2017 je dnes strana, která má tým složený z důvěryhodných a kompetentních osobností, který dokáže udělat, co je potřeba udělat – co je potřeba opravit, co prosadit, co je potřeba zjednodušit – a co je potřeba jednoduše zrušit.

(Řečeno slovy z Pelíšků: "Já tam vidím pořád ty stejné lidi.")

Jinými slovy: ODS 2017 má to, co dnes české politice chybí. A to je ucelený, silný program. Poznání toho, co je důležité – a jasná představa, jak s tím naložit.

(ODS místo sebechvály by přispěla určitá kritická sebereflexe, alespoň náznak pokusu odpovědět na otázku, proč se jí v postklausovských dobách nevedlo. Takto spíše vypadá jako Strana Otrlých Sklerotiků.)

ODS dnes proto představuje daňový balíček – protože jedním z největších ekonomických problémů České republiky jsou nyní nepřiměřeně nízké mzdy – a dnes to už pro nás nepředstavuje žádnou komparativní výhodu, ale naopak ekonomicky neopodstatněnou zátěž pro občany.

Proto ODS přichází s balíčkem nižších daní, které budou znamenat vyšší příjmy pro každého zaměstnance. Mluvíme o 7 procentech čistých vyšších příjmů, říkáme pro každého a říkáme pro každého spravedlivě. Náš návrh daňového balíčku, který za chvíli představí kolegové, je podporou střední třídy v České republice, myslí na rodiny, myslí na mezigenerační solidaritu a myslí i na snížení odvodové zátěže pro podnikatele a celkově lepší podmínky pro podnikání.

(Pokud by P. Fiala znal aspoň trochu historii vlastní strany, používal by slovo "balíček" mnohem opatrněji.)

A teď si to srovnejme. Co nabízí ČSSD? Nabízí zdanit úspěšné. Já doufám, že je všem jasné, co socialisté z ČSSD chtějí. Oni budou rozhodovat o tom, kolik ještě můžete vydělávat, jinak na vás uvalí dodatečnou daň za vaši snahu. Přitom tady není řeč o miliardářích – těch se to ve skutečnosti nedotkne, to by ministr financí nedovolil. Ne. Mluvíme například o úspěšných lékařích – které bychom rádi viděli tady, u nás doma, a ne aby někam utíkali. My, ODS, i jim nabízíme spravedlivých 7 % navíc, tak jako všem. Ale socialisté je chtějí dodanit. Osekat jim příjmy a tím je vyhnat. To je naše levice.

(Ideologizace odborného problém – proporcionální, nebo progresivní zdanění?)

Co nabízí ministr financí, který chce být premiérem? No, abych byl celkem konkrétní: nic. Řekl, že to bude jinak a že bude lépe, a po třech a půl letech v křesle ministra financí začal snít. Já vůbec nepochybuji o tom, že nakonec přijde s něčím, co bude nějaké progresivně-neprogresivní zdanění, nějaké takové pro něj typické flip-flop řešení a ve výsledku velké nic, které se zabalí do koblihy, vymyslí k tomu kreslený film a přeúčtuje přes EET. Od ANO se jasného slova nedočkáte.

(Levné obvinění. Chytá se slovíčka. Program má pracovat s vizí a trochu "snění" nemůže uškodit. Především však musí vycházet z přesného pojmenování problémů a jejich analýzy, zejména analýzy toho, jak spolu problémy souvisejí a proč se některé přes veškerou snahu nedaří překonávat: Korupce, úplatkářství, nezávislost soudů na zákonech, používání dvojího metru k diskriminaci osob, prohlubující se propasti mezi bohatství a chudobou, kterou nelze vysvětlit jen rozdílnou "pracovitostí", byrokratizace správy, která posiluje moc úředníka nad občanem, atd.... Kde o něčem z toho je zmínka?)

Myslím, že je jasné, o čem se bude rozhodovat. Lidé v České republice budou stát před velmi jasnou volbou.

Mezi ČSSD, která věci komplikuje,

ANO, které lidi ohlupuje,

a ODS, která snižuje daně a zvyšuje příjmy, protože si to lidé zaslouží, protože lidé vědí lépe než ČSSD nebo ANO, jak se svými penězi naložit.

ODS, která má silný program a která ví, co udělat pro lepší život lidí v naší zemi.

(Občané spíše dnes nevědí a možná se to do voleb ani nezlepší, koho volit. Program žádné ze stran, která má šanci dostat se do parlamentu, zatím nevychází z pojmenování problémů. A velkohubé chvástání občanům v rozhodování moc nepomůže.)

(Pokračování další částí komentovaného projevu zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář