Volby2017/084: O zkaženosti stran/4

30. duben 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4310-volby17-030-o-silenstvi-ortel-a-merkel.html

Na úvod tohoto článku stručná poznámka: Článek vychází z toho, co jsem napsal před několika dny.

Na úvod 4. části: Fiala provedl starý trik – zaměnil pojmenování příčin současných problémů za hledání nepřítele, který za všechno může.

Uveřejňuji 4. část projevu předsedy ODS Petra Fialy"ODS nabízí silný program a pevné odhodlání" z 22. dubna 2017, viz:

http://www.ods.cz/clanek/13488-uvodni-projev-predsedy-ods-petra-fialy-na-programove-konferenci-ods-silny-program-pro-silne-cesko

Dělal jsem si přitom průběžně poznámky k jednotlivým pasážím. Zajímalo mě, zda a jakou formou se v jeho obsáhlém vystoupení objeví to, co je v současné době tím nejdůležitějším:

Identifikování, pojmenování a případná analýza příčin současných (rychle narůstajících) problémů, na základě toho pak navržení cesty jejich řešení.

Bez toho se nemůže obejít program žádné politické strany, která nechce posloužit jen jako fíkový list kamuflování příčin současných problémů a tudíž i jako nástroj matení veřejnosti.

Podrobný úvod je v 1. části.

Pár technických poznámek k následujícímu textu:

1. Zveřejním ho celý, kromě oslovení a závěrečných hesel (čte se to tak lépe).

2. Důležité, jak v projevu P. Fialy, tak ve svých poznámkách, zvýrazňuji tučně.

3. Vystoupení P. Fialy je tmavomodře, mé poznámky jsou uváděny průběžně, vždy k příslušné pasáži, v závorce a červeně.

4. Nejedná se o útok ani na ODS, ani na P. Fialu. Kdo četl mé kritické poznámky třeba k Dlouhodobému programu ČSSD či Okamurovy SPD mně dá zapravdu. Jde o zachycení stavu současné politické scény.

Nyní již text projevu F. Fialy s mými poznámkami.

Připomínám zde známá, ale bohužel stále platná Reaganova slova, že "svoboda není nikdy dál od zániku než jednu generaci".

My – ODS – jsme připraveni splnit úkol a ochránit svobodu pro naši i příští generaci. Jsme tedy připraveni v první řadě zabránit tomu, aby Česká republika klesla na samé politické dno. Na politické dno jednobarevné populistické vlády, anebo vlády s podporou nebo s přímou účastí komunistů.

(Tady už nepokryté strašení bez zábran místo uvedení příčin současných problémů. Jen tak dál! Ať je to každému jasné, kam až se současná politika, včetně té z dílny ODS, propadla.)

Někteří si to možná přejí – a budou volit ČSSD. Některým to možná nevadí – a budou volit ANO.

Ale pro ty, kteří si to nepřejí, jsme tu jako jediná spolehlivá a jistá volba my – co nejsilnější ODS 2017.

(Bez komentáře, jen tak dál.)

Řekněme si to na rovinu – ČSSD jde na ruku těm, kteří chtějí být závislí na státu a jeho dávkách. ANO dělá politiku ve prospěch Andreje Babiše a jeho družiny. Komunisté jsou tu – bohužel stále – pro milovníky starých totalitních pořádků.

ODS je tu ale pro všechny, kteří věří v myšlenky Listopadu 1989. Pro všechny, kteří věří ve svobodu a demokracii. Pro všechny, kteří věří v tržní ekonomiku. Pro všechny, kteří věří ve spravedlnost.

(To bohatství myšlenek v podání P. Fialy je opravdu obrovské a oslňující.)

ODS je tu pro lidi pracovité, pro lidi, kteří se o něco snaží a zaslouží si spokojený život. Bez ohledu na to, zda to jsou dělníci, živnostníci, lékaři, učitelé, manažeři či podnikatelé. Nebo mladí lidé, kteří věří ve svoji dobrou budoucnost. Nebo senioři, kteří už ke společnému blahu přispěli a zaslouží si prožívat důstojné stáří.

ODS tu není pro ty, kteří chtějí profitovat z práce jiných. Jsme tady pro normální, odpovědné lidi uvažující zdravým rozumem – jsme zde pro aktivní a pracovité lidi.

To, co dnes také ohrožuje českou politiku, Českou republiku i naši společnou budoucnost, to je, když se nenormální začne považovat za normální. A v české politice už od toho bohužel nejsme příliš vzdáleni.

(Ono to považování "nenormálního za normální" začíná cenami v parlamentní restauraci, zvyšováním vlastních platů, pokračuje to rozdáváním trafik za loajalitu až k používání vojenské zpravodajské služby k soukromému špiclování... To je přece normální, ne?)

Je jasné, že vždy bude existovat politický zápas mezi našimi hodnotami na straně jedné a sociálními inženýry z politické levice na straně druhé. Že tu proti nám – lidem konzervativních hodnot a ochráncům svobody a liberální ekonomiky – budou stát socialisté, komunisté anebo jiní extremisté. Tak to v demokracii chodí.

(Když neumíme pojmenovat příčiny problémů, vytvoříme toho, kdo za ně může. Takto vznikla první primitivní náboženství. Když neumíme vysvětlit blesk, tak stvoříme Peruna, který škodí.)

Když převáží socialisté – tak potom je to vždy zlé, protože na to doplatí zdravý rozum, přirozená úloha státu a peněženky poctivých občanů. Když komunisté a extremisté – tak je to v každém případě tragédie.

(Socialisté = ztráta rozumu, Fialova ODS = uchování rozumu a paměti. V předcházejících částech bylo předvedeno dostatečně názorně, jak je to s ODS jako nositelem racionality.)

Ale původ všeho zlého je vždy podobný. Na začátku stojí to, když přestaneme věci rozlišovat. Když je nedokážeme pravdivě pojmenovat. Když přestaneme věcem rozumět. Když se začne za normální považovat to nenormální. Posuďte sami.

(Ten, kdo není schopen pojmenovat příčiny současných problémů, vytváří zapouzdřený svět v sobě, který se vyznačuje používáním dvojího metru: Na druhém vidí vše špatné, vlastní nedostatky velkoryse přehlíží.)

To, co tu dnes představujeme – silný program pro silné Česko, 190 opatření pro lepší život – a co budou za chvíli podrobně představovat moji kolegové – to je výsledek poctivé politické a expertní práce.

Naše týmy vytipovaly největší problémy a největší příležitosti České republiky. A jen já osobně jsem za poslední čtyři měsíce najezdil tisíce kilometrů na setkání se stovkami lidí, abychom program doladili, doplnili, nastavili a předložili tak, abychom nabídli poctivou politiku. Toto považuji za normální.

(Hlavní je pochválit se...)

A co se děje mezitím kolem nás?

Zatímco my jsme už nějakou dobu dělali program s lidmi a mezi lidmi, vyhlásila sociální demokracie, že bude také dělat program s lidmi, ale vzápětí se odmlčela. Pak vystřelili několik progresivních návrhů, jak zničit střední třídu, a pak se zase stáhli. A teď nás doslova kopírují v našich metodách, jak oslovovat s programem lidi. Pozdě – a originál je vždy lepší než kopie. Na jedné straně by nás to mohlo těšit, ale učiteli levice vážně být nechceme.

A pak se přihlásil Andrej Babiš, že bude snít a ať mu lidé prý posílají svoje sny – a on že to potom sepíše a bude z toho program.

To jsme opravdu tak upadli a ztratili poslední zbytky smyslu pro realitu, že všichni nevidíme, jak je to nenormální?

(Ničeho lepšího než napadání druhých se už asi nedočkáme. Obvinit druhé, že považují "za normální to, co normální není" je korektní a vhodné jen a jen v případě, kdy se nepoužívá nástroj dvojího metru obecně a konkrétně pak v případě, kdy posuzují sebe a ty druhé. Hrozí nebezpečí zapouzdření ve stylu biblického, kdy vidím třísku v oku bližního, ale nevidím trám v oku vlastním. Přesně sem nyní Fiala směřuje.

Považuji za absurdní a totálně bezradné – ale zároveň upřímné a výmluvné –, když šéf politické strany po čtyřech letech ve vládě na postu ministra financí, který aspiruje na předsedu vlády, namísto toho, aby představil program, začíná snít. On, který by měl skládat účet z toho, co udělal – a který by první měl mít představu o tom, co naše země potřebuje, co je třeba udělat a co je reálné udělat – on se chystá půl roku před volbami snít o programu. Napište mu svůj sen a on vám ho splní. Rozumíte té absurditě?

Nebo předseda vlády, kterému jsem musel já z opozice připomenout, co je jeho povinnost ve vztahu k nejasným transakcím ministra financí. Už měsíce neví, co má dělat. A tak radši mlčí. A zřejmě se chce promlčet až k volbám. Předseda vlády. Je to normální?

Je, prosím vás, normální, když se poměrně běžně děje to, že poslanci vládní strany hlasují proti návrhům svých ministrů? Je normální, že prý máme o dálnicích rozhodovat v referendu? Že jeden předloží vizi progresivního zdanění, kterou rychle stáhne, protože narazí na odpor? Druhý řekne, že on navrhne daně jinak a určitě lépe – jenže potom už neví jak.

(Představa, co naše země potřebuje, nemůže v současné době hromadících se a synergicky působících problémů vyrůstat z ničeho jiného než z identifikování, pojmenování a analýzy současných problémů. Tomu se ovšem nevyhýbá pouze Babiš, ale, jak jsme si ukázala v předcházejících částech, i samotná ODS. Všechno, co nyní dští na své soupeře, spíše více než méně oprávněně padá i na její hlavu. Nikoli jen "ti druzí" jsou problémem, problémem je i ODS.)

(Pokračování další částí komentovaného projevu zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář