Proč teď programová konference ČSSD

19. červenec 2013 | 20.42 |


Podle mého názoru by složitou (až tragickou) situaci, ve které se nachází ČSSD či do které se sama dostává, mohla napomoci řešit mimořádná programová konference ČSSD. Času je ještě dost. Mohla by proběhnout třeba v neděli 28.7.2013 (z hlediska příjezdu z dovolených). A hned v pondělí by mohlo začít jednání o podmíněné důvěře Rusnokově vládě s poměrně silným mandátem.

Proč? Pokud jde o Rusnokovu vládu, tak zde jsou dvě základní možnosti – buď bude, nebo nebude úspěšná. I v případě, že by Rusnokova vláda vládla až do konce řádného volebního období, je to poměrně krátká doba, aby mohla být hodnocena jako neúspěšná, pokud se bude aspoň trochu snažit. Její výhodná pozice spočívá i v tom, že může navrhovat různá populární opatření a počítat s tím, že jí je parlamentní většina znemožní realizovat – Černého Petra ovšem budou v ruce držet ti, co jí to "zarazí". (Osobně předpokládám, že toho Rusnokova vláda zneužívat nebude.)

ČSSD má zhruba tři možnosti, jak na současnou realitu z hlediska vztahu k Rusnokově vládě reagovat:

- Postavit se vůči Rusnokově vládě kriticky, využít každou možnost, jak ji kritizovat.

- Nedělat vůbec nic – zaujmout pozici "mrtvého brouka" a počkat si na volby či na pověření sestavit vládu.

- Dát Rusnokově vládě podmíněnou podporu – zformulovat rozumné podmínky, za kterých ČSSD vládu podpoří, jednak ty, co by vláda měla dělat, jednak ty, které se týkají toho, co by tato vláda s omezeným mandátem, s omezenou legitimitou i omezenou dobou účinkování dělat neměla (to je možná ještě důležitější).

Takže mohou nastat tyto situace:

- Rusnokova vláda byla úspěšná, ČSSD se stavěla proti ní: Velmi špatná situace pro volby.

- Rusnokova vláda byla úspěšná, ČSSD se k ní chovala neutrálně: O něco lepší, ale nijak dobrá situace pro volby.

- Rusnokova vláda byla úspěšná, ČSSD ji podpořila jako vládu, na kterou po volbách naváže: Velmi dobrá situace pro volby.

- Rusnokova vláda nebyla úspěšná, ČSSD se stavěla proti ní: Nepříliš dobrá situace pro volby, veřejnost ji tak jak tak bude považovat za "levicovou" a selže-li tato vláda, budou pochybnosti i o možnostech sociálně demokratické.

- Rusnokova vláda nebyla úspěšná, ČSSD se k ní chovala neutrálně: Ještě horší situace pro volby než v předcházejícím případě.

- Rusnokova vláda nebyla úspěšná, ČSSD ji podpořila jako vládu, na kterou po volbách naváže: Velmi špatná situace pro volby, kterou by mohlo zlepšit jen to, že by Rusnokova vláda neplnila podmínky, kterými ČSSD podmínila svou důvěru a ČSSD ji za toto neplnění podmínek veřejně a kvalifikovaně kritizovala.

Z výše uvedeného přehledu vyplývá, že pro ČSSD je nejvýhodnější Rusnokovu vládu podpořit, přičemž velmi tvrdě ovšem trvat na splnění dobře formulovaných programových podmínek podpory. Velmi důležité je co nejvíce zdůrazňovat význam podmínek, protože tím se výrazně omezují rizika jak případného neúspěchu Rusnokovy vlády, tak i dopadu tohoto neúspěchu na ČSSD (ta může říkat – nedělali to, co měli a proto to dopadlo, jak to dopadlo). Pokud Sobotkovo vedení nejde touto cestou, lze se obávat, že nejenže nedoceňuje význam programových otázek a jejich veřejné prezentace, ale že ani nemá dostatečnou představu o možnostech v této oblasti. Proto by to chtělo mimořádnou programovou konferenci nebo alespoň pracovní aktiv. Nemusí to být formalizované fórum, ale z hlediska odborného zázemí by měla být umožněn širší a reprezentativní účast. S mandátem takové akce by bylo vyjednávání programově podmíněné podpory mnohem efektivnější.

K tomu, jak zatím ČSSD reaguje, viz např.: http://zpravy.idnes.cz/cssd-urci-zda-podpori-rusnoka-tesne-pred-hlasovani-f8k-/domaci.aspx?c=A130719_172134_domaci_kop

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře