(71.49) Hra: Co přinesl 19.7.13 – Superaféra 37

23. červenec 2013 | 08.00 |

Pátek 19.7.2013 ukázal, že někdy by stačilo použít i velmi jednoduché teoretické nástroje a mělo by to velký efekt. Mám na mysli váhání ČSSD (což je velmi mírné označení toho, co předvádí tato strana) v otázce vztahu k Rusnokově vládě. V tomto případě by totiž stačil jednoduchý rozklad alternativ.

Pokud jde o Rusnokovu vládu, tak zde jsou dvě základní možnosti:

a) Bude úspěšná.

b) Nebude úspěšná.

K tomu několik poznámek:

- Tím je vymezeno celé spektrum možností, ale pro naši úvahu stačí zjednodušený případ dvou krajních možností.

- I v případě, že by Rusnokova vláda vládla až do konce řádného volebního období, je to poměrně krátká doba, aby mohla být hodnocena jako neúspěšná, pokud se bude aspoň trochu snažit.

- Její výhodná pozice spočívá i v tom, že může navrhovat různá populární opatření a počítat s tím, že jí je parlamentní většina znemožní realizovat – Černého Petra ovšem budou v ruce držet ti, co jí to "zarazí". (Osobně předpokládám, že toho Rusnokova vláda zneužívat nebude.)

ČSSD má zhruba tři možnosti, jak na současnou realitu z hlediska vztahu k Rusnokově vládě reagovat:

-1. Postavit se vůči Rusnokově vládě kriticky, využít každou možnost, jak ji kritizovat.

0. Nedělat vůbec nic – zaujmout pozici "mrtvého brouka" a počkat si na volby či na pověření sestavit vládu.

+1. Dát Rusnokově vládě podmíněnou podporu – zformulovat rozumné podmínky, za kterých ČSSD vládu podpoří, jednak ty, co by vláda měla dělat, jednak ty, které se týkají toho, co by tato vláda s omezeným mandátem, s omezenou legitimitou i omezenou dobou účinkování dělat neměla (to je možná ještě důležitější).

Máme tak 6 variant, které mohou nastat:

(a,-1), (a,0), (a,+1), (b,-1), (b,0), (b,+1)

Proberme je po popořádku:

(a,-1) Rusnokova vláda byla úspěšná, ČSSD se stavěla proti ní: Velmi špatná situace pro volby.

(a,0) Rusnokova vláda byla úspěšná, ČSSD se k ní chovala neutrálně: O něco lepší, ale nijak dobrá situace pro volby.

(a,+1) Rusnokova vláda byla úspěšná, ČSSD ji podpořila jako vládu, na kterou po volbách naváže: Velmi dobrá situace pro volby.

(b,-1) Rusnokova vláda nebyla úspěšná, ČSSD se stavěla proti ní: Nepříliš dobrá situace pro volby, veřejnost ji tak jak tak bude považovat za "levicovou" a selže-li tato vláda, budou pochybnosti i o možnostech sociálně demokratické.

(b,0) Rusnokova vláda nebyla úspěšná, ČSSD se k ní chovala neutrálně: Ještě horší situace pro volby než v předcházejícím případě.

(b,+1) Rusnokova vláda nebyla úspěšná, ČSSD ji podpořila jako vládu, na kterou po volbách naváže: Velmi špatná situace pro volby, kterou by mohlo zlepšit jen to, že by Rusnokova vláda neplnila podmínky, kterými ČSSD podmínila svou důvěru a ČSSD ji za toto neplnění podmínek veřejně a kvalifikovaně kritizovala.

Z výše uvedeného přehledu vyplývá:

1. Pro ČSSD je výhodnější Rusnokovu vládu podpořit.

2. Velmi tvrdě ovšem trvat na splnění dobře formulovaných programových podmínek podpory, přičemž:

- Nebylo by dobré, aby tyto podmínky byly pro Rusnokovu vládu nepřijatelná (tato alternativa by byla sice efektivnější než odmítnutí Rusnokovy vlády, ale veřejnost je v některých věcech poměrně soudná a asi by to "přečetla").

- Velmi důležité je co nejvíce zdůrazňovat význam podmínek, protože tím se výrazně omezují rizika jak případného neúspěchu Rusnokovy vlády, tak i dopadu tohoto neúspěchu na ČSSD (ta může říkat – nedělali to, co měli a proto to dopadlo, jak to dopadlo).

Místo toho se děje následující (cituji):

"V boji v ČSSD o to, jak se strana postaví k vládě Jiřího Rusnoka, vytáhl předseda Bohuslav Sobotka nový trumf. "I v situaci, kdy byl prezident zvolen přímo, měla by být respektována pravidla parlamentní demokracie," řekl Sobotka. To bude podle něj jedno z hlavních kritérií pro posouzení vlády. Prezident Zeman na vládu kývl bez dohody se stranami. Vláda pak vznikla, aniž by byla předjednaná dohoda s kteroukoli ze stran. ČSSD se o postoji k vládě radila na pátečním jednání špiček strany, ale o svém postoji k "prezidentské vládě" rozhodne definitivně až těsně před hlasováním, na dalším jednání předsednictva 6. srpna. Tedy v den výročí výbuchu atomové bomby nad japonskou Hirošimou. A explozivní bude i zasedání špiček sociální demokracie. Nejprve se předsednictvo sejde společně s poslanci a pak bude o postoji k vládě hlasovat 34 členů širšího vedení sociální demokracie. "Čas do začátku srpna bychom rádi využili k vnitrostranické diskusi," oznámil Sobotka. Půjde zároveň o to, zda Sobotka uhájí svůj velmi zdrženlivý postoj k Rusnokově vládě, nebo se strana víc přimkne k prezidentovi Miloši Zemanovi a zvítězí stranické křídlo vedené prvním místopředsedou Michalem Haškem a reprezentované i dalším z místopředsedů Zdeňkem Škromachem. V tom případě by Sobotka oslabil a není jisté, jak dlouho by si křeslo předsedy udržel. "Rozhodnutí nebude jednoduché. Vláda Jiřího Rusnoka byla sestavena mimo půdu Poslanecké sněmovny, byla sestavena bez diskuse s parlamentními stranami, tedy i bez diskuse se sociální demokracií," připomněl v pátek Sobotka v prohlášení, s nímž vystoupil po jednání stranického grémia. Mezi další kritéria pro rozhodování o vládě zařadil to, jak by program vlády zlepšil život občanů v České republice a jak by existence Rusnokovy vlády pomohla ČSSD v budoucnu plnit její cíle a program.

Ve stejnou chvíli o několik kilometrů dál, na Úřadě vlády jednal statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek spolu s dalšími hejtmany s premiérem Rusnokem a jeho vládou. A překypoval vstřícností. "Po třech letech se vracíme k normálu a s radostí oznamuji, že dohody a smlouvy platí," chválil například Rusnoka za to, že jeho vláda bude plnit dřívější dohody o financování regionální železniční dopravy. Chválil vládu i za postoj k řešení problému evropských fondů a dokonce naznačil, že by hejtmani, kteří jsou většinou z ČSSD, mohli tlačit stranu k tomu, aby podpořila návrh státního rozpočtu připravovaný Rusnokovou vládou pro rok 2014."

http://zpravy.idnes.cz/cssd-urci-zda-podpori-rusnoka-tesne-pred-hlasovani-f8k-/domaci.aspx?c=A130719_172134_domaci_kop

V dané chvíli bylo logické, že Rusnokova vláda byla sestavena bez jednání s politickými stranami. Z iniciativy ČSSD však mělo začít jednání o programových podmínkách podmíněné tolerance. Okamžitě a kvalifikovaně. Místo toho se ČSSD utápí ve vnitřních sporech.

Na druhé straně politického spektra zajímavým způsobem vystoupil K. Schwarzenberg. Patrně předpokládá hluboký propad ODS. Na jedné straně se obává, aby to pozice krajní ortodoxie, pokud se týká nepřiznání chyb, s ODS nestáhla i TOP, na druhé straně si uvědomuje možnost obsazení prostoru po ODS. Byla to po delší době první aktivita TOP tohoto typu, kdy chce něco získat na úkor ODS. Ta reagovala velmi podrážděně. Je otázka, do jaké míry tato podrážděnost povede k pochopení toho, v jaké situaci se ODS nachází. Cituji příslušnou zprávu:

"Pád bývalého premiéra a předsedy ODS Petra Nečase jeho stranu natolik oslabil, že nyní nepředstavuje hybnou sílu české politiky. Uvedl to předseda strany TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj je rozdělena i ČSSD mezi příznivce Bohuslava Sobotky a Michala Haška. Úkol bránit dosud platný ústavní pořádek tak zůstává na TOP 09, napsal Schwarzenberg v dopise svým spolustraníkům. "Taktéž kdysi veliká strana ODS, která má nyní podle průzkumů 8 %, je odstoupením premiéra Nečase tak oslabena, že nepředstavuje hybnou sílu české politiky," uvedl na adresu ODS předseda TOP 09. Opoziční ČSSD není podle něj schopna zaujmout k postupu prezidenta republiky jednoznačné stanovisko. "Padla tudíž odpovědnost na nás. Úkol, před který je postavena jak strana TOP 09, tak s ní spojení Starostové a nezávislí, je jedinečný," uvedl Schwarzenberg. Vadí mu postup Miloše Zemana, který nainstaloval vládu Jiřího Rusnoka a ignoroval Poslaneckou sněmovnu vzešlou z voleb. Strana spolu s ODS a LIDEM prosazuje za premiérku předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou, má pro ni podporu 101 hlasu. "V monarchii zosobňuje panovník a dynastie stát. Republika žije ze svých ústavních institucí, tudíž jejich znevážení a zpochybnění je přímé ohrožení státu. Upozorňuji Vás na tyto skutečnosti, abyste si uvědomili, jakou odpovědnost jsme převzali za naši zemi a naši republiku. Je na nás, tedy na všech našich členech a příznivcích TOP 09 a Starostů a nezávislých, abychom bránili republiku. Bude to těžký boj, to je mi jasné, ale musíme v něm obstát. Spoléhám na Vás a Vy se můžete spolehnout na mě, že neuhneme," apeloval na své spolustraníky Schwarzenberg.

Martin Kuba, který nyní stojí v čele ODS, řekl, že ODS je stále nejsilnější pravicovou stranou s tradicí více než 20 let. "To, že je ve složité pozici, nikdo nerozporuje, to se stává všem stranám, například ČSSD v roce 2005 na tom byla podobně. ODS historicky již taková období zažila a zvládla je," řekl Kuba. Podle něj to poslední, co pravicový volič chce, jsou hádky mezi ODS a TOP 09. "Doufám, že pan předseda Schwarzeneberg cítí, že chceme-li uhájit parlamentní demokracii proti nájezdům prezidenta, pak na takovéhle chování není vhodná doba," dodal Kuba. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil řekl, že Schwarzenbergova rétorika odpovídá tomu, že se blíží předvolební kampaň. "ODS není stranou jednoho muže, na rozdíl od TOP 09, která je marketingově i mediálně závislá na svém předsedovi," řekl Pospíšil."

http://www.novinky.cz/domaci/308220-po-necasove-padu-zustavame-jedini-k-obrane-republiky-burcuje-schwarzenberg-spolustraniky.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře