Fiala z ODS? Skvělá ilustrace zkaženosti stran/3

25. duben 2017 | 05.00 |

Uveřejňuji 3. část projevu předsedy ODS Petra Fialy"ODS nabízí silný program a pevné odhodlání" z 22. dubna 2017, viz:

http://www.ods.cz/clanek/13488-uvodni-projev-predsedy-ods-petra-fialy-na-programove-konferenci-ods-silny-program-pro-silne-cesko

Dělal jsem si přitom průběžně poznámky k jednotlivým pasážím. Zajímalo mě, zda a jakou formou se v jeho obsáhlém vystoupení objeví to, co je v současné době tím nejdůležitějším:

Identifikování, pojmenování a případná analýza příčin současných (rychle narůstajících) problémů, na základě toho pak navržení cesty jejich řešení.

Bez toho se nemůže obejít program žádné politické strany, která nechce posloužit jen jako fíkový list kamuflování příčin současných problémů a tudíž i jako nástroj matení veřejnosti.

Podrobný úvod je v 1. části.

Pár technických poznámek k následujícímu textu:

1. Zveřejním ho celý, kromě oslovení a závěrečných hesel (čte se to tak lépe).

2. Důležité, jak v projevu P. Fialy, tak ve svých poznámkách, zvýrazňuji tučně.

3. Vystoupení P. Fialy je tmavomodře, mé poznámky jsou uváděny průběžně, vždy k příslušné pasáži, v závorce a červeně.

4. Nejedná se o útok ani na ODS, ani na P. Fialu. Kdo četl mé kritické poznámky třeba k Dlouhodobému programu ČSSD či Okamurovy SPD mně dá zapravdu. Jde o zachycení stavu současné politické scény.

Nyní již text projevu F. Fialy s mými poznámkami.

Ale to všechno je jen lež, iluze. Kouřová clona k uspání veřejnosti. Parlamentní volby nebudou obyčejné volby, žádné normální volby, v nichž o nic nejde.

V parlamentních volbách 2017 půjde o samu podstatu naší demokracie, o podstatu naší svobody, naší geopolitické orientace. Ale tyto volby budou také rozhodováním o naší schopnosti využít příznivé ekonomické období, abychom osvobodili sílu a potenciál naší země.

(Takže asi nějaké problémy a velké budou, když je ohroženo vše, co je nám svaté. Tak teď už nás, Petře, nenapínej a konečně pojmenuj příčiny problémů.)

Nebo budou o tom – a to je druhá možnost –, že v České republice spadneme na samé politické dno. Ano – říkám to přímo: České republice hrozí ve volbách 2017 pád na politické dno.

A na toto politické dno dnes vedou dokonce dvě cesty.

Poprvé od roku 1989 totiž relevantní demokratická strana – sociální demokracie – otevřeně připustila možnost pustit komunisty do vlády. To není žert, to není žádná maličkost. To je nebezpečná politická realita. A my máme historickou paměť, my víme, co znamená pustit do vlády komunisty.

(Aha! Tak konečně něco! Bohumínská ČSSD připouští možnost účasti komunistů ve vládě. Tak to je ta hlavní příčina současných problémů! Konečně... Ale nějak to neštimuje. Vždy problémů je habaděj a rostou. A komunisti ještě ve vládě nejsou. A spíš to vypadá tak, že se přidali ke všeobecné degeneraci politické kultury přesně tak, jak ji v přímém přenosu či na těchto stránkách předvádí politolog Fiala. – No to už je úplná magořina.)

Současný premiér Sobotka může stokrát působit jako kultivovaný politik, který si komunisty ve vládě nepřeje, jenže je tam už i veřejně zve. A i kdyby se nakonec ošíval, jeho slovo nemusí být rozhodující, ČSSD už otevřela náruč. Takže první cesta na politické dno vede tudy. Hlas pro sociální demokracii může být ve skutečnosti hlasem pro komunisty ve vládě poprvé od roku 1989. A už proto parlamentní volby 2017 nemohou být a nejsou obyčejné, rutinní volby.

(Ale vždyť každý ví, že Sobotka tancuje, jak se píská – Óda na radost. To je spíš náš problém. Ne? – Ale pokud bychom se raději zaměřili na analýzu příčin současných problémů místo úkroků stranou, třeba bychom se na něčem domluvili. Pokud by tedy byla vůle. Takto P. Fiala jen předvádí starý trik – místo pojmenování příčin problémů – které svou politikou vlastně zastírá – nachází toho, kdo řídí "druhou zemskou poloosu" a kdo může za všechny problémy. Přesně jako král Vávra. Zdá se mně, že politolog nečetl ani neviděl divadelní hru svého rodáka.)

Pak tu máme další stranu – nebo stranu, spíše konkrétně pana Babiše osobně. Ten má naopak absolutní slovo v tom, co bude jeho strana dělat. A on to říká jednoznačně. Říká, že chce získat jednobarevnou moc. Že nepotřebuje partnera. Že chce vládu své jedné strany.

(Místo pojmenování příčin problémů pokračuje v kádrování. ODS se vrací ke svým tradicím. Tradicím z doby, kdy vyštvala Klause, kdy zmizel její étos a kdy jí nic kromě kádrování nezbylo.)

A začíná být jasné, o co mu jde. Naznačuje, že chce omezit systém brzd a protivah, jak nám to už předváděl v tomto volebním období. Už víme, že parlament je pro něj žvanírna, a už se například přiznal, že chce omezit velikost parlamentu a tím samozřejmě i kontrolní sílu parlamentu. Už víme, že se snaží získat informace o každém a o všem: a že pro jednoho zavede EET a nabádá lidi k udavačským praktikám, a pro jiného – konkrétně pro sebe – obhajuje daňové kličky a nepřehledné finanční operace.

Zdá se vám nereálné, že by mohlo hnutí ANO získat absolutní většinu? Tak si vzpomeňte, jak se to u našich sousedů na Slovensku podařilo socialistickému premiérovi Ficovi v roce 2012 – získal totální většinu a všichni byli překvapení.

A teď k tomu ještě připočtěte, že u Andreje Babiše nikdo na světě nemůže vyloučit, že na tomto plánu nebude spolupracovat s komunisty. Absolutně nikdo to nemůže vyloučit a absolutně nikdo v ANO mu v tom nemůže zabránit. A představte si, že by se mu splnil jeho sen – získal by absolutní moc a jednobarevnou vládu a spolu s komunisty by měli ústavní většinu.

(Dobrá náhražka příčin současných problémů. Ale mně to nějak nestačí.)

Takže zatímco někteří vytvářejí dojem, že volby 2017 nebudou ničím výjimečné, ve skutečnosti by mohlo být toto všechno, o čem jsem mluvil, zcela reálné.

(Volby by se mohly stát významné, pokud by politické strany byly donuceny k tomu, aby každá z nich důvěryhodně pojmenovala to, jak vidí příčinu současných problémů. To by se pak začaly dít věci. Místo blbnutí hlav "voličům" by se politické strany dostaly do pozice, kdy chtě nechtě by musely přestat plnit svou současnou roli: Spolu s mediálním mainstreamem kamuflovat příčiny současných problémů. – Tento Fialův projev je docela dobrý k tomu, aby svou blbostí normální lidi k potřebnému tlaku podnítil.)

A proto místo odpovědí, s kým by ODS šla nebo nešla do vlády a za jakých okolností, odpovídám a budu odpovídat:

Nezahrávejme si a netvařme se, že parlamentní volby 2017 jsou rozhodnuty a budou obyčejnými volbami! Ne, nebudou. Ve skutečnosti budou i o tom, jestli Česká republika spadne na samé politické dno. Anebo jestli se zachrání.

(Ano. Budou to volby o tom, zda budeme mít koho volit, nebo nebudeme mít výběr, protože všechny politické strany, zdůrazňuji všechny (! – včetně filipovské KSČM) zatím fungují tak, že jejich hlavní funkcí je zastírání příčin současných problémů a matení občanů.)

(Pokračování další částí komentovaného projevu zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář