Volby2017/077: Co dala první TV analýza?

23. duben 2017 | 04.11 |

Půl roku před říjnovými volbami (budou 20. - 21. října) v pořadu 90´ ČT 24 ve středu 19. října proběhla první významná analýza rychle se blížící události. Téměř bez povšimnutí. Není divu.

Převážně to byla nuda, protože se obešlo hlavní téma:

Jak vidí jednotlivé strany příčiny současných (a rychle narůstajících) problémů vývoje naší společnosti v globálním kontextu.

Jinak řečeno:

Co je příčinou současných problémů a jak je řešit?

Skoro by se dalo říci, že jak politické strany, tak i "odborníci" a pochopitelně i mediální mainstream se tomu, co je z hlediska prostého rozumu nejdůležitější, vyhýbají jako čert kříži.

Hlavním účinkujícím byl sociolog společnosti Median Danielem Prokop.

První podtéma: Načasování. – D. Prokop: Nehraje významnou roli.

Druhé podtéma: Jak výsledek ovlivní následné prezidentské volby. – D. Prokop: Strany budou opatrné ve vztahu k prezidentovi.

Třetí podtéma: Prezentování nejnovějších výsledků: ANO 28,5 %, ČSSD 20 % (největší rozdíl od loňského října, ale ČSSD stejně modelem nadsazena), KSČM 13,5 %, TOP 8 % (připomínám – jedná se o model, zde se křísí mrtvola), ODS 7,5 %, KDU-ČSL 6,5 %, SPD 4 %, Zelení 3 %, Piráti 3 %, STAN 2 %.Diskuse k nim (může dojít k nějakým výraznějším změnám oproti tomuto modelu)? – D. Prokop: Může dojít k propadu ANO a přerozdělení hlasů tohoto subjektu. Některé modely ukazují, že se ČSSD může též propadnout.

Moje poznámka: Volby dopadnou podle standardního modelu z 10. února 2017, viz:

ANO přes 30 %, KSČM mírně nad 10 %, ČSSD, ODS, KDU-ČSL a jedna z dalších stran 6 – 8 %, velké procento hlasů se přerozdělí. Tou jednou z dalších strana je SPD (Okamura), Piráti, nebo TOP.

Vláda: ANO s KDU-ČSL.

Ústavní většina: ANO s KSČM (bude využita při prosazení některých zákonů).

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4247-volby17-007-memplexy-turbulence-standardni-model.html

Další účinkující:

Politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity: O terminu voleb, pak o prezidentských volbách, kritika přímé volby prezidenta. Nezajímavé, odbíhání od tématu. Zmíněna tendence "všichni proti" ANO apod. Nebude významné, dnes může spolupracovat každý s každým.

Čtvrté podtéma: Připomenutí s čím strany přišly do minulých voleb. – Nic nového.

Páté podtéma: S čím jdou strany do voleb.

ČSSD – konec levné práce.

ANO – pokračovat v práci, kterou jsme zahájili, mělo by se vyhodnotit, kdo co slíbil a skutečně udělal.

Šesté podtéma: Co bylo a nebylo splněno z vládního programu. – Sliby byly nadsazené, strany slibují, protože ví, že nebudou vládnout samy.

Sedmé podtéma: Výměny ve vládě.

Další účinkující:

Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého: Hlavně o Babišovi – proč se ostatním stranám nedaří jej účinně difamovat. Propojení politiky a médií.

Další účinkující:

Ústavní právník Marek Antoš: K otázce změny volebního systému.

Osmé podtéma: O financování politických stran.

Další účinkující:

Konzultantka Institutu politického marketingu Alžběta Králová: Finanční stropy na kampaň jsou dostatečně vysoké.

Shrnutí a závěry:

Do voleb je daleko. Voliči stále ještě mohou ovlivnit vývoj předvolební kampaně tak, aby jim strany odpověděly na to hlavní:

Co jednotlivé strany považují za příčinu současných problémů a jaké nabízejí jejich řešení.

I v tomto pořadu mohli voliči vstoupit do hry a přímo se přes internet tázat hlavního účinkujícího.

A ještě něco. Prakticky všechny strany nyní slibují, že se dotážou svých voličů, co od nich požadují. Tak nechtějme definování priorit (= prázdné sliby), ale právě odpověď na otázku, co ta či ona strana považuje za příčinu současných problémů. Požadujme to všemi cestami, které máme jako voliči, tj. řadoví občané, k dispozici. Třeba i na předvolebních setkáních. Zaznamenejme si odpovědi a případně je i zveřejněme. Vyměňujme si mezi sebou zkušenosti. Jinak nás zase političtí šíbři podvedou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář