Zeman na VŠFS. Teď. Online

18. duben 2017 | 14.26 |

Přesně ve 14.00 Zeman dorazil na Vysokou školu finanční a správní. Zamával stojícím studentům na schodech a zašel na krátké jednání s vedením univerzity.

Sál přeplněn. Plná je i aula, kde se přenáší přenos videem.

Zatím se stále čeká. V sále víc než polovina studentů. V předních řadách významní hosté - přátelé školy.

Tak si povídám s Alešem Michlem a Honzou Šoltou, kteří sedí vedle mě.

Začínáme asi ve 14.35.

Miloš už dorazil. Uvádí jej rektorka Šenkýřová. Miloš potvrdil, že má naši univerzitu rád. Rektorka poděkovala za prezidentovu záštitu spolupráce s čínskou univerzitou. Jsou přítomni i čínští studenti.

Miloš oznamuje téma: Kritika kurzového závazku. Vyzval zastánce obhajoby kurzováního závazku k tom, aby prezentovali své argumenty. Zdůrazňuje studentům význam myšlení v alternativách.

Připomíná spor Rašín : Engliš, zda má mít země silnou, nebo slabou měnu.

O Rašínovi. Nápis v jeho pracovně: "Nic vám nedám". Nedal ani trafiky legionářům, protože za službu vlasti se neplatí.

První argument: Kurz je cena měny a nemá smysl deformovat tržní prostředí.

Druhý argument: Znehodnocení koruny snižuje hodnotu úspor, hodnotu příjmů. Máme 1/3 úrovně Německa, tak proč ještě úroveň snižovat?

Třetí argument: "Nafouknutý polštář" podhodnocené měny je jako steroid pro sportovce. Krátkodobě zdánlivě prospívá, dlouhodobě škodí. Hlavně oslabuje sklon k inovacím.Tím škodí ekonomice nejvíce.

Zeman končí: Nesnažme se postupovat jako J. V. Stalin, když reagoval na návrh kurzu dolar : rubl v poměru 1 : 50 tím, že červenou tužkou škrtl nulu.

První dotaz: Názor na Euro?

Zeman: Nadále jsem příznivcem tohoto projektu. Euro je jako teploměr. Ukazuje vnější teplotu, ale nevytváří ji. Dále snižuje transakční náklady a zvyšuje důvěryhodnost země. Nic by se nezdražilo, jen přepočítalo. Jsem však odpůrcem zavedení Eura nyní. Vedení EU dělá chybu za chybou a takovou je i půjčování zemí, které nejsou schopny splácet, např. Řecko. Proč by měl český daňový poplatník platit cizí dluhy? Připomeňme si "Pakt stability". Jakmile jej porušily velké země, přestal platit. Až si EU udělá pořádek, první krok je vyloučení Řecka z eurozóny, bude možné Euro přijmout. Přijetí Eura by bylo proti českým národním zájmům.

Druhý dotaz: Nebudou nutné další intervence proti koruně?

Zeman: Jsem pro volný kurz. S mírnými oscilacemi bude koruna mírně posilovat a ustálí se na hodnotě 25,50. Mj. obavy z deflační pasti byly zbytečné. Deflace totiž byla importována nízkými cenami surovin.

Třetí dotaz (ptá se čínský student): Možnosti spolupráce s Čínou.

Zeman: Připomněl rozdílnou velikost Číny a ČR, tudíž i význam spolupráce. Čínu navštíví v květnu.

Čtvrtý dotaz: Jste proruský prezident?

Zeman: Ano jsem, jsem proruský prezident, pročínský prezident, proizraelský prezident, po zvolení Trumpa proamerický prezident. Hlavně jsem však český prezident.

Pátá otázka: Můžete svými názory poškodit vztahy s cizinci?

Zeman: Cizince rozlišuji na ty, kteří chtějí pracovat, a ty, kteří chtějí žít na dávkách. Dále pak cizince, jejích kultura je s námi slučitelná, a ty, jejichž kultura je s naší neslučitelná. Konkrétně Ukrajinci a Vietnamci na rozdíl od arabských zemí.Není cizinec jako cizinec.

Šestý dotaz: Vidíte možnost zlepšení vztahů s Ruskem?

Zeman: Jsem odpůrce jakýchkoli sankcí. I proto, že vyvolávají syndrom obklíčené pevnosti. Rusko má problém ne se sankcemi, ale kvůli padajícím cenám ropy.

Zeman se zapisuje do pamětní knihy a vrací propisovačku se slovy: "To pero vám vracím."

Zeman se sloučí vtipem: Zeman a Kluas přijdou do pekla. Na trůně sedí ďábel. První předstoupí Klaus. Vedle trůnu se zjeví ošklivá babice. Ďábel - Václave máš těžké hříchy. Za trest budeš s touto babicí souložit. Babice Klause popadne a zmizí s ní. Pak se zjevi Claudia Shiffer. Ďábel povídá - Claudie, máš mnoho a mnoho hříchů...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zeman na VŠFS. Teď. Online daxni 18. 04. 2017 - 14:18