Volby2017/065: Naši zločinci

10. duben 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4310-volby17-030-o-silenstvi-ortel-a-merkel.html

Na úvod této série stručná poznámka: Článek vychází z toho, co jsem napsal před několika dny.

Jedním z nejčastějších ideových námětů zfilmovaných mayovek je využití bestiální provokace k masakrování nevinných a dosažení zlodějských zisků. "Vinnetou rudý gentleman" (vyvraždění kolony osadníků i s dětmi, Old Shatterhand zvedá hračku – medvídka), podobně i ve filmu "Old Shatterhand" a dalších.

Proč to píšu? Protože ti, kteří se vyjádřili k americkému bombardování, tedy tzv. "potrestání Asada" za použití chemických zbraní, mohli čerpat z tradiční kultury. Mohli též čerpat ze zkušeností toho, co jsme viděli v nedávné době, třeba i v Sýrii a nejen tam, mnohokrát. Za všechny příklady uvedu slavné německé satirické video (pokud ho někdo neviděl, nejen ho poučí, ale i pobaví):

pise.cz/3449-nemecke-video-lepsi-nez-kdysi-ceska-soda.html">http://radimvalencik.pise.cz/3449-nemecke-video-lepsi-nez-kdysi-ceska-soda.html

Bez ohledu na to, zda se prokáže Asadova vina či nikoli, platí:

Trestání bez vyšetření je přímým a nepokrytým povzbuzením všech teroristů a zločinců světa, je zařazením se do stejné morální roviny s vrahy a teroristy, protože vybízí k tomu, aby v budoucnu byly provokace opětovně zneužívány k dosažení zločineckých cílů.

Zdůrazňuji – bez ohledu na to, kdo v tomto konkrétním případě chemické zbraně použil. Nepředjímám výsledky šetření, i když mě překvapuje, že ti, kteří jej předjímají, jaksi pomíjejí otázku, komu to prospělo.

Snažil jsem se najít, kdo a jak se k Asadovu trestání vyjádřil z vrcholových politiků, příp. institucí. Není to jednoduché. Stanoviska v UK ČT 24 z inkriminovaného dne byla překroucena, v mainstreamovém tisku jsem našel minimálně. Pokud jsem i našel autentické citace, byly to jen výňatky vložené do účelově komentovaných pasáží. Nakonec jsem nejvíc našel na Aktuálně.cz.

Tak se z hlediska vztahu mezi vyšetřováním a účelovým trestáním podívejme, kdo se zařadil mezi zločince nejhoršího typu tím, že schválil trestání bez ukončení šetření (červeně jsem zvýraznil kritické pasáže), "známkování" ponechám na čtenáři:

Miloš Zeman:"Pouze říkám, že (americký úder) je oprávněný tehdy, jestliže to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s chemickými zbraněmi. A jestliže tomu bylo opravdu tak, jestli to chemické bombardování bylo způsobeno syrskou vládou nebo syrskou armádou, to by měla vyšetřit nezávislá komise...Uvítal bych, kdyby tuto událost vyšetřila nezávislá komise pod gescí Rady bezpečnosti (OSN) s tím, že kdyby kdokoli bránil této komisi v jejím vyšetřování, tak už sám tím, že by tomu bránil, by se definoval jako viník této akce, de facto chemické války".

Bohuslav Sobotka:"Použití chemických zbraní je nepřijatelný zločin. Doufejme, že rychlá reakce prezidenta Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi. Nasazení těchto zbraní označil na Twitteru za nepřijatelný zločin. K ukončení konfliktu v Sýrii je ale podle něj stále třeba spolupráce mezi Západem a Východem. "I nadále je zřejmé, že k definitivnímu ukončení války v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i ĺrán".

Martin Stropnický:"Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď (akci USA pozn. RV) nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou".

Ministerstvo zahraničí:"Česká republika chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu. ČR silně odsuzuje barbarský útok proti civilistům v provincii Idlib a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany Organizace pro zákaz chemických zbraní ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN".

Lubomír Zaorálek:"Spojené státy podnikly vojenský útok na letiště v Sýrii, což je taková věc, která připomíná nepředvídatelný úder pěstí. Když je to nepředvídatelné, tak to vyvolává bouřlivé reakce". Novinářům poté řekl, že konflikt v Sýrii nelze vyřešit vojenskou cestou. Syřané si podle něj musejí své vedení vybrat sami. "Přestaňte v evropských zemích vést řeči, zda chcete, nebo nechcete Asada. V Sýrii to zní velmi podivně. Jsou tam přesvědčeni, že si svého představitele mají Syřané zvolit sami a nemá být prosazovaný někým odněkud... Cesta k míru a konci násilí v Sýrii vede pouze přes jednací stůl, přes Radu bezpečnosti. Doufám, že se bude schopna sejít i po útoku, začít jednat. A že se vrátí k tomu tématu vyšetřovací komise, která by měla vyšetřit, kdo je odpovědný za to, co se v provincii Idlib stalo".

Andrej Babiš:Vojenská akce, která zamezí dalšímu zabíjení civilistů, je namístě. "Je ale velká škoda, že si prezident Trump nesedl s Putinem kvůli syrské občanské válce k jednacímu stolu hned po své inauguraci".Politická řešení jsou vždy lepší než ta vojenská.

Pavel Bělobrádek: Ocenil, že USA nejdou cestou izolacionismu. "Souhlasím, že je třeba zvěrstva ukončit".

Petr Fiala:Použití chemických zbraní nelze tolerovat. Situace v Sýrii je bez amerického zásahu neřešitelná.

Miroslav Kalousek:"Donald Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii. Má můj respekt". Na takové zločiny musí přijít rychlá odpověď.

Petr Gazdík:"Byl to správný signál ve správnou chvíli, protože není možné tolerovat použití chemických zbraní nikomu a nikde na světě. Je strašná škoda, že Rusko v Radě bezpečnosti blokuje přijetí rezoluce v této věci. Teď je ten správný čas, kdy by mezinárodní mocnosti měly zasednout a konflikt v Sýrii měly řešit u jednacího stolu a ujednotit se na postupu".

Kateřina Konečná:"Odsuzuji útok vedený ze strany USA. Vypálení raket Tomahawk bez výsledků mez. vyš. chemického útoku je jen kovbojským ukazováním svého ega.

Americký úder zatím ostře odsoudili pouze komunisté."

Vojtěch Filip:"Destabilizuje to tu situaci a oddaluje řešení konfliktu... Není jasné, odkud se vzalo to rozhodnutí o útoku, mně to někdy připadá, že ve Spojených státech ještě dál působí síly, které tam zbyly po (exprezidentovi) Baracku Obamovi".

Celé viz: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sobotka-reakce-trumpa-pomuze-aby-se-chemicke-utoky-neopakova/r 2684209e1b6511e7b7fa0025900fea04/?redirected=1491628965

 (Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář