(71.46) Hra: Co přinesl 16.7.13 – Superaféra 34

20. červenec 2013 | 08.00 |

Úterý 16.7.2013 přineslo tři významné události, které spolu částečně souvisejí. Byl to a) vývoj v ČSSD (zde si od vnitřních střetů stojedničková koalice slibuje, že znovu vstoupí ofenzivně do hry), b) rozhodnutí Nejvyššího soudu, kterým bili exposlanci P. Tluchoř, M. Šnajdr a I. Fuksa vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení, c) oznámení M. Němcové, že stojedničková koalice začala připravovat vládní program.

a) Haškova ofenziva v ČSSD

Krátce po půlnoci iDNES.cz zveřejnil zprávu o stanovisku, které dal místopředseda ČSSD M. Hašek. Na to reagoval ráno na Faceboooku P. Janýr následujícím způsobem:

"Hašek zrovna převzal nucenou správu nad ČSSD!!! Jedná očividně bez rozhodnutí předsednictva a dalších orgánů strany. Neuvěřitelné. Tohle se v dějinách ČSSD ještě nestalo, tedy až na červen 1948, kdy došlo k sloučení ČSSD a KSČ." V podstatě má pravdu. Jen trochu přehání s tím srovnáním se slučovacím sjezdem. B. Sobotka se dopustil hned několika chyb. Okamžitě se postavil proti Rusnokově vládě, aniž by byla ještě sestavena, místo toho, aby připustil možnost její podmíněné podpory při splnění určitých programových podmínek. A pak – po určitém manévrování, kterým mohl ještě leccos napravit – se přidal k mediálně stádnímu a levnému personálnímu okopávání této vlády. Podcenil význam programových otázek, zemanovskou nostalgii ve své straně a zejména pak pozitivní očekávání veřejnosti, pokud jde o Rusnokovu vládu. V tuto chvíli M. Hašek prostě obsadil prostor pro programové vyjednávání, ke kterému tak jako tak dojde (posílil svoji pozici, není však nejsilnějším hráčem v ČSSD). Podařilo se mu to, co se mu nepodařilo před pár měsíci ne zcela šťastným vystupováním proti J. Dienstbierovi. A B. Sobotka je najednou mimo hru. Nikdo už ho nebude brát jako nejvýznamnějšího reprezentanta ČSSD.

Jeden z ohlasů na P. Janýra (od P. Opočenského) říká: "Mít na programovou oblast nějaké požadavky při daném personálním obsazení, je fór dne. Za prvé, papír snese všechno, za druhé, pokud vláda jednou důvěru získá, tak se na nějaké prohlášení úplně vykašle a dělat si iluze o tom, že ji někdo do předčasných voleb ještě odvolá, je fantasmagorie.

"

Zde je několik nepřesností:

1. Personálně není vláda složena špatně (a ještě uvidíme, zda přes zdánlivou nepopularitu byl výběr J. Fischera dobrý nebo ne).

2. Rusnokova vláda je a bude v situaci, kdy si nebude moci dovolit zklamat očekávání veřejnosti, bude více vázána k dodržování dohod, než kterákoli jiná, protože hlavní spor následujících dní, týdnů a měsíců bude o míře legitimity Rusnokovy vlády.

Zde je celý článek na iDNES.cz:

"První místopředseda ČSSD Michal Hašek sdělil Rusnokovi tři podmínky, za kterých je strana ochotna podpořit jeho vládu. Zaprvé musí uspokojivě vyřešit pochybnosti kolem mecenášů Jana Fischera, kteří mu ochotně poslali miliony na dluhy poté, co se stal ministrem financí. "Pokud se Fischerovi nepodaří věrohodně prokázat, co to je za finance, od koho je získal a že nemají žádnou souvislost s jeho působením na ministerském postu, pak by měl ještě před hlasováním o důvěře z vedení resortu odejít," říká Hašek. Fischer vyzval svého sponzora, podnikatele v energetice Ladislava Drába, aby do středy do 16 hodin doložil původ 4,2 milionu korun, které mu poslal na dluhy po neúspěšné prezidentské kampani. Dráb MF DNES řekl, že peníze měl prý sice delší dobu doma, ale předtím je vybral z účtu, o čemž dodá potvrzení. Jde o něco jiného: doklady o původu peněz nevyřeší podezření, že sponzor může chtít od ministra Fischera protislužby.

Druhá podmínka je spíše formální. Plány vlády prý musí být podle Haška v souladu s programem ČSSD. "Musí být zcela jasné, jak bude vypadat programové prohlášení Rusnokovy vlády. Pokud nebude v souladu s našimi prioritami, pak tuto vládu nepodpoříme, i kdyby byla plná sociálních demokratů s přerušeným členstvím."

Závěrečný požadavek je pak nejhůře splnitelný. Měla by dopředu existovat jistota, že Rusnokův kabinet bude vládnout jen do předčasných voleb někdy v září či v říjnu. Nikoliv tedy až do řádného termínu v květnu 2014. "Nechceme se vzdát možnosti předčasných voleb. Každý měsíc navíc, kdy tu bude úřednický kabinet, byť s důvěrou Sněmovny, je podle mého zbytečný. Budeme trvat na tom, aby i eventuálně po potvrzené důvěře Rusnokově vládě pokračovala jednání o rozpuštění Sněmovny a vypsání nových voleb. Hlasování je možné kdykoliv opakovat," dodává Hašek. K rozpuštění Sněmovny, a tedy k předčasným volbám, je třeba 120 hlasů ve dvousetčlenné Sněmovně. A nelze čekat, že pravice, ODS a TOP 09, zvedne ruku pro nové volby, kde by ji čekal debakl. Proč to tedy Hašek říká? Jde patrně o alibi dovnitř ČSSD, ke křídlu odpůrců Miloše Zemana kolem Bohuslava Sobotky. Právě ti se obávají, že by Rusnokova vláda mohla být u moci dlouhé měsíce až do řádných voleb. A stát se tak odrazovým můstkem pro SPOZ a další nová hnutí."

Viz: http://zpravy.idnes.cz/tri-podminky-cssd-pro-podporu-rusnokova-kabinetu-fvt-/domaci.aspx?c=A130715_205625_domaci_ert

B. Sobotka se již krátce popoledni pokusil kontrovat. Vydal prohlášení, že M. Hašek mluvil sám za sebe. Tím ovšem jen pokračoval v oslabení a izolování své pozice:

"Tři podmínky, které pro podporu vlády premiéra Jiřího Rusnoka stanovil místopředseda ČSSD Michal Hašek, jsou jeho osobním názorem a nepředstavují stanovisko stany. V pondělí to potvrdil Hašek i šéf stany Bohuslav Sobotka. Místopředseda největší parlamentní strany jednal podle svých slov s Rusnokem jako šéf Asociace krajů ČR především o páteční společné schůzce vlády a hejtmanů. Ministerský předseda se ho během setkání zeptal také na nadcházející hlasování o důvěře kabinetu. Hašek mu prý zopakoval, že ČSSD usiluje o předčasné volby. "Pokud by se to nepovedlo z hlediska rozpuštění Sněmovny, tak pak samozřejmě budeme zvažovat různé varianty, včetně varianty možné podpory Rusnokovy vlády; a hovořil jsem o podmínkách, které ovšem vidím já osobně a o kterých budeme teprve jednat v sociální demokracii," uvedl Hašek. "Já jsem se nevydával za toho, kdo vyjednává za sociální demokracii, ani jsem nestavěl ty podmínky jako podmínky, které by měla schválené sociální demokracie." Také podle Sobotky vyjádřil Hašek jen svůj názor. O postoji strany se podle něj bude jednat až v případě, že se nepodaří rozpustit Sněmovnu. Hlasovat se bude ve středu, rozpuštění dolní komory ale není pravděpodobné. O dalším postupu bude předsednictvo sociální demokracie diskutovat v pátek. Hašek, který prý Rusnokovi v žádném případě nechce dávat bianco šek, si za trojicí svých podmínek stojí. Bude tak na vnitrostranických jednáních zastávat pozici, že program úřednické vlády musí být v souladu s programem ČSSD. Bude také požadovat pokračování rozhovorů o předčasných volbách a vysvětlení okolnosti financování prezidentské kampaně současného ministra financí Jana Fischera. Nevyloučil ani další připomínky. Jednu v pondělí zmínil i Sobotka. Sociální demokracii podle něj bude zajímat způsob, jakým chce Rusnok získat podporu pro svůj kabinet. Pokud by jeho postup zaváněl nakupováním hlasů a politickou korupcí, ČSSD prý úřednickou vládu nepodpoří."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/307905-hasek-mluvil-za-sebe-ohradil-se-sobotka-proti-podminkam-pro-rusnoka.html

Správný postup (stále se k němu lze ještě vrátit) byl (ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že Rusnokova vláda bude jmenována) následující:

1. Zdůraznit klíčový význam programových podmínek (a on je opravdu klíčový, jak ještě ukážu).

2. Svolat mimořádnou programovou konferenci ČSSD, která by řešila otázky:

- Jaký prostor dát Rusnokově vládě, tj. požadovat, co má udělat a co má neudělat (významné jsou i ona omezení, tj. definovat, které otázky by Rusnokova vláda neměla rozhodovat).

- Jak postup Rusnokovy vlády hodnotit a jaké budou první kroky po převzetí vlády sociální demokracií.

- Jaké střednědobé a dlouhodobé problémy řešit.

3. Tím by se podstatně posílila vyjednávací pozice ČSSD oproti Rusnokově vládě a došlo by i k určitému sjednocení této strany v reakci na nové podmínky.

Smysl tohoto postupu by byl takový: Nečasova vláda natolik zdiskreditovala politické síly reprezentované "stojedničkovou" koalicí, že se otevřel prostor pro zásadní perspektivní změny. K nim lze nyní vývoj nasměrovat. Rusnokovu vládu lze využít nejen jako dočasného správce, ale i jako toho, kdo udělá první nápravné a přeorientační kroky. Z pozice dlouhodobého směřování vývoje (dlouhodobého i akčního programu aktualizovaného v nových podmínkách programovou konferencí) lze pak s touto vládou jednat o podmíněné podpoře.

K tomu poznámka: Pokud je společnost natolik penetrována působením vzájemně provázaných struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, jako je ta naše (ale bohužel nejen naše) v současné době, pak není možné nic moc ovlivnit. Co ovšem ovlivnit lze a co je podstatné, tak je to právě změna základního ideového paradigmatu. Proto mají programové otázky a dlouhodobá pozitivní řešení mimořádný význam. Platí totiž, že nakolik se podaří perspektivní řešení dostat do veřejného povědomí, natolik se otevírá cesta k omezení role stávajícího základního ideového paradigmatu vyjednávání vlivu. A to stávající základní ideové paradigma je nutnou podmínkou, bez které by struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad nemohly bujet v té míře, v jaké bují.

K tomu viz: http://radimvalencik.pise.cz/309-70-4-1-hra-odkud-kam-jdu-a-kam-se-snazim-dojit.html

Ještě k B. Sobotkovi. Jeho pozice bude slabá a slábnout. Opravdu jsem mu to nepřál. Byl pozitivní změnou oproti svým třem předchůdcům a standardní situace zvládal mistrně. Nepochybně by bylo lepší, pokud by obstál i v těch nestandardních. Ale to se mu asi moc nepovedlo. Není to žádná tragédie. Ani jeho, ani těch, kterým to přidá trochu starostí.

b) Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud vydal rozhodnutí o tom, že P. Tlučhoř a M. Šnajdr by měli být propuštěni z vazby a mělo by být zastaveno i jejich trestní stíhání. Podle Nejvyššího soudu byli při vyjednávání o funkcích výměnou za složení poslaneckých mandátů kryti poslaneckou imunitou. Rozhodnutí se vztahuje i na Ivana Fuksu, byť se na Nejvyšší soud neobrátil (krácená informace z Novinky.cz):

"Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan potvrdil, že Šnajdr, Tluchoř a Fuksa budou propuštěni z vazby. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění. Olomoucké státní zastupitelství, které případ dozoruje, rozhodlo zpracovat příkazy k propuštění poté, co Nejvyšší soud rozhodl o vynětí trojice z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu, tak jak ho interpretujeme, nicméně nevylučuje možnost stíhání pro trestný čin, ze kterého jsou obviněni,” řekl ČT Ištvan.

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS), jehož vláda kvůli kauze padla, vyzval Ištvana k rezignaci.

Obhájce Petra Tluchoře Jiří Brátka řekl v České televizi, že Nejvyšší soud nezkoumal skutkovou stránku věci, ale zabýval se pouze otázkou poslanecké imunity. Tluchoř i Šnajdr proto budou nadále formálně čelit trestnímu řízení, Brátka ale nepředpokládá, že by měli být znovu vzati do vazby, neboť podle něj už pominuly důvody pro její uvalení."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/307947-tluchor-snajdr-a-fuksa-jsou-volni-rozhodl-nejvyssi-soud.html

c) Iniciativa M. Němcové

V euforii z rozhodnutí Nejvyššího soudu a pod vlivem očekávání důsledků konfliktu vyhrocujícího se v ČSSD se objevila následující informace:

""Jednáme s TOP 09 a ODS o programu případné společné vlády v případě, že Miroslava Němcová bude jmenována premiérkou v případném druhém pokusu," potvrdila předsedkyně LIDEM Karolína  Peake. Němcová zopakovala, že Rusnokově vládě poslanci bývalé koalice důvěru ve Sněmovně nevysloví. Potvrdilo to podle Němcové i dnešní jednání. Chystané programové priority by měly ukázat, co by vláda mohla zvládnout do řádných voleb v příštím roce."

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/eurovolby/cesko/clanek.phtml?id=785356

Můžeme se tedy těšit, že M. Němcová a spol. přesně a důvěryhodně v programu popíšou, v čem a proč selhala Nečasova vláda, a na tom bude stavět jako na pevním fundamentu.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře