Volby2017/055: Po Nizozemí i Francie?

31. březen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4310-volby17-030-o-silenstvi-ortel-a-merkel.html

Na úvod této série stručná poznámka: Článek vychází z toho, co jsem napsal před několika dny.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4402-volby2017-054-nas-volic-2.html

Včera jsem se setkal s Libuškou. Žije, pracuje a velmi úspěšně podniká téměř padesát let ve Francii. Je bedlivým pozorovatelem politického dění, sleduje i to, co se děje u nás. Pochopitelně řeč se stočila i na otázku prezidentských voleb, které Francii čekají. Překvapilo mě, jak je tam situace podobná s tomu, co se odehrálo v Nizozemí.

Libuška se děsí toho, co Francii čeká. Bude volit Fillona. Přes všechny jeho problémy. Za největší nebezpečí považuje Macrona. Podle ní je nastrčen těmi nejhoršími globálními manipulátory. Problémem Le Penové je především to, že nemá komplexní program, že jí chybí jednoznačná stanoviska k hlavním ekonomickým otázkám. V tomto smyslu a zejména v tomto smyslu je podle Libušky Le Penová nevypočitatelná.

0001pt;line-height: normal">V rozhovoru s Libuškou jsem použil metodu "průzkumu bojem", s některými stanovisky polemizoval, na řadu dalších věcí se pak doptal. Nejsem odborník na Francii, ale jsem schopen posoudit obsah sdělení ze strany velmi zkušeného a dobře informovaného člověka, kterým Libuška je. Ve svých odhadech doposud vždy měla pravdu.

Pokusím se formulovat některé závěry, které mně z rozhovoru vyplynuly:

1. Požadavek komplexního programu a zejména důrazu na jeho ekonomickou část je oprávněný. Wilders v Nizozemí není předsedou vlády právě proto, že tento moment podcenil. To by mělo být poučení pro každého.

2. Nestačí jen napsat program na stránku či mnoho stran. O tom to vůbec není. Jde o to, jaký obraz o tom či onom politickém subjektu mediální mainstrem vytvoří. A ten je velmi mocný. Pokud je strana přiřazena mezi "radikální" a pokud se i takto profiluje, musí počítat s tím, že bude prezentována jako strana, která "nemá ekonomický program". Pokud chce uspět, musí mít naopak velmi silné a veřejnosti srozumitelné prvky ekonomického programu, navíc sladěné do komplexu, který jako celek dává smysl. (Obávám se, že Le Penové k tomu už ujel vlak.)

3. Fillon může mít poměrně dobrý program ve srovnání s ostatními. Ale program řešení současných problémů nemůže mít ze zásadního důvodu. Kampaň vůči němu je sice částečně účelová, ale má i reálný základ: Zvykl si považovat za normální to, co normální není. Při vysokých příjmem za státní funkci, kterou měl, není nenormální a dokonce je i vyžírkovstvím převádět peníze z veřejných zdrojů do rodinného rozpočtu způsobem, kterým to dělal. Pokud se něco takového považuje za normální, nemůže člověk personifikovat řešení ekonomických problémů, které je spojeno s důrazem na efektivní alokaci zdrojů k vytváření rovnosti příležitostí.

4. Na tom nic nemění to, že Macron je zjevně dosazen jako "slouha slouhů globální moci", který v případě zvolení zapadne mezi ty současné. To by jen a jen prohloubilo krizi západounijního prostoru. Macron se Schultzem by v podstatě znamenal konec EU.

5. Globální manipulátoři, kterým Fillon nebyl dost dobrý a vyrábějí Macrona, se mohou přepočítat. Ve druhém kole, pokud postoupí Le Penová a Macron, mohou Fillonovi voliči z velké části nepřijít, někteří mohou dokonce dát hlas Le Penové.

6. Z hlediska odolnosti vůči globální manipulaci je na tom přece jen náš středounijní prostor o něco (o dost) lépe, než ten západounijní, a proto na vývoji u nás podstatným způsobem závisí.

K tomu:

Pokud jde o dobrý program, zejména ten ekonomický, tak kdokoli najde dostatečnou oporu zde:

http://radimvalencik.pise.cz/4387-jak-a-proc-pritlacit-na-politicke-strany.html

konkrétně pak v tomto odkazu, který je ve výše uvedeném článku:

http://radimvalencik.pise.cz/4161-r2017-046-m-monografie-cely-text-ke-stazeni.html

Předcházející odkaz jsem uveřejnil proto, že aktualizuje kontext, viz například "uveřejňujeme hned na začátku požadavky na program strany, která bude chtít být úspěšná v podzimních volbách v roce 2017 (s. 7-8). Na konci (s. 92-96) pak hovoříme o krizi programů politických stran a o prvních krocích, kterými by každá strana, která chce současné problémy řešit, mohla otevřít cestu nezbytným reformám").

 (Pokračování dalším tématem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář