Jak souvisí amnestie, volby prezidenta a korupce?

21. leden 2013 | 09.11 |

Jak souvisí amnestie, volby prezidenta a korupce?

...a souvisí vůbec? Někdy se vyvarujeme omylu tím, že místo hledání argumentů pro podporu určitého tvrzení či názoru si klademe otázky, které - pokud to chceme a pokud to umíme - umožní zvážit všechny varianty. Je to nejlepší způsob, jak se vyhnout předpojatým postojům a nenechat se vtáhnout do her, v nichž se člověk stává pouhou figurkou, příp. jen pěšákem, kterého lze kdykoli obětovat.

V těchto dnech se toho děje mnoho. Až příliš mnoho. Zvedají se vášně a vytvářejí animozity, které patrně přetrvají ještě dlouho potom, co se vzrušená atmosféra uklidní. Pokusím se tedy položit několik otázek, které mohou napomoci podívat se na současné dění tak trochu "z nadhledu".

1. O co šlo v prezidentsko-premiérské amnestii:

- Byla upřímně míněným humánním gestem, které je zbytečně skandalizováno, nebo šlo o něco jiného?

- Pokud šlo o něco jiného, bylo to pod vlivem korupčních struktur, které mají v naší země silné pozice, nebo o nějakou "vyšší hru"?

- Byl v této hře V. Klausem hráčem, který rozdává karty, nebo jen figurkou, s níž někdo tahá na šachovnici?

- Pokud šlo o vyšší hru, souvisela s prezidentskými volbami, nebo tato souvislost vyvstala jako nezamýšlený důsledek původní hry a jako taková je až příležitostně využívána či zneužívána?

- Nebo jde v otázce amnestie ještě o něco jiného?

2. Jsou výroky K. Schwarzenberga, které u nás i v okolních zemích vyprovokovaly reakce jak upozorňující na revizi poválečného uspořádání, tak i dožadující se revize poválečného uspořádání:

- Dobře míněným, ale nešťastně formulovaným vyjádřením se k ožehavému problému, který byl zbytečně a účelově zveličen?

- "Průzkumem bojem" (lakmusovým papírkem, sondou apod.), který testoval možnost otevřít cestu k revizi poválečného uspořádání?

- Pokusem o zahájení ofenzívy, jejímž smyslem je revize poválečného uspořádání dosáhnout?

- Kontrolovaným vyvoláním vyhrocených názorových střetů, včetně těch, které vyplývají z odlišné mezigenerační zkušenosti, tak aby se ovlivnil výsledek prezidentských voleb?

- Kontrolovaným vyvoláním vyhrocených názorových střetů, včetně těch, které vyplývají z odlišné mezigenerační zkušenosti, tak aby se překrylo to, o co v naší společnosti jde v souvislosti se zásadními problémy, jakými je korupce apod.?

- Pokusem o vyvolání vyhrocených názorových střetů, včetně těch, které vyplývají z odlišné mezigenerační zkušenosti, tak aby se překrylo to, o co v naší společnosti jde v souvislosti se zásadními problémy, jakými je korupce apod., který se však vymkl kontrole a otevírá cestu k revizi poválečného uspořádání?

- Nebo šlo ještě o něco jiného?

3. Je skutečnost, že do druhého kola prezidentských voleb se dostali dva kandidáti, kteří měli dostatek příležitostí přispět k omezení korupce (potlačení vlivu struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad), ale oba se nejen nemohou pochlubit pozitivními výsledky, ale spíše naopak (jsou doložitelně "namočeni" přímo či nepřímo do řady kauz):

- Čistě náhodné?

- Typickým projevem fungování struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a míry, v jaké jsou u nás v současné době schopny ovlivňovat společenskou realitu?

- Nebo je to jinak?

Záměrně se k jednotlivým alternativám dnes nevyjádřím, abych neovlivnil nikoho z těch, co se na uvedené otázky pokusí sami dát odpověď. Mohu jen sdělit, že sám nemám v některých z nich jasno. Každopádně si myslím, že platí: Dobré teorie není nikdy dost, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/190810-dobre-teorie-neni-nikdy-dost-vi.html

Doufám, že najdu čas k tomu, abych se z hlediska teorie o odpověď na výše uvedené otázky pokusil. Není to jednoduché. Ostatně ruské přísloví říká: "I hlupák dokáže položit takovou otázku, na kterou neodpoví ani deset mudrců."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší