Volby17/044: K nizozemským volbám

20. březen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/4310-volby17-030-o-silenstvi-ortel-a-merkel.html

Na úvod této série stručná poznámka: Článek vychází z toho, co jsem napsal před několika dny.

Několik drobných poznámek:

1. Ukázalo se, že jen na tématu uprchlíků nelze volby vyhrát. Wilders doplatil na to, na co doplatí každý, kdo se pokusí obejít to hlavní: mít koncepční a realistický program, který vychází z pochopení příčin současných problémů. Nestačí poukázat jen na excesy doby. Jde o analýzu a pochopení toho, jak funguje současná moc, jaké jsou její mechanismy, jak degeneruje a jak na její degeneraci reagovat. Mimo jiné – velmi mě potěšilo, že po té, co Parlamentní listy uveřejnily rozhovor se mnou, ve kterém jsem odkázal na svoji více než rok starou analýzu (článek) "Podstata současné moci", tak si tento článek přečetlo během jednoho dne více než dva tisíce lidí! Zde je odkaz:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

(Asi se budu muset k tomuto superúspěšnému článku vrátit, doplnit ho o nové poznatky a přepracovat do ještě srozumitelnější podoby.)

2. ČR si "wilderským" období už prošla v předstihu před "vícerychlejší" částí EU. V krajských i senátních volbách v říjnu loňského roku ti, kteří chtěli stavět jen na uprchlících, propadli a dopadli mnohem hůř než v oslavované "vícerychlejší" části EU.

3. Celkově lze nizozemské volby považovat za další signál hromadících se problémů západo-unijního prostoru. Pro nás z toho vyplývá stále naléhavější potřeba emancipace středo-unijního prostoru, prohlubování všestranné spolupráce mezi zeměmi a regiony bývalého Rakouska-Uherska s využitím přirozených historických vazeb a zkušeností. (Už se těším, až bude "vícerychlejší" Nizozemsko a spol. ukázňovat "vícepomalejší" Polsko s V4 a spol.)

4. Naším největším současným problémem je programová vyprázdněnou všech (zatím opravdu všech) politických stran, která byla mj. příčinou debaklu stran programového typu v říjnových krajských a senátních volbách 2016, viz (jak jsem tehdy napsal): "Volby jsou především debaklem těch stran, které můžeme nazvat programové strany a které nemohou být neprogramové strany, tj. ČSSD a KSČM (ať již byly ve vládě nebo ne). Strany, které se deklarují, že jsou tu pro lidi, nemohou nemít důvěryhodný a promyšlený program. Program, který objasňuje, co se vlastně děje. Program vycházející z pochopení doby. A program, který také říká, jak problémy řešit. Tj. program, který má jak obrannou, tak i nápravnou část. To ani ČSSD ani KSČM (v jejím případě je to zvlášť ostudné) nezvládly."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3892-volby-podle-predpovedi-te-me-co-dal.html

5. Z toho všeho mi vyplývá jako nejdůležitější otázka dne: Jak může veřejnost, tj. lidi, kterým dochází, o co jde, společně a s využitím toho, co mají k dispozici, přitlačit na politické strany a dotlačit je k tomu, aby se některé z nich pokusily hrát aspoň trochu poctivě a místo náhražky programu v podobě nevážně míněných slibů daly svůj pohled na příčiny současných problémů a jejich řešení. (Myslím, že ČSSD, ale i KSČM by měly brát výsledek nizozemských voleb jako velmi vážné varování!)

 (Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář