NEJRYCHLEJÍŠÍ EU-ZÓNY JSOU NO-GO-ZÓNY?

11. březen 2017 | 10.26 |

Motto: NEJRYCHLEJÍŠÍ EU-ZÓNY JSOU NO-GO-ZÓNY

Po napsání třídílné série o zásadním významu emancipace středounijního prostoru, jsem chtěl na čas sledování daného tématu odložit. Problém vyvstávající z absurdity samotného pojmu "vícerychlostní EU" však vypukl s nečekanou intenzitou. V následujícím článku Echo 24 velmi přesně shrnuje aktuální dění z hlediska postojů jednotlivých aktérů:

"Nikdy nepřistoupíme na jednání o nějaké vícerychlostní Evropě. EU musí být s to se reformovat. Kromě politické unie také potřebuje ústavní unii. Nepřipustíme žádnou akci, která by zpochybnila integritu společného trhu, schengenské zóny a samotné EU," zdůraznila na tiskové konferenci po summitu polská premiérka Beata Szydlová.

Také maďarský premiér Viktor Orbán dnes vystoupil proti koncepci vícerychlostní EU. "Dvojrychlostní Evropa by neměla být.

Není žádná prvořadá a druhořadá Evropa, není žádné jádro a periferie. Vnímáme velmi neblaze pojem dvojrychlostní Evropy. Současně ale nejsme proti myšlence, že některé země budou v některých věcech postupovat více než jiné," řekl na tiskové konferenci Orbán.

Obavy východoevropských členů, především Polska, Maďarska, Česka a Slovenska, z pojmu vícerychlostní Evropy se dnes snažil rozptýlit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker."S překvapením jsem si všiml, že někteří kolegové to vnímají jako nějakou novou rozdělující linii, jako novou železnou oponu mezi Východem a Západem. Takový úmysl ale neexistuje," zdůraznil šéf komise.

"Principem je, že jsme jednotní, ale jednotní v různorodosti," prohlásila Angela Merkelová. "Musíme umožnit, aby někteří postupovali rychleji. Ukázalo se totiž, že unie není s to přijímat rozhodnutí ve vhodnou dobu," vysvětloval francouzský prezident François Hollande...

Například slovenský premiér Robert Fico je ovšem skeptický k tomu, zda se do 25. března podaří připravit dokument, s nímž budou moci v Římě souhlasit všichni zúčastnění. "Pokud se nám to nepodaří, budu to považovat za katastrofu," prohlásil Fico, který dnes na jednání zastupoval i svého českého kolegu Bohuslava Sobotku.

Podle šéfa vrcholných unijních schůzek Donalda Tuska by při diskusi o různých scénářích pro Evropu po brexitu mělo být hlavním cílem všech zbylých 27 členů udržet vzájemnou důvěru a jednotu. Prohlásil dnes, že rozumí důvodům pro úvahy o unii, v níž se různé členské země integrují různými rychlostmi. Připomněl, že někteří členové chtějí posílit roli národních států, jiní naopak hledají další hlubší rozměry integrace...

Polsko zablokovalo výsledky evropského summitu ve čtvrtek poté, co odmítlo bývalého polského premiéra Donalda Tuska jako staronového kandidáta na předsedu Evropské rady. I přes odpor Varšavy byl ale Tusk ostatními 27 členskými zeměmi zvolen.

Viz: http://echo24.cz/a/wx7XK/polsko-i-madarsko-rozhodne-odmitaji-vicerychlostni-eu-juncker-se-divi

O tom, že se "začínají dít věci", svědčí i tato čerstvá zpráva:

"Rozhodli jsme se pozvat visegrádské země do Nizozemska ke společnému jednání s Beneluxem. A později v tomto roce budeme mít i jednání s pobaltskými státy, také o budoucnosti Unie,” řekl Rutte po ranní schůzce s belgickým premiérem Charlesem Michelem a lucemburským předsedou vlády Xavierem Bettelem...

"V4 přijala," řekl ČTK k pozvání informovaný nizozemský diplomat s tím, že témat k diskusi bude více než jen budoucnost Unie. Schůzka by se měla uskutečnit do léta.

Podle zástupce jedné z visegrádských zemí se o věci začalo mluvit minulou neděli, kdy se v Bruselu na večeři sešli ministři zahraničí obou uskupení před pondělním jednáním šéfů diplomacií celé osmadvacítky. Iniciátorem nápadu bylo údajně Polsko, nynější předsednická země V4...

Nizozemsko čekají příští týden parlamentní volby. Vzhledem k politické situaci v zemi mají pozorovatelé za nejpravděpodobnější variantu, že Rutte v premiérském křesle obměněné vlády zůstane i po hlasování.

Viz: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/431728-zeme-beneluxu-chteji-s-visegradskou-ctyrkou-jednat-o-budoucnosti-eu.html

Teď se ukáže, jak (ne)fungují "slouhové slouhů globální moci" (tj. kdo je kdo).

Mimo jiné: Nizozemské volby tím získávají na významu. Tak uvidíme...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář