Z domácího vězení/18: Problém ruské vědy

12. březen 2017 | 07.00 |

Začíná to být trochu nuda a současně nestíhám. Paradoxní jen na první pohled. Úterý 7. března – dokončuji třídílnou sérii o emancipaci středounijního prostoru. Třetí část se asi také podařila, alespoň soudě dle počtu přečtení a ohlasů. Připomněl jsem v ní, že k tomu, aby to začalo fungovat (tedy aby začala emancipace středounijního prostoru), toho zase tak moc nechybí. Tady je celá třídílná série pohromadě:

http://radimvalencik.pise.cz/4311-je-na-case-obnovit-rakousko-uhersko.html

(O pár dní jsem k tomu vymyslel ještě přiléhavý dodatek: NEJRYCHLEJŠĺ EU-ZÓNA JE NO-GO-ZÓNA.)

http://radimvalencik.pise.cz/4320-volby17-033-stredounijni-prostor-a-ukrajina.html

(Ukrajina už asi opravdu nikoho nezajímá... Doufám, že se to změní a aspoň u nás doma, ve středounijním prostoru, si uvědomíme, jakou odpovědnost máme..)

pise.cz/4321-emancipace-stredu-eu-a-nejvetsi-sobotkova-chyba.html">http://radimvalencik.pise.cz/4321-emancipace-stredu-eu-a-nejvetsi-sobotkova-chyba.html

(Stačil tak malý krůček, ale příležitost se bude brzy znovu opakovat.)

Ve středu 8. března první kontrola u operujícího lékaře. Ještě před tím jsem stačil prostřednictvím Facebooku popřát všem ženám k MDŽ. Netušil jsem, že to bude mít takový ohlas. Několik set žen mně blahopřání lajklo. Takže svátek žen žije stejně jako v Kazachstánu. Mám z toho radost. Na vysvětlenou. Když jsem byl před asi čtyřmi roky v Kazachstánu, odlétali jsme zpět právě 8. března. Každá žena, které jsme k svátku popřáli, měla velkou radost. Opravdovou a nefalšovanou. Hodně si tím ta velká země u mě šplhla. Pro inspiraci našim mužům: sympatické mně bylo i to, že tam měli hodně reklam s touto myšlenkou: "Chcete udělat vaší ženě radost k MDŽ? Vezměte ji s sebou k nám na večeři." Dobrý nápad, ne?

Prohlídka u lékaře dopadla bez problémů. Na počítači svítil rentgen mé opravené zlomeniny. Zavedení hřebů vypadalo esteticky. Z toho, že mi snímek operující lékař jakoby nechtěně ukazoval, jsem pochopil, že je spokojen a operace dopadla dobře.Z prohlídky jsem vytěžil i dvě hodiny vycházek. Hlavně prý hodně se pohybovat, procvičovat, postupně citlivě přenášet váhu. Hlavně žádné lenošení. Ale do konce měsíce asi ještě domácí vězení.

Z večera jsem měl strach. Před delší dobou jsem domluvil s Magometem, docentem z Lomonosovy univerzity, přednášku na naší univerzitě, tj. VŠFS, na téma islámského bankovnictví. Velmi zajímavé téma. Jak to dopadne, když to organizuji na dálku? Poprosil jsem i svoji ženu, aby tam zašla a pomohla, přednášejícího pak přivedla k nám. Nakonec k nám dorazil spokojený Magomet s mou manželkou i doprovodem dvou stálých účastníků našeho teoretického semináře. Prý vše proběhlo velmi dobře, téma zajímavé, dotazy k věci.

S Magometem jsme si povídali hodně dlouho do pozdního večera na spoustu témat. Jedno mě zvlášť zaujalo. V Rusku také trpí "publikačním šílenstvím", které potlačuje skutečnou vědu. Podobná hodnocení jako u nás, platná ovšem pouze v Rusku.

Magomet vyvrátil můj původní názor, že je to záměrná diskriminace, aby Západ izoloval na vlnách současného studenoválečnictví ruskou vědu podobně jako před přes dopingové aféry se snaží o izolaci a tunelování ruských sportovců. Za mnohé si prý mohou sami. V 90. létech začali různé instituce na Západě překládat články z prestižních ruských časopisů do angličtiny. Domnívali, se, že tam třeba najdou i nějaké intelektuální poklady. Ze všeho nejdříve tam však našli plagiáty. Články, které byly přeloženy z angličtiny a bez uvedení původu publikovány jako původní v ruských prestižních časopisech. To nesmírně prestiž ruských společenských věd poškodilo. A poškodilo to i ruskou vědu personálně. Významná místa obsadili ti, co nic vlastního nedokázali vymyslet. Náprava bude běh na dlouhou trať.

Byl to zajímavý a užitečný večer. Dozvěděl jsem se hodně nového.

Tak už jen zase procházka. Zatím ještě s využitím vzpomínek na loňský rok touto dobou.

(Pokračování)

Několik dosud nepublikovaných foto z cesty k pramenům Šáreckého potoka:

Foto 1: Nutrie u ústí Šáreckého potoka do Vltavy.

Foto 2: Pohled od ústí Šáreckého potoka proti proudu Vltavy směrem k Trojskému ostrovu.

Foto 3: Dolní část údolí Šáreckého potola.

Foto 4: Rozhodně stojí za to navštívit. U soutoku Šáreckého a Lysolajského potoka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář