Z domácího vězení/15: Ach ty ženy (i bejvalky)!

9. březen 2017 | 07.00 |

Večer v sobotu 4. března mě navštívil Tomáš Teplík. Probrali jsme spolu aktuální dění. Inspiroval mě k tomu, abych hned další den napsal článek o aktuálnosti emancipace austrijského prostoru "Je na čase obnovit Rakousko-Uhersko!", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4311-je-na-case-obnovit-rakousko-uhersko.html

Zvládl jsem to hned druhý den, ovšem po té, co jsem ušel další krůček v odpovědi na otázku, co dělá vědu vědou.

Pak přišel Pavel Čírtek s Carskou vodkou. Z té se prý tolik netloustne. Musel jsem si ji ředit. Pivem. Probírali jsme nejrůznější témata. Pavel poprvé přiznal, že vypadám trochu líp a asi jen na tom i trochu líp. Koukali jsme přitom na přenos z halového mistrovství v atletice. Samé krásné holky. Všechny. Ve všech sportech a ze všech zemí. I barevné Švédky nebo Němky. Postavičky i tvářičky. Ladné pohyby při výkonech. Příjemná podívaná. Ocenili jsme i představování celebrit show formou, které rozhodně sledovanosti sportu neublížilo.

Pak jsme se všichni společně i s mou manželkou dívali na pořad Hyde Park Civilizace, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/217411058090304/

Zajímavé, poučné a zejména generově hodně nevyvážené. Ludmila Čírtková, policejní a soudní psycholožka, je Pavlova bejvalka. Podle ní je zločinec vždy muž a žena oběť. Dokonce když se jí moderátor explicitně někdy otázal, zda obětí násilí či znásilnění může být i muž, odpověděla, že samozřejmě. Pokud jde o homosexuální vztah. Během pořadu jsem zjistil, že svou ženu miluji více, než jsem si to před tím uvědomoval.

Zde jsou výsledky sobotního pokračování úvah na téma "co je nejnáročnější na vědě, co je základem skutečné vědy":

Nejdříve první ohledání:

První (použití obecných pojmů k vyjádření specifického) se týká pojmového poznání, kdy něco, co je vyjádřeno v pojmech, definujeme jinými pojmy. Celé naše poznání je založeno na tom, že říkáme "A je B", "něco je něco jiného". Tady se k tomu přidává jen ta podmínka, aby pojmy, které k tomu používáme, měly všeobecnou platnost, tj. byly párovými kategoriemi typu příčina-následek, totožné-rozdílné, část-celek, jedinečné-obecné, forma-obsah, kvantita-kvalita. Každý z nás si takové všeobecné pojmy vytváříme, resp. dospíváme k nim od méně obecných. A každý z nás prostřednictvím nich rozlišujeme různé situace či jevy. Vyjádřit specifické prostřednictvím všeobecného je vrcholem našeho umění vyjadřovat se v pojmech. Pokud se nám něco podaří vyjádřit tímto způsobem, otevíráme si tím cestu o odhalení všech relevantních přesahů. Svět má totiž důležitou vlastnost: Všechno, co existuje, navazuje ve všech směrech přesahů daných všeobecnými pojmy na oblast, kde platí doplňující určení.

Druhé (nalezení elementárního) se týká matematizovaného poznání. Sestavíme elementární matematický model. Ten bývá zpravidla velmi jednoduchý. Triviální svou samozřejmostí. (O to obtížnější vždy bylo a je k němu dospět.) Jakmile jej máme, pak jakoukoli jeho odlišnost od reality můžeme vyjádřit jako určitý typ porušení předpokladů, na kterých je model založen. A je to právě triviálnost modelu, která umožňuje, aby rozšířením modelu stejným způsobem, jakým je budována matematika na základě postupného rozšiřování pojmu přirozeného čísla, byly modelem postupně vyjadřovány stále složitější případy, aby si model nacházel nové a nové silné aplikace.

Jako denní dávka použití rozumu to stačí. Teď si zase trochu zavzpomínám na to, co jsem dělal loni touto dobou.

(Pokračování)

Několik dosud nepublikovaných foto z cesty k pramenům Rokytky:

Foto 1: Těsně pod Říčany.

Foto 2: Průtok Rokytky údolní částí Říčan.

Foto 3: Česká neomoderna ze současné doby. Účelné a pěkné.

Foto 4: Na konci Říčan u právě rekonstuované umělé vodní nádrže Jureček. Několik naučných tabulí z historie Říčan. Hned za Jurečkem je údolí plné krásných kamenů. Tam se vydám zítra. Bohužel jen ve vzpomínkách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář