Z domácího vězení/12: Pracovat ve vězení? Ano!

6. březen 2017 | 07.00 |

Dostal jsem informaci, že středeční seminář ke zlatému řezu, který obsahově i organizačně zajistil Jirka Mihola, dopadl skvěle. To mě potěšilo. A už se připravuje další akce obdobného typu (k Eulerovu číslu).

Na čtvrtek a pátek (2. a 3. března) jsem se duševně dlouhodobě připravoval. Byly to první dva dny, kdy jsem mohl sedět a pracovat bez bolestí a kdy jsem měl celý den volno. Na tyto dny jsem měl připraveno zpracování dvou posudků na disertační práce k malé obhajobě na Národohospodářské fakultě VŠE.

Je to jedna z ilustrací, jak absurdně funguje současná věda. Posudek k malé obhajobě je jednou z největších příležitostí, jak dělat skutečnou vědu. Z několika důvodů. Střetají se zde různé generace a často i (jak tomu bylo i v tomto případě) "obgenerace". Střet lidí vyrůstající v různých dobách, vyzbrojených různými metodami a různými pohledy na svět. Pro skutečnou vědu nesmírně přínosné. Člověk se setká se svěžími myšlenkami, dynamickým myšlením, současně má možnost předat některé své poznatky, přitom tak, aby to bylo pro toho druhého užitečné. Není potřeba se vázat formalitami – jde jen a jen o dobrou vědu, kdy jednou funkcí takové vědy je dospívat od různých pohledů ke společnému vidění reality. A pokud má člověk štěstí a doktorand pracuje se zájmem a umí myslet, pak je tu i pocit toho, že pokračuje rozvoj lidského poznání. To samo o sobě je vznešené.

To štěstí jsem měl.

Oba studenti odvedli dobrou práci. Jeden se zabývávztahem vědy a praxe v oblasti aplikovaného zemědělského výzkumu a pojal tento problém dostatečně komplexně. Druhý se zabývá porovnáním "kritické teorie" a hlavního proudu ekonomie z hlediska možnosti využít některé inspirace "kritické teorie" při řešení otázky rovnosti v rámci hlavního proudu ekonomie.

Na zpracování posudků jsem se delší dobu připravoval, obě práce ve volných chvílích studoval a promýšlel. Jsou to hodiny či spíše desítky hodin. Samotné napsání každého posudku pak zabere celý den a člověk je duševně zcela vyždímán. Nebyl jsem si jist, zda to zvládnu, ale podařilo se. Tedy alespoň pokud jde o "surový posudek". Jeden i druhý.

Absurdita fungování současné vědy spočívá v tom, že odměnou je jen dobrý pocit. Nedostanete za to ani korunu ani bodík (v pečlivě evidovaném systému bodů, podle kterého se přidělují finanční prostředky institucím). Ale ono to platí i jinde. To nejužitečnější, nejnamáhavější, nejpřínosnější dělá člověk zpravidla zadarmo. V tomto případě proto, že člověk slouží vědě. Jen mně tak trochu vadí, že na tomto systému profitují a na jeho vlnách se nesou ti, kterým o vědu jako takovou nejde (a ani to řemeslo vědy neovládají, neví, jak se prostřednictvím vědy vyjádřit k realitě, dokonce žijí v přesvědčení, že ani není možné, aby se věda k realitě přínosným způsobem vyjádřila) a kteří ji pak ze svých pozic, které dobývají poměrně snadno, tlačí současnou vědu někam úplně jinam, než by měla skutečná věda jít.

Na jiné zážitky než relaxační mě v tyto dva dny již nezbyl čas. Snad jen na vzpomínku, kudy jsem chodil vloni právě touto dobou. Tak si tyto vzpomínky promítnu ve své hlavě. Vždyť to "přítomné bytí" (dasein) člověka je o představivostním a prožitkovém zpřítomňování prožitého při vztahování se k budoucímu. To je ta skutečná náplň "okamžité" bytí, které ze záhadných důvodů není okamžité, ale má trvání.

(Pokračování)

Vrátím se ve vzpomínkách do loňského roku, kdy jsem právě v tuto dobu putoval k pramenům Rokytky. Nějak to ve svém domácím vězení, kde jsem uzavřen a ani náramek k tomu není nutný, přežít musím. Uveřejním při této příležitosti několik dosud nepublikovaných fotek:

Foto 1: Předjarní krajina mezi Kralovicemi a Nedvězí.


Foto 2: Cesta přímo kolem Rokytky nevede. Nutno jít cestami kousek dál od ní, ale i tak se nabízejí nádherné zážitky.

Foto 3: Třeba tento mokřad se starým rákosem.

Foto 4: Tady je jedna z mnoha mapek, které nám při cestě pomohou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář