Volby17/029: Záhada Babišova 2. pilíře

4. březen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Na úvod této série stručná poznámka: Článek vychází z toho, co jsem napsal před několika dny. Potěšil mě počet přečtení i ohlasů. Záhada se mezi tím vyjasnila. Volební sjezd ANO se programovými otázkami vlastně vůbec nezabýval (alespoň nikde o tom není žádná stopa) a při dotazu na volební program ANO pro volby 2017 přes Google to vyhodilo tento resortní program. Zůstala tak jen jedna záhada. Jak je to s přípravou aktuálního volebního programu ANO?

Tzv. 2. pilíř penzijního systému je stejný, vlastně ještě větší tunel, než byly církevní restituce. Byl za Nečasovy vlády prosazen stejně neústavním způsobem, jako církevní restituce. A nakonec byl jako zjevná zhovadilost zrušen současnou koalicí. Už proto, že se do něj přihlásilo minimum zájemců.

V Potůčkově komisi ho nakonec hájili pouze dva lidé. Švejnar a Zámečník. Argument? "Nemůžeme připravit naše občany o sedmiprocentní výnosy z akcií afrických firem." Tento argument na odborném fóru pořádaném asi před dvěma léty Potůčkovou komisí rozesmál sál. Byl jsem u toho.

Mezi tím se nesmyslnost 2. pilíře projevila i reálně. Žádné výrazné zhodnocování, většinou propadák. Takže nakonec i nadšenci času, kteří dobrovolně do 2. pilíře vstoupili, byli rádi, že mohli z dobrodružství vycouvat.

Dnes už se ví (nebo by se mělo vědět):

0001pt;line-height: normal">1. Že zásluhovost lze perfektně zajistit v 1. pilíři průběžného systému a současně s tím řešit i dobu volby odchodu do důchodu. (J. Vostatek o tom napsal celou knihu.)

2. Že v současné době turbulencí na finančních trzích (a ještě větších turbulencích, které se očekávají) je tzv. 2. pilíř zjevný tunel – slouží jako skládka toxických aktiv.

3. Že tím je vlastně 2. pilíř nejnebezpečnější – mění totiž dlouhé peníze (o které ti, co je do 2. pilíře odvedou, a podle Babiše povinně) ve zdroje financování globálních lumpáren, mohou sloužit například i k rozjezdu 3. světové války přes vyvolávání a stupňování vojenských provokací a konfrontací v Pobaltí (ale to je jen příklad, peníze z 2. pilíře mají "univerzální" použití).

4. Že tím bude narušena stabilita 1. pilíře penzijního systému a důchodci ostrouhají. Nejen stávající, ale i ti, co se stanou důchodci za deset let. Prostě proto, peníze budou z průběžného systému stahovány jako "dlouhé" (určené k vytunelování) do 2. pilíře a jiné zdroje nebudou.

A teď se ve volebním Babišovu programu objeví (hned jako podbod hned prvního bodu programu!):

Penzijní systém

Prosadíme zavedení separátního důchodového účtu mimo státní rozpočet.

Zasadíme se o zavedení  tzv. minimálního starobního důchodu. Nedovolíme zpřísňování podmínek pro jeho získání.

Chceme prosadit výrazněji se promítající zásluhovost v rámci prvního pilíře, chceme ponechat již přijatou valorizaci důchodů o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd.

Chceme zastavit automatické prodlužování věku odchodu do důchodu a navázat na vývoj střední doby dožití, a to s přihlédnutím k délce školní docházky, v současnosti jsme jedinou zemí, která zastropovaný věk odchodu do důchodu nemá.

Chceme prosadit automatické členství v druhém pilíři pro nové účastníky pracovního trhu, zavedení automatického členství s možností vystoupení z druhého pilíře je kompromisem mezi jeho dobrovolností a dostatečnou robustností systému druhého pilíře.

V rámci třetího pilíře chceme zvýhodnit riziková povolání a tzv. předdůchody učinit více atraktivními, zavedeme povinnost zaměstnavatele v rizikových kategoriích přispívat na třetí pilíř a současně u rizikových povolání snížíme věkovou hranici pro výplatu důchodů.

Viz: http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/program/resortni-program/

Ne, to není jen obyčejná zhovadilost. To je superzhovadilost. Tím vznikají přinejmenším dvě otázky:

1. Kdo a proč tuto superzhovadilost do Babišova volebního programu prosadil, vždyť:

- Nic se tím neřeší, Babišovo ANO se tím stává snadným terčem, lidovci, s nimiž bude asi vládnout, nic takového, jako 2. pilíř nevyžadují.

- Pokud se problém 2. pilíře mediálně otevře, pak to může stát Babiše více než nějakých pouhých 3-5 %, ale může to vést k jeho volební prohře. A parádní prohře.

2. (Což na předcházející navazuje): Jak je možné, že se ČSSD ani KSČM doposud vůči tomuto excesu, vůči této superzhovadilosti neozvaly?

Uvedu jeden příklad z mnohých. Jeden z lídrú ČSSD Hamáček dal "fundamentální" kritiku Babišova programu v rozhovoru nazvaném útočně "Babiš má s demokracií trochu problém", viz:

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/hamacek-babis-ma-s-demokracii-trochu-problem_419439.html

Ani slovo, ani náznak, ani náznak náznaku kritiky 2. pilíře. A to ještě povinného. Od strany, která se stále ostřeji vyhraňuje proti Babišovi. Máte pro to někdo nějaké vysvětlení?

Mimo jiné, problém nelze bagatelizovat. Představte si, že Babiš skutečně dostane přes 30 %, jak se zatím dle standardního modelu zdá, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4247-volby17-007-memplexy-turbulence-standardni-model.html

Pak se kdykoli bude moci na tento bod umístěný VIDITELNĚ hned v prvním bodě programu odvolat. Tak co je za tím? Co na to ČSSD? Co na to KSČM? Co na to Potůčkova komise?

Za svou osobu se budu dožadovat odpovědi.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář