(71.41) Hra: Co přinesl 11.7.13 – Superaféra 29

15. červenec 2013 | 06.51 |

Ve čtvrtek 11.7.2013 poodhalil v rozhovoru pro Právo M. Zeman své záměry (v článku s názvem "Zeman: Koalice se 101 podpisy má určitě naději na pokus o sestavení vlády"). Zde je nejdůležitější část rozhovoru (to nejdůležitější jsem podtrhnul):

"Myslíte si, že Rusnokův kabinet má šanci dovládnout do řádných voleb?

Samozřejmě že bych si to přál, protože Sněmovna je rozpolcena zhruba půl na půl. Křehká stojedničková většina se může kdykoliv zhroutit. A o přibližné vyváženosti Sněmovny svědčí i to, že dva poslanci jsou už ve vězení, z toho jeden levicový a druhý pravicový...

Měla by ČSSD podpořit Rusnokovu vládu?

Uvítal bych to, protože pokus soc. dem. sestavit vládu by patrně nezískal důvěru ve Sněmovně, a to by zákonitě podle ústavy vedlo ke třetímu pokusu, kdy by vládu sestavila bývalá vládní koalice. Myslím si, že soc. dem. si toto nebezpečí uvědomuje.

Předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka si o druhý pokus sestavit vládu řekl. Má nějakou šanci?

Budu o tom samozřejmě vážně uvažovat. Na druhé straně bych uvítal, kdyby si řekl o první pokus, protože první pokus má vždycky větší naději než pokus druhý. Bohužel, Bohuslav Sobotka tehdy několikrát veřejně prohlásil, že tento pokus odmítá.

V souvislosti se jmenováním vlády odborníků je vám vyčítáno, že porušujete ústavní zvyklosti. Jak zareagujete na tuto kritiku?

Především bych řekl, že pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský, protože kdyby to byly opravdu ústavní zvyklosti, tak by nějakým způsobem byly zakotveny v ústavě. Jsou to jenom zvyklosti. Prezident, byť přímo zvolený, nemůže měnit ústavu, ale má samozřejmě svaté právo měnit zvyklosti, které nejsou zakotveny v ústavě.

Ještě se vrátím k druhému pokusu o sestavení vlády. Dožaduje se ho též nyní již bývalá vládní koalice, která operuje se 101 podpisy. Zeptám se obdobně, má nějakou naději?

Má zcela určitě naději, protože já musím zvažovat oněch 101 podpisů. Budu pouze naléhat na to, aby to bylo 101 podpisů v okamžiku jmenování případného nového premiéra či premiérky. Ale stále věřím, že Rusnokova vláda dostane důvěru a že druhý pokus nebude zapotřebí."

http://www.novinky.cz/domaci/307453-zeman-koalice-se-101-podpisy-ma-urcite-nadeji-na-pokus-o-sestaveni-vlady.html

V rozhovoru M. Zeman se přihlásil k tomu, že své ústavní pravomoci využije beze zbytku, a to bez ohledu na nějaké zvyklosti. Ve stojedničkovou většinu nevěří, ale cynicky ji použije k vydírání ČSSD. Čím víc hlasů Rusnokova vláda od ČSSD dostane, tím větší bude mít legitimitu a budoucí vývoj bude právě sporem o tuto legitimitu.

ČSSD je tak pod velkým tlakem a nejrozumnější by asi bylo, pokud by Rusnokovu vládu podmíněně podpořila. Tj. zahájila jednání o některých bodech jejího programu. K tomu asi dojde. Přibývá významných osobností, které se k tomu přiklánějí, viz článek "Sobotka nevyloučil podporu "Rusnokovi, novou vládu ale zároveň kritizuje" uveřejněný rovněž 11.7.2013 na Novinkách.cz:

"Na debatu o prezidentské vládě je dost času. Navíc ani nevíme, jaké bude její programové prohlášení, řada členů vlády je orientována pravicově. Prioritou ČSSD nadále zůstávají nové volby, ne podpora vlády, která nemá mandát od voličů. Nejlepším řešením je rozpuštění Poslanecké sněmovny a volby do 60 dnů," sdělil ve čtvrtek Sobotka na dotaz Novinek, zda by jeho strana měla vyslovit důvěru Rusnokovu kabinetu v případě, že se nerozpustí Sněmovna.

Možnou podporu nové vládě už nevyloučili první místopředseda sociální demokracie Michal Hašek, místopředseda strany Zdeněk Škromach a šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

http://www.novinky.cz/domaci/307544-sobotka-nevyloucil-podporu-rusnokovi-novou-vladu-ale-zaroven-kritizuje.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.41) Hra: Co přinesl 11.7.13 – Superaféra 29 ondrey 15. 07. 2013 - 14:40