Z domácího vězení/5: Ohňostroj na počest dědečka?

27. únor 2017 | 05.00 |

Předcházející díl:

První díl:

http://radimvalencik.pise.cz/4280-z-domaciho-vezeni-1-pad.html

Odpoledne mě navštívil Rafik Bedretdinov. Dlouholetý kolega. Zakládal se mnou katedru ekonomie na VŠFS. Ale známe se už téměř 40 let. Jeden z nejoblíbenějších pedagogů na naší univerzitě a nejhodnějších lidí, co znám. Byla to první návštěva v mém domácím vězení.

Nazval mě rošákem, musel jsem mu popovídat, jak se mně úraz přihodil. Pak jsme přešli na aktuální témata zabezpečení výuky. Příjemné odpoledne.

Večer mně píchají injekce do břicha. Abych nedostal tromb či embolii. Injekce jsou dělány tak chytře, že stačí jen zmáčknout a skoro vůbec to nebolí. Dává mně je syn. Vnouček, který má necelých pět let, obřad napjatě sledoval.

Injekce pro něj představuje vrchol utrpení. Čekal, kdy vykřiknu. Chtěl jsem před ním vypadat jako hrdina, a tak jsem se celou dobu usmíval. Těsně po vpichu se ozvaly výbuchy a obloha zazářila všemi barvami. Ohňostroj.

Vnouček nadšeně sledoval ohňostroj a své přemýšlení komentoval slovy:

"Proč je ten ohňostroj?"

Bylo vidět, že probral několik hypotéz, a pak došel k jednoznačnému názoru, který zformuloval takto:

"Ohňostroj je na počest toho, že dědeček dostal injekci a nekřičel."

Vyhodnotil jsem situaci a dospěl k závěru, že k vysvětlování rozdílu mezi kauzální a časovou sousledností není nejvhodnější chvíle.

Ve středu 22. února ráno jsem rozepsal článek o významu matematiky. Z netradičního pohledu. O tom, jak významné je testovatelné pochopení matematiky při vytváření kritického (nekonformního, nemanipulovatelného) myšlení. A že právě pro tento význam matematiky probíhá o uznání její testovací role ve společnosti tak lítý ideový boj. Detaily jsem promýšlel v noci, ve chvílích, kdy jsem pro bolest nemohl spát.

Času na rozepsání článku jsem neměl moc. Předoperační vyšetření začalo v 9.00. Nejdříve mě sestra prozkoušela, jak vidím – na dálku i barevně – i jak slyším. Myslím, že bych stále ještě mohl být nasazen do průzkumu. Trochu jsem nechápal, proč zrovna toto někoho v souvislosti s operací nohy zajímá a tak jsem se optal:

"To testujete, zda to ještě vůbec stojí za to mě léčit?"

Pochopila, že žertuji. Později jsem se od syna dozvěděl, že je to proto, aby bylo nějaké srovnání, pokud by anesteziolog něco zvojtil.

Také jsem podepsal spoustu papírů o tom, kdo a co může dělat s informacemi o mém zdravotním stavu. Všechno jsem delegoval na svoji manželku. Ta stejně ví vždycky všechno (a nejlíp).

Se svou obvodní doktorkou jsem se po době delší jednoho roku setkal rád. Zjistili jsme z delší časové řady pravidelných i příležitostných vyšetření, že můj tlak bezprostředně (na stupeň a na kilo) lineárně závisí na velikosti mé nadváhy. Momentálně bojuji na magické hranici 100 kilo, chvíli vítězím, chvíli prohrávám. Chtělo by to o 15 kilo míň.

Byl jsem zvědav, zda na EKG objeví anomálii, kterou mně vždy signalizují. Jednou jsem dokonce musel jít na zátěžový test. Je tam prý jizvička jako po prodělaném infarktu. Tak před 30-40 léty. Přitom nikdy jsem se srdcem problémy neměl.

A zase si toho doktorka všimnula. Přestože to byla jiná než při minulém vyšetření. Prý je možné, že jsem infarkt měl a nevěděl o tom. Srdce mám však naprosto v pořádku... Tak nevím.

Vyhladovělý a unavený jsem dopsal článek o významu matematiky ještě před obědem. Zde je (mj. čekal jsem, že na toto kontroverzní téma bude více ohlasů, než bylo):

Boj o matematiku? = Boj o zdravou společnost!

http://radimvalencik.pise.cz/4279-boj-o-matematiku-boj-o-zdravou-spolecnost.html

Chtěl jsem, abych jej mohl uveřejnit co nejdříve před konáním významné akce – přednášky Jirky Miholy o Zlatém řezu v rámci našeho teoretického semináře na VŠFS. A pozvat touto formou případné zájemce. Z akce jsem dostal tuto informaci:

"Přednáška proběhla v pohodě. Bylo nás asi 40. Málo bylo studentů. Byl tam K. Havlíček a P. Budinský. Petr stojí o to, abychom v květnu nebo v září uspořádali společně pokračování na téma Eulerovo číslo a chaos. Rozmyslíme si, jestli to příště neudělat trochu dřív, třeba v 15.00 nebo v 16.00 hodin). Myslím, že se to líbilo, byla pěkná diskuse a někteří mě ještě píší. Slíbil jsem, že o tom napíši do příští Xadonie, tak jsem nechal pořídit pár foteček. Matematika je jak objevovaná, tak lidmi tvořená. Je to jazyk přírody. Ty zákonitosti jsou v přírodě i bez přičinění člověka, avšak výrazové prostředky se mohou lišit a jsou poplatné danému místu. Opatruj se. Jiří"

Reagoval tím mimo jiné na moji poznámku, kterou jsem mu před akcí poslal. Totiž na to, že dovedu pochopit, odkud se vzal nᚠVesmír, ale nemám nejmenší tušení, odkud se vzala matematika.

(Pokračování)

Ještě pár vzpomínkových foto z doby svobody, budu si jimi zpříjemňovat vězeňské utrpení:

Silné dojmy mám i z letošní zimy. Po dlouhé době takové, jaká má být. Následující foto jsou z druhé části Průhonického parku:

Zlatavě zářící mladé výhonky vrby kontrastují s temnou zelení smrků na pozadí tak vzácného sněhu.

Zasněžené a zadumané jezero mezi skálami. Jmenuje se Bořin. Jedno z nejkrásnějších míst v bezprostředním okolí Prahy.

Zamrzlý vodopád pod jezerem.

Také jezero Bořin. Pohled z hráze.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář