(71.40) Hra: Co přinesl 10.7.13 – Superaféra 28

14. červenec 2013 | 08.00 |

Středa 10.7.2013 byla dnem jmenování Rusnokovy vlády. V souvislosti s tím stojí za zaznamenání zejména dvě následující události, které na tuto předem avizovanou událost navázaly:

1. Uveřejnění prvního serióznějšího právního rozboru toho, jak dlouho může Rusnokova vláda vládnout.

2. Velmi přesné definování postoje k otázce předčasných voleb faktickým lídrem stávající koalice M. Kalouskem.

Obojí přibližně vymezuje oblast nadcházejícího boje, způsob a prostředky jeho vedení.

Nejdříve si stručně ukážeme, k čemu dospěli právní experti. Jedná se o výtah nejdůležitějších myšlenek z článku J. Němce  "Rusnokova vláda tu s námi může být měsíce. I bez důvěry" uveřejněného  10.7.2013 na Aktuálně.cz (to nejdůležitější jsem podtrhnul):

Po demisi Rusnokova kabinetu by měl odstartovat druhý pokus pro sestavení vlády.

"V každém případě se musí přistoupit ke druhému pokusu. Ale připomínám, že třeba první Topolánkova vláda vládla v roce 2006 v demisi čtyři měsíce. Už tehdy jsem to považoval za problematické, ale je to precedens," říká Václav Pavlíček. Prezident to skutečně může protahovat. Riskuje sice ústavní žalobu, ale pro ni je nutná třípětinová většina v obou komorách, takže prakticky je to obtížné," dodává Vladimír Balaš. Ale dodává: "Kdyby to protahoval neúměrně, bylo by to za hranicí, dá se říct, že by to byla zvůle." "Lhůty tu nejsou dané, ale bez zbytečného odkladu by měl prezident začít jednat. Z praxe ale víme, že to může být i několik měsíců. Každopádně by to nemělo být tak, že by měsíce nekonal a ostentativně dával najevo, že tato vláda dovládne," přidává se Aleš Gerloch... "Může i napodruhé pověřit někoho podobného Rusnokovi. A protahovat to až do doby, kdy poslední tři měsíce volebního období už nelze rozpustit sněmovnu," vidí další vývoj Vladimír Balaš. Ani mávání většinou ve sněmovně nemusí v okamžiku, kdy prezident Zeman využívá mantinely ústavy "nadoraz", bývalé koalici zdaleka stačit. "Sto jedna podpisů - to bych viděl jako sporné. Je to na místě až ve třetím pokusu," říká Aleš Gerloch s odkazem na pokus, kdy prezident musí premiérem jmenovat člověka podle návrhu předsedy sněmovny. Václav Pavlíček jde ještě dál: "Dohoda stran z iniciativy Miroslava Kalouska, že navrhnou kandidátku na premiéra, byla mimo rámec ústavy. To je věc prezidenta. Ale třetí pokus je v rukou předsedy sněmovny." "Mají být vyčerpány všechny tři pokusy, aby byla naplněna ústava," má ohledně třetího pokusu jasno Václav Pavlíček. "Dá se to sice protahovat, ale nejpozději koncem roku by k onomu třetímu pokusu mohlo dojít," říká Aleš Gerloch.

Právě třetí pokus vidí dosavadní koalice jako šanci a dokonce nevylučuje, že v tom případě by Miroslava Němcová jako předsedkyně sněmovny mohla navrhnout sama sebe jako kandidátku na premiérku - a mávat přitom právě oněmi sto jedna podpisy poslanců. A její představitelé dodávají, že návrh může přijít "hodinu poté", co by kabinetu vzešlému z druhého pokusu odmítla sněmovna dát důvěru. Ke třetímu pokusu je ale skeptický Vladimír Balaš. "Nemusí k němu ani dojít, i když může. Sněmovna se ale kdykoliv může rozpustit sama. Považoval bych to v této situaci za lepší," uzavírá Balaš.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=784655

Z tohoto rozboru je zřejmé, že Rusnokova vláda může bez větších problémů dovládnout až do řádných voleb. Stačí, když prezident bude aktivní, podaří se mu zpochybnit funkčnost vlády vzešlé z tzv. stojedničkové většiny a usilovně jednat o alternativě jak této iluzorní, tak Rusnokovy vlády, která by získala reálnou podporu v Poslanecké sněmovně.

V článku J. Němce a Z. Kubátové "Kalousek: Sněmovnu nerozpustíme, je to boj o demokracii" uveřejněném rovněž  10.7.2013 na Aktuálně.cz. M. Kalousek na otázku, proč je proti rozpuštění Poslanecké sněmovny, což je rychlá a efektivní cesta ukončení Rusnokovy vlády, říká (to nejdůležitější je podtrženo mnou):

"...mám tři silné argumenty proti. Tím prvním je, že institutem předčasných voleb se nemá plýtvat - v ústavě je mandát čtyřletý a možnost předčasných voleb je z jediného důvodu: není-li sněmovna schopna sestavit funkční většinu a podpořit akceschopnou vládu. Nejsou pro to, když je tu vláda, která se lidem nelíbí nebo se nelíbí panu prezidentovi. Tady většina je.Druhý: když takto prezident chápe své pravomoci, pak se ptám, co by volby vyřešily. Pokud si bez ohledu na většinu ve sněmovně najmenuje vládu, jakou chce, jak si můžete být jisti, že po volbách, které by vytvořily zase jinou většinu, by se nezachoval úplně stejně.

A.cz: No ale teď může říkat, že situace je nestandardní...

Ne, teď je standardní situace. Ve sněmovně je většina. A prezident republiky jedná proti ní. Kdyby alespoň jednal v zájmu menšiny proti většině - ale on jedná proti celé sněmovně. Řešením je důsledné uplatnění pravomocí sněmovny, které má vůči vládě a částečně vůči prezidentovi republiky tak, aby prezidentovi i ministrům této vlády bylo zřejmé, že se nezachovali úplně správně, a neměli chuť to opakovat.

A.cz: A třetí důvod?

Třetím argumentem je kontrolní úloha Poslanecké sněmovny. Vznikla vláda proti vůli všech politických sil ve sněmovně, navíc sestavená z lidí, kteří se nemusejí zpovídat ani svým voličům ani svým politickým stranám. Někteří možná svým sponzorům. A tato vláda by tu několik měsíců vládla bez kontroly sněmovnou. To je absurdní představa. Teď sněmovna musí zmobilizovat všechny své kontrolní pravomoci, aby nikoho ani nenapadlo, že vládne bez kontroly."

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=784712

M. Kalousek se snaží, seč může, ale jeho argumenty jsou slabé z jednoho důvodu. Cituji z toho, co říká a co jsem podtrhnul: "možnost předčasných voleb je z jediného důvodu: není-li sněmovna schopna sestavit funkční většinu a podpořit akceschopnou vládu". Nečasová vláda, ve které by došlo k výměně Nečase za Němcovou a výměně ministryně kultury není tím, co by se v současných podmínkách dalo nazvat "akceschopnou vládou". A ani stojedničková většina není funkční většinou. Existuje víc než dostatek důvodu, proč může prezident jednat o jiné alternativě, a tím prodlužovat život Rusnokově vládě.

Druhý argument, který M. Kalousek použil, nemá opodstatnění. Pokud bude mít Rusnokova vláda ve svém programovém prohlášení nějakým způsobem zabudováno, že je vládou pro překlenovací období do "nového rozdání karet", nemůže se situace se "svévolným" jmenováním po mimořádných volbách opakovat. S kontrolní rolí Poslanecké sněmovny má M. Kalousek pravdu. Ale ta svým způsobem bude Rusnokovu vládu spíše legitimizovat.

Gladiátoři jsou vpuštěni do arény a publikum může sledovat, co se bude dít. A tentokrát bude velmi záležet na tom, jaká část publika komu ukáže palec nahoru a komu palec dolu. Svým způsobem se bude dít něco, co jsme tu ještě neměli.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.40) Hra: Co přinesl 10.7.13 – Superaféra 28 ondrey 14. 07. 2013 - 21:31