Volby17/017: Kauza MLÁDEK III.

21. únor 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Na úvod této série stručná poznámka: Články vycházejí z toho, co jsem napsal před několika dny. Řada mých kamarádů mně vyčítá, že se "zastávám Mládka". Nikoli. Jde mně o sledování toho, co by se dalo nazvat "TECHNIKOU ŠTVANIC". Ta je totiž stejná v různých kauzách, jako byly kauza "RATH", kauza "RANDSDORF", dříve kauza PAROUBEK" a ke kterým patří i vleklá kauza "ZEMAN". Sledujme kauzu "MLÁDEK" nezaujatě. A pokusme se odpovědět na otázky, proč se rozjela právě proti němu, kdo z ní má prospěch, proč v ní došlo k určitému zvratu (zdá se, že mediální mainstream trochu obrací). Bude se to hodit. S blížícími se volbami, jak správně poznamenal P. Žantovský na naší besedě k volbám, se s podobnými štvanicemi budeme setkávat stále častěji a ve vyhrocenější podobě.

Ve čtvrtek 16. února jsme byli svědky zajímavého úkazu:

- Na jedné straně stupňovanou štvanici na J. Mládka dotáhly "Novinky" do článku s názvem "Mládek chce lidem zatrhnout možnost vyjednat si lepší tarif" (další den tento článek vyšel i v "Právu", jen dryáčnické "zatrhnout" bylo nahrazeno mírnějším "sebrat"). Článek se zařadí mezi perly současné mainstreamové žurnalistiky. V obsahu článku je přiznáno, že J. Mládkovi šlo o zavedení transparentních ceníků, které by pomohly zejména lidem sociálně slabším. Ti totiž zpravidla mají slabší vyjednávací pozici i méně informací, viz: "Když člověk bouchne do stolu a pohrozí mobilnímu operátorovi, že přejde jinam, často se domůže lepší ceny tarifu. To by však mělo skončit. Zakázat to chce ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Navrhl, aby operátoři dávali lidem ceny výhradně podle ceníků, které by navíc museli zveřejnit. I přesto, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) varuje, že to povede k zakonzervování cen, Mládek tvrdí, že tarify zlevní." Cíle však bylo dosaženo, averze veřejnosti vůči J. Mládkovy vzrostly.

- Na druhé straně dala nečekaně ČT 24 v pořadu "Události, komentáře" J. Mládkovi velký prostor k tomu, aby veřejnosti celou kauzu i její širší kontext vysvětlil, čehož (při vstřícném chování moderátora) využil a diváky přesvědčil. Stojí za to se podívat, je to zde od 23. minuty pořadu:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/217411000370216/

Nemám rád štvanice na lidí. A už to byla kauza "Rath", kauza "Ransdorf" nebo teď kauza "Mládek" (uvedené kauzy se samozřejmě podstatným způsobem odlišují). Ne z osobních důvodů, ale z principu. Současná moc totiž funguje takto:

1. Vstup do vyšších pater institucionálního systému se umožní jen těm, na které se něco ví, aby byli vydíratelní (to je ten princip struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad).

2. Dělá se to ovšem velmi mírně a postupně, takže si to člověk zpočátku ani neuvědomí. Od drobného porušování respektovaných pravidel, morálních zásad či zákonů se přechází k výraznějšímu. A tak člověk, který je takto lapen do sítí, začíná považovat za normální to, co normální není. Navíc se v tom skupinově utvrzuje.

3. Když se ukáže, že si uchoval zbytek kritického myšlení či nadhledu, když si dokonce začne uvědomovat, kam vývoj směřuje a že je s tím něco třeba dělat, je předhozen, co by obě hry, nespokojeným "masám", a to právě formou prefabrikované štvanice, přesně takové, jakou máme možnost opakovaně sledovat v přímém přenosu.

4. Takto se systém definitivně zapouzdří a směřuje k autodestrukci.

Právě proto mě ovšem překvapuje to, jakým způsobem do toho vstoupila ČT. Případ je poučný a budu ho dále sledovat.

(Pokračování sledováním kauzy "Mládek")

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář