Volby17/016: Kauza MLÁDEK II.

20. únor 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNÍHO DĚNÍ PŘED ŘÍJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENÍ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Na úvod této série stručná poznámka: Články vycházejí z toho, co jsem napsal před několika dny. Řada mých kamarádů mně vyčítá, že se "zastávám Mládka". Nikoli. Jde mně o sledování toho, co by se dalo nazvat "TECHNIKOU ŠTVANIC". Ta je totiž stejná v různých kauzách, jako byly kauza "RATH", kauza "RANDSDORF", dříve kauza PAROUBEK" a ke kterým patří i vleklá kauza "ZEMAN". Sledujme kauzu "MLÁDEK" nezaujatě. A pokusme se odpovědět na otázky, proč se rozjela právě proti němu, kdo z ní má prospěch, proč v ní došlo k určitému zvratu (zdá se, že mediální mainstream trochu obrací). Bude se to hodit. S blížícími se volbami, jak správně poznamenal P. Žantovský na naší besedě k volbám, se s podobnými štvanicemi budeme setkávat stále častěji a ve vyhrocenější podobě.

Štvanice na Mládka se rozběhla naplno. Jejím hlavním cílem je definitivně dotlačit ČSSD do pozice strany, která již nikdy nebude stranou programovou, stranou, jejíž vedení má vůli pochopit, o co jde, a dát program, který by obsahoval komplex nezbytných reforem.

Uvidíme, jak se zachová Bohuslav Sobotka a zda se pokusí vzepřít tomu, aby bylo jeho jméno navěky spojeno s úpadkem této historické strany.

Za povšimnutí také stojí, jakým způsobem se prefabrikují politické štvanice. Oba články, které uvádím, byly na Novinkách uveřejněny téměř současně:

První článek:

"Dobrý den, proč nemáme stejné ceny jako v Polsku? Mají k tomu operátoři nějaký důvod (kromě vlastního zisku)?” ptal se jeden ze čtenářů serveru Aktuálně v on-line rozhovoru s náměstkem.

A jaká byla odpověď Bokštefla? "Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku – odjeďte do Polska,” odvětil.

Dodal, že zmiňované nízké ceny v Polsku nejsou pro všechny a jsou patrně marketingovým tahem polského operátora. Operátoři v ČR mají podle náměstka jedny z nejlépe vybavených sítí v Evropě a to prý pochopitelně něco stojí. "Na druhé straně konkurenční prostředí u nás není tak silné, aby tlačilo ceny dolů,” připustil.

Novinky se ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) zeptaly, zda se ztotožňuje s názorem svého náměstka.

Na dotaz, který zněl: "Dobrý den pane ministře, chtěla jsem se zeptat, co říkáte na slova pana náměstka Bokštefla, který v on-line rozhovoru pro Aktuálně čtenářům vzkázal, že chtějí-li stejné ceny za mobilní data, jako jsou v Polsku, a se tam odstěhují? Souhlasíte s tímto názorem?” Mládek odvětil: "To je fakeový účet, pan Bokštefl nemá Twitter.”

Na námitku, že se nejednalo o příspěvek na sociální sí, ale o on-line rozhovor, Mládek odpověděl, že "to hned prohlédne”. Následně Novinkám sdělil, že to Bokštefl nemyslel vážně.

"Pan náměstek to napsal ve zjevné nadsázce a předem se za to omluvil. Jinak samozřejmě platí vše, co jsme již mnohokrát sdělili: regulátorům poskytneme dostatečný prostor pro to, aby mohli regulovat. Dnes jsme s panem premiérem například jednali s vedením firmy Vodafone, tedy vyvíjíme politický tlak na snížení cen,” podotkl Mládek.

Z odpovědi náměstka se rázem stala jedna z nejsdílenějších věcí na českých sociálních sítích.

Bokštefl je ve funkci pouze tři pracovní dny, předtím pracoval jako poradce pro oblast elektronických komunikací. Spekulovalo se o tom, že mu ministr podepsal jmenovací dekret, protože Václav Moravec chtěl pro svůj pořad účast některého z náměstků MPO. Bokštefl ovšem tuto verzi v neděli ve vysílání popřel. Prý jde o náhodu.

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/429330-namestek-ministra-mladka-se-vysmal-lidem-chcete-sluzby-jako-v-polsku-jedte-do-polska.html

Druhý článek:

"Vláda prosazuje vyšší ceny za roaming, ačkoliv EU chce snížit jeho cenu. Její postoj se zvrhl ve frašku," řekl Kalousek po jednání předsednictva TOP 09, které přijalo usnesení, že strana podporuje dohodu Bruselu o snížení roamingových cen.

Kalousek se také obul do šéfa průmyslu Mládka, který prohlásil, že roaming je elitářská služba. Chování vlády je podle předsedy TOP 09 jedním z příkladů, které popírá tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, že ČSSD hájí zájmy občanů se středními příjmy.

"Lidé s vysokými příjmy vysoké ceny operátorů unesou. Pro lidi se středními příjmy už jsou zátěží, na které bohatnou tři současní operátoři, jejich zájmy ČSSD se svými vládními partnery hájí," podotkl Kalousek.

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer zdůraznil, že stát se snaží regulovat celou řadu odvětví trhu, která by regulovat neměl, ale tam, kde by působit měl, žádná pravidla hry nevytváří.

Topka se usnesla, že kromě aplikace evropské směrnice bude podporovat vstup čtvrtého operátora na český trh a větší ochranu spotřebitele, zejména rychlý přechod mezi operátory bez sankcí.

Zástupci členských zemí EU, Evropského parlamentu a Evropské komise se dohodli na nižších cenách za roaming od letošního června. Proti vystoupilo české ministerstvo průmyslu a obchodu, které argumentovalo tím, že chce ochránit 95 procent českých zákazníků. Operátoři podle ministerstva průmyslu totiž zareagují na levnější roaming zdražením domácích služeb

"Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují," uvedl k tomu tehdy Mládkův resort.

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/429327-hajite-zajmy-mobilnich-operatoru-vycetl-vlade-kalousek.html

(Pokračování sledováním kauzy "Mládek")

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Volby17/016: Kauza MLÁDEK II. ondrey 20. 02. 2017 - 07:53