(71.39) Hra: Co přinesl 9.7.13 – Superaféra XXVII

13. červenec 2013 | 08.00 |

Úterý 9.7.2013 přinesl řadu událostí souvisejících s kauzou Snowden. Na rozdíl od nás, třeba v Německu (kde jsem v tu dobu náhodou povídal), jí byla věnována prvořadá pozornost. A. Merkelová se dokonce obrátila na vládu USA se žádostí poskytnout vysvětlení toho, jak se mohla něco takového odehrát.

Nejde totiž jen o to, že někdo – včetně nejvýše postavených osobností zemí, které jsou spojenci USA – je systematicky špehován. Jde o to, že na tomto základě mohou být v rámci institucionálního systému těch (spojeneckých, ale i ne spojeneckých) zemí, které jsou tímto způsobem systematicky a efektivně monitorovány, protěžovány vydíratelné osoby (tj. osoby, které se dopustily nějakého porušení obecně přijatých zásad. Je to model dosazování vydíratelných a současně zkorumpovatelných politických garnitur. Kým? Nikoli administrativou cizí země, ale strukturami, nad kterými samotná oficiální administrativa nemá kontrolu. (Obamovi se to bude těžko vysvětlovat.) Mimo jiné – nás by to mělo zajímat víc, než Německo, protože u nás je role některých osob výše uvedeného typu, které pak následně získaly velkou moc, snadno identifikovatelná.

Z metodologického hlediska je důležité pochopit vzájemný vztah, který se vytváří mezi přirozenou expanzí (bujením a metastazováním) struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad na jedné straně, na straně druhé pak působením (ale současně desagregací a deetatizací) nejrůznějších globálně působících zpravodajských struktur, které využívají monitorování obecně porušování obecně přijatých zásad.

Systém moci, který takto funguje, dozrál a přezrál. Je hlavním zdrojem globálního ohrožení. To si občas uvědomí lidé typu:

- Manninga (skoro zapomenutého, ale nejvíce trpícího, ještě, že je alespoň ve Wikipedii).

Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bradley_Manning

- Assangeho (více známého, méně trpícího, také již ve Wikipedii).

Viz:

wikipedia.org/wiki/Julian_Assange">http://cs.wikipedia.org/wiki/Julian_Assange

- Snowdena (nejnovější případ, ale v anglické verzi je už též ve Wikipedii).

Viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden

(Přes represe, které budou vůči těmto jednotlivcům uplatňovány, budou další a další. Je to dáno charakterem doby, kdy jde doslova o přežití. Ostatně teorie her to popisuje jako hru typu Dilema dobrovolníka.)

Nyní jen pro ilustraci, jak byla kauza Snowden prezentována u nás. Základní zpravodajství 9.7.2012 si všímalo jen okrajových záležitostí, viz např. článek Aktuálně.cz "Kde skončí Snowden? Ruský politik mluví o Venezuele":

"Třicetiletý Edward Snowden zřejmě nakonec přijal nabídku "humanitárního azylu", s níž přišel venezuelský prezident Nicolás Maduro. S odvoláním na Twitter Alexeje Puškova, ruského politika blízkého Kremlu, o tom informovaly světové agentury. Puškov ale tweet nedlouho poté smazal a žádný z úřadů zvěsti doposud oficiálně nepotvrdil. Ještě před pár dny Snowdena nikdo nechtěl, najednou si ale mohl vybírat. Podle agentury Associated Press totiž kromě Venezuely akceptovaly jeho žádost o azyl i Bolívie a Nikaragua. A další z jihoamerických zemí - Ekvádor - ji zvažuje. Maduro to dokonce označil za pravděpodobně "první kolektivní humanitární azyl" na světě, když Spojenými státy pronásledovanému muži nabídlo úkryt hned několik států najednou. Bývalý agent a spolupracovník amerických služeb stojí za jedním z největších skandálů v americké historii. Vyzradil existenci a rozsah supertajného programu PRISM, v jehož rámci bezpečnostní složky USA sledovaly komunikaci svých občanů i cizinců. Aféra silně poškodila euro-americké vztahy a může zhatit dohodu o transatlantické zóně volného obchodu. Zatímco politici měli plné ruce práce s hašením skandálů, Snowden, který byl na moskevském letišti bez platného pasu jako v pasti, řešil, zda přijme nabídku azylu ve Venezuele, o níž Caracas informoval v pátek."

Poněkud podrobněji a zejména ve významnějších kontextech se této problematice 9.7.2013 věnovaly Britské listy v článku "Jak Amerika hrubou silou globálně likviduje lidská práva", viz:

"Případ Edwarda Snowdena a tajného protizákonného špehování občanů po celém světě začal jako odhalení vládních špehovacích programů odvážným whistleblowerem. Tak vznikl konflikt mezi "námi", občany Spojených států a "nimi", vládou tajně porušující zákony a naši ústavu, píše v deníku Guardian Mark Weisbrot. Avšak za několik posledních týdnů zmanipulovala mocná americká média tento terén. "My" nyní znamená "Amerika", náš bezpečnostní stát, který se "snaží nás ochraňovat". "Oni" jsou naši protivníci - teroristé, samozřejmě, ale také každá vláda, která je natolik nezávislá, že je ji možno označit za "protiamerickou". A Edward Snowden, "zrádce a špion", jakýmsi nevysvětlitelným způsobem pomohl "jim" a "oni" mu pomáhají i nadále (tedy, vlády, které jsou "protiamerické, tedy, nezávislé na Washingtonu). Jedna z nejvlivnějších organizací na světě, hájících lidská práva, Amnesty International, nepřistoupila na tento mediální narativ. Minulé úterý obvinila Amnesty International americkou vládu z "hrubého porušování lidských práv Edwarda Snowdena" tím, že se mu snaží zabránit, aby požádal o politický azyl. Amnesty konstatovala: "Zdá se, že ho americká vláda obviňuje především z toho, že Snowden odhalil její nezákonné činy - a nezákonné činy jiných vlád - které porušují lidská práva. Nikdo nesmí být trestán podle žádného zákona za zveřejnění informací o porušování lidských práv. Snowden je whistleblower. Zveřejnil informace, které jsou obrovského veřejného zájmu v USA i na celém světě. Čelná média zcela ignorovala tento hlas a právní otázky, které tak byly vzneseny. V dané chvíli může danou situaci změnit jen sám Edward Snowden. Zatím natočil jen jediný rozhovor, ten s Glennem Greenwaldem, v němž přiznal odpovědnost za zveřejnění svých materiálů. Byl to brilantní rozhovor, Snowden v něm hovořil naprosto jasně - morálně, politicky, i rétoricky: "Nijak se neodlišuji od ostatních lidí. Nemám zvláštní kvalifikaci. Jsem prostě jen obyčejný člověk, který sedí každý den v kanceláři, dívá se, co se děje, a uvědomuje si: "O tomhle přece nemáme právo rozhodovat, veřejnost musí vědět, zda jsou tyto programmy a tato politická strategie správné. Snowden je jediný člověk, který nyní může oslovit stamiliony lidí pravdou. Juliana Assangeho média zdémonizovala, i když nebyl obžalován z jediného zločinu, ani přestupku. Zničí i Snowdena, pokud ten nyní energicky nepromluví na svou obhajobu. Pokud Snowden vysvětlí světu, proč byly jeho činy legitimním odhalením vládní zločinnosti, Bílý dům se neodváží sestřelit v mezinárodním leteckém prostoru letadlo, které by Snowdena dopravovalo do země, která mu poskytla azyl. Snowden musí promuvit, nejen na svou záchranu, ale také proto, aby ochránil budoucí whistleblowery, které chce Obamova vláda umlčet tím, že ho potrestá. Jde o celou kauzu lidských práv, zejména práva na azyl. Občané světa musejí být svědky toho, aby Snowden zvítězil nad těmi, kteří si myslí, že na světě platí jen hrubá síla."

Viz: http://blisty.pz/art/69248.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře