Mládek na odpis? Nebo ČSSD?!

13. únor 2017 | 15.28 |

Těžko posoudit, nakolik jsou výtky vůči ministru Mládkovi v souvislosti s roamingem oprávněné. Nedokážu ani posoudit, do jaké míry je či není pod tlakem. Pořad 168 hodin v neděli na ČT1 nepatří – mírně řečeno – mezi dostatečně důvěryhodné. V kritice Mládka nezopakoval nic víc, než bylo řečeno již 6. února v Novinkách, jen vynechal některé argumenty a fakta, které použil Mládek na svou obranu. Navíc vše zpracoval dost tendenčně.

Zde je odkaz na pořad v ČT1: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/217452801100212/

Zde je článek ze 6. února na Novinkách:

"Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se na tiskové konferenci vyjádřil k připravované novele zákona o elektronických komunikacích a zároveň k vysokým cenám za mobilní data. Chybu vidí v neaktivitě regulačních orgánů. V případě roamingu Mládek uvedl, že je to elitářská záležitost pro malou skupinu zákazníků.

Ministr Mládek se velmi ostře opřel především do telekomunikačního regulátora (ČTÚ). Ministerstvo má podle ministra legislativní úkoly, exekutivní připadají v tomto směru ČTÚ a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Regulátoři mají podle ministra dostatek kompetencí, jak trh regulovat a případně udělovat pokuty.

Pokud by úřady tyto nástroje využily, měl by trh fungovat.

Mládek připomněl, že lepší ceny operátoři nabízí firmám a naopak nefiremní zákazníci platí mnohem vyšší ceny.(Tento důležitý argument nebyl v pořadu ČT1 vůbec zmíněn – poznámka R. V.) Připomněl, že situací se bude zabývat premiér Bohuslav Sobotka, což by mělo vést k narovnání situace na trhu. Mládek se omezil na nerovnoměrnost mezi firemními a ceníkovými cenami tarifů, respektive mobilních dat. To že mnoho zákazníků využívá zaměstnanecké tarify pro vlastní potřebu, i když nejsou zaměstnanci dané společnosti, neuvedl.

Ve stejný den jako ministr Mládek měl tiskový briefing i operátor O2. I tento operátor si myslí, že celkový cenový rámec trhu a nerovnoměrnosti u firemních a ceníkových cen jsou záležitostí regulátora. Podle O2 by ČTÚ měl výrazněji zasahovat proti šedým operátorům a měl by se věnovat problematice zaměstnaneckých tarifů, kdy firmy a organizace odebírají mnohem více SIM karet, než kolik mají zaměstnanců.

Podle Mládka by si český regulátor měl vzít příklad ze stejných institucí v zahraničí, kde trh funguje. Podle ministerstva není problém v tom, že na českém trhu působí jen tři operátoři. Přesto by další konkurenci uvítal.

Směrem k ČTÚ Mládek zmínil, že ministerstvo neakceptovalo návrh regulátora na možnost zvýšení sankcí, které může uplatňovat. Současný rámec, kdy může ČTÚ operátory pokutovat částkou až 20 milionů korun a při opakovaném prohřešku dvojnásobnou částkou, regulátor ani jednou v maximální míře nevyužil. Takže je zbytečné pokuty navyšovat.

Mládek zmínil i změnu na postu jednoho z radních ČTÚ. V půli března končí mandát Ondřeji Malému, kterého ministr kritizoval a uvedl, že předpokládá nominaci někoho jiného. K tomu dodal, že k poslednímu snížení cen došlo v roce 2013, ještě za bývalého předsedy ČTÚ Dvořáka a že současné vedení ČTÚ provedl průzkum trhu, který v roce 2016 označil jako plně konkurenční.

V rámci novely zákona o elektronických komunikacích by mělo dojít ke zlepšení podmínek zákazníků při změně operátora: "Operátoři někdy nastavovali smluvní podmínky takové, že výpovědní doba, než mohl zákazník přejít k jinému operátorovi, byla někdy poměrně dlouhá. Podle asociace ochrany spotřebitelů to někdy bylo až 40 dnů. V návrhu zákona se nastavuje maximální možná lhůta, do kdy se musí celý přechod provést," upřesnil ředitel odboru elektronických komunikací ministerstva Luděk Schneider.

Ministr Mládek komentoval i ukončení roamingu v rámci Evropské unie a informace o tom, že jeho ministerstvo navrhovalo vyšší poplatky, než jaké se budou nakonec účtovat. Ministerstvo podle něj mělo veškeré podklady pro jednání od ČTÚ a snažilo se, aby operátoři nepřenášeli náklady z roamingu na domácí ceny služeb. Podle Mládka se roaming týká jen velmi malého počtu zákazníků: "Roaming je elitářská záležitost, která se týká pěti procent obyvatelstva."

Zdroj: http://mobil.idnes.cz/mladek-za-draha-data-muze-ctu-dgg-/mobilni-operatori.aspx?c=A170206_135535_mobilni-operatori_jm

Každopádně to vypadá, že byl zahájen hon na Mládka. Posledního koncepčního ekonoma, kterého ČSSD po smrti Jirky Havla a odstavení některých dalších naše sociální demokracie má. Naplňuje tak postupně svůj osud antireformní strany, která se řídí zásadou "nejlepší změna, žádná změna".

Vyhrát volby pod touto vlajkou se před několika málo léty pokusil již Jiří Paroubek. A dopadl špatně. Přesto, že si počínal razantně a byl schopen čelit tlaku medií. Veřejnost si totiž uvědomuje, že setrvačný vývoj vede do slepé uličky. A žádná strana neuspěje bez toho, aby se s otázkou toho, jak chce zvýšit efektivnost ekonomického systému země, poctivě a kvalifikovaně vyrovnala.

Na místě je i připomenou Mládkova Fontes Rerum, veřejně přístupné diskuse, které organizuje a kde se může k probíraným tématům vyjádřit každý. Nikdo jiný z ČSSD nic, co by se s touto formou poměrně časté komunikace s širokou veřejností dalo srovnat, nepodniká.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář