(71.38) Hra: Co přinesl 8.7.13 – Superaféra XXVIb

12. červenec 2013 | 09.21 |

Pondělí 8.7.2012 bylo zajímavé dramatickým vývojem v Egyptě. Zaznamenejme jej. Brzy se totiž ukáže, jak to souvisí s vývojem po 13. červnu tohoto roku u nás. Proběhl v Egyptě vojenský puč, nebo občané  projevili právo na odpor, pokud se demokraticky zvolená vláda vydala cestou omezování demokracie? Připomeňme si, co říká naše Listina základních práv a svobod, článek 23:

"Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.”

Obdobnou pojistku mají všechny vyspělé demokracie. Proto si lze položit (v návaznosti na to, jak chápeme demokratický řád a záruky jeho fungování) několik otázek:

1. Vydal se svržený prezident Mursí cestou odstraňování demokratického řádu a oslabování role institucí, které mají demokratický řád chránit?

2. Kolik procent obyvatelstva či miliónů obyvatel (z 82 celkem) musí být v ulicích, aby byl jejich protest uznán, je 10 až 20 miliónů málo?

3. Lze nazvat pučem takovou reakci armády na masový odpor obyvatelstva proti omezování demokratických práv, která si za hlavní cíl stanoví uspořádat předčasné volby?

4. Je čitelné to, kdo v Egyptě usiluje o konsensus, o to, aby se dala občanům země možnost vyjádřit se, a kdo vyhrocuje situaci s cílem omezit možnost svobodného vyjádření vůle?

O celkové situaci informoval vyvážený a se znalostí věci článek M. Žáka "Povstání v Egyptě zvedlo stranu, jež chce zavést šaríu". Mj. se v něm uvádí:

"Povstání 30. června", které cloumá Egyptem, není jen konfliktem mezi konzervativními muslimy a mladými liberály, odhalilo i rozkol v samotném táboře islamistů. Vliv Muslimského bratrstva, doposud dominantního hráče egyptské politiky, se sesazením prezidenta Muhammada Mursího notně oslabil, hybnou silou v nejlidnatější arabské zemi se stává salafistický Núr (Strana světla). Ve chvíli, kdy statisíce Egypťanů volají v ulicích po větší demokracii, se tak nejvlivnějším hráčem politické scény stává dva roky existující ultrakonzervativní strana, jejímž stěžejním bodem programu je zavedení islámského práva šaría.

Núr v posledních dvou letech bratrstvu kryl záda, ale nakonec minulý týden podpořil kroky armády. Prý neměl jinou možnost. "Egypt byl na pokraji občanské války a (Mursí) odmítal všechny kompromisy, jež by mohly situaci zachránit," hájil Mursího sesazení v televizi Al-Džazíra jeden z čelných představitelů partaje Ašraf Thabet. "Nikdy jsme nezpochybňovali Mursího legitimitu coby zvoleného prezidenta, ale situace se pořád zhoršovala a nikdo s tím nic nedělal."... "Núr a salafisté se cítili zrazeni. Kvůli většímu podílu na moci podpořili Mursího jako prezidentského kandidáta a v listopadu i novou ústavu. Ale bratrstvo se nechtělo dělit," vysvětlil.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=784567

O další dramatické události, která se odehrála v Egyptě 8.12.2013, informuje článek "Egypt: Skupina Mursího věrných padla při bitce s vojáky", viz:

"U kasáren Republikánské gardy v Káhiře, kde je podle zvěstí zadržován Muhammad Mursí, vypukla ráno přestřelka mezi vojáky a stoupenci sesazeného egyptského prezidenta. Původní zprávy hovořily o 16 mrtvých, jejich počet se ale nakonec více než zdvojnásobil. Zatím poslední bilance uvádí 51 mrtvých a přes 435 zraněných. Podle armádního prohlášení se do objektu pokusila dostat "ozbrojená teroristická skupina". Muslimské bratrstvo oponuje, že šlo o "poklidný protest" a vojáci zaútočili kolem čtvrté hodiny ranní, během modliteb. Tvrdí, že zemřelo dokonce 53 lidí a 40 vojáků bylo zraněno a vyzvalo veřejnost, aby povstala proti těm, kteří "chtějí ukrást" jejich revoluci. "Na protest proti vojenskému převratu a spáchanému masakru vyzýváme všechny občany a čestné lidi, aby v úterý protestovali proti celé zemi," uvedl mluvčí koalice vedené Muslimským bratrstvem. Demonstrace mají pokračovat tak dlouho, dokud svržený prezident Mursí nebude propuštěn a nevrátí se ke svým přívržencům. Egyptská armáda vyzvala stoupence sesazeného prezidenta Mursího, aby ustali v protestech, a uvedla, že nedovolí ohrožení bezpečnosti země. "Nedovolíme jakékoli ohrožení egyptské národní bezpečnosti bez ohledu na okolnosti," dodal mluvčí armády na adresu stoupenců Mursího, kteří se rozhodli na několika místech v Káhiře demonstrovat v sedě. Slíbil ale, že proti nim nebudou podniknuty žádné kroky."

Důležité jsou reakce na tuto událost (citováno ze stejného zdroje):

"Americký Bílý dům a ministerstvo zahraničí, které výzvu islamistů k povstání odsoudily, zároveň vyzvaly přechodné vedení v Egyptě, aby se vyvarovalo násilného potlačování projevů nesouhlasu a zasahování do svobody médií. Také vyzvaly všechny zúčastněné strany, aby se neuchylovaly k dalšímu radikálnímu chování. Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl, že Washington si vezme dostatečný čas na rozmyšlenou, zda má Mursího svržení vnímat jako státní převrat. Dodal také, že není v zájmu USA překotně zasahovat do hospodářské pomoci, kterou v současnosti Američané Egyptu dodávají."

"Salafistická strana Núr (Strana světla), po Muslimském bratrstvu druhá nejsilnější formace v parlamentu, v reakci na incident oznámila, že odstupuje z jednání o vytvoření nové přechodné vlády... Strana již o několik hodin dříve sdělila, že nepodporuje návrh na to, aby se prozatímním premiérem stal levicový právník Zijád Baháildín a viceprezidentem liberál Muhammad Baradej."

"Liberální kandidát na dočasného egyptského viceprezidenta Muhammad Baradej násilný akt odsoudil a prohlásil, že země "s krajní naléhavostí potřebuje" usmíření znesvářených stran. Vyzval rovněž k okamžitému vyšetření události."

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=784523

Z hlediska toho, co v Egyptě probíhá, se zdá být stanovisko USA těžko pochopitelné.  Mají s ním problém i někteří představitelé zemí EU. Uvidíme, co přinese další vývoj k otázce, jaká hra se zde vlastně hraje a jak to souvisí s děním unás.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře