Volby17/002: Beseda k výsledkům, 15.2. na VŠFS

5. únor 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

První akcí, kterou pořádáme v návaznosti na výše uvedený seriál je panelová diskuse15. února: "Jak dopadnou volby v říjnu 2017?"

Je veřejně přístupná, koná se v rámci pravidelného "Teoretického semináře Ekonomie produktivní spotřeby" ve středu od 17.30 v místnosti 230 E (budova VŠFS, Estonská 500 – vchod z Kodaňské).

V panelu bude:Michal Blahout (doktorand za studenty VŠFS), Jan Campbell (univerzální politický analytik), Bohumír Štědroň (prognostik), Zdeněk Zbořil (politolog), Ladislav Žák (nezávislý komentátor a glosátor), Petr Žantovský (mediální analytik). (Možná se podaří ještě někoho zajímavého získat.)

Program: Stručná úvodní vystoupení každého (ve vylosovaném pořadí), reakce veřejnosti, nakonec závěrečná vystoupení panelistů. Já si přisvojím roli Jílkové, tj. bude přebírat podněty z publika a ptát se jednotlivých panelistů.

Na rozdíl od pořadů s Jílkovou bude mít akce výrazně odborné zaměření a nebude konfrontační. Pokusíme se společnými silami odpovědět na otázky, které lze předběžně, resp. orientačně tématizovat takto:

1. Lze volební programy politických stran rozlišit na "kýčovité", tj. ty, kterým jde jen o to zalíbit se určité skupině voličů, a na "zodpovědné", tj. ty, které pojmenovávají reálné problémy a svým obsahem ukazují cestu jejich řešení?

2. Jaká jiná dělení bychom mohli dát?

3. Jaká bude role pojetí a kvality volebních programů v říjnových volbách?

4. Jak může teorie ovlivnit tvorbu programů (obecně a jak je ovlivnila či ještě ovlivní v těchto volbách)?

5. Můžeme nějak rozlišit politické strany, které půjdou do voleb v říjnu 2017, podle typu a kvality volebního programu?

6. Budou ještě politické strany na svých programech něco měnit pod vlivem výsledků voleb v Nizozemí, Německu i dalších politických událostí, které nás čekají?

7. Budou volby probíhat standardním způsobem, nebo může dojít k různým turbulencím v důsledku nutnosti stran reagovat na vývoj svých preferencí i aktuální tuzemské i mezinárodní dění?

8. Může po volbách vzniknout dostatečně stabilní situace, kdy vládní koalice bude mít dostatečně jasno, co dělat, a kdy tuto koalici bude spojovat společné vidění priorit i znalost cesty, jak to, co již nelze odkládat, řešit?

Jak jsem již řekl, výše uvedené otázky jsou jen orientační. Rád uvítám jejich doplnění a přednesu dobré nápady do panelové diskuse, zejména pokud půjde o nějaký důležitý aspekt, který jsem přehlédl. Každý z panelistů bude mít současně právo vrhnout vlastní pohled na to, jak pojmout diskusi k otázce výsledků říjnových voleb.

Besedu osvěžíme tipováním výsledků voleb. Uvidíme, kdo se trefí nejvíce.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář