Existuje stojednička (i s Nečasem)?

12. červenec 2013 | 08.00 |

Jak to tak vypadá, čeká nás ještě v okurkovém období a pak i po něm nesmírně zajímavý a bouřlivý ideový spor o legitimitě, ústavních zvyklostech, zdrojích lumpáren apod. Je na něj zaděláno tím, že současná koalice zaujala toporný postoj odmítnutí rozpuštění Poslanecké sněmovny s argumentem, že má stojedičkovou většinu a tudíž vše může pokračovat postaru. Nejprůzračněji to prodemonstroval T. Chalupa (ODS) v Událostech a komentářích 11.7.2013 (stojí zato se podívat):

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/213411000370711/video/

To je podobně nešťastný postoj, jaký původně zaujalo Sobotkovo vedení ČSSD (aby se pak z takto toporné pozice složitě vymanévrovávalo, byť i za cenu určitých ztrát), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/395-tezka-chyba-sobotkova-vedeni-cssd.html

Ve skutečnosti ovšem žádná stojedničková opora Nečasové vládě přelakované na Němcovou vládu neexistuje, a to hned z několika důvodů:

1. Nejen P. Nečase, ale i některé další osoby patřící do této 101 nelze považovat za legitimní představitele sboru rozhodujícího o důvěře vládě. (Přestože legálně se sice nějak do Poslanecké sněmovny dostali, ale ve třech případech jsou pochybnosti i o legalitě příslušného procesu.)

2. M. Němcová se vyjádřila, že "její" vláda by zůstala stejná, jako ta předešlá, jen by vyměnila snad ministryni kultury. Co k tomu dodat?

3. Za zaznamená stojí i to, jak se 118 hlasů pro bývalou Nečasovou vládu, která dostala mandát k reformám, scvrklo ve 101 - a argumentovat z tohoto hlediska "většinou" je také spíše žert.

4. Snad největší ránu představě o tom, že je nějak možné dotáhnout vládnutí s Nečasovou vládou přelakovanou na Němcovou vládu dal sám M. Kalousek svou představou o tom, jak "uhájit" reformy. Například jeho návrh na možnost vystoupení z tzv. 2. pilíře neznamená nic jiného, než přeměnit tento 2. pilíř ve hru typu Letadlo, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/418-kalouskova-penzijni-krec.html

Proti tomu stojí celkem solidně a svižně sestavená Rusnokova vláda, která si nyní dá práci s programem. V něm se nepochybně označí za vládu, jejímž hlavním cílem je dovést zemi do voleb, které by se měly konat co nejdříve. Nebude tak ona v očích veřejnosti tím, kdo se za každou cenu drží koryta. Do této pozice se naopak dostanou ti, co budou za každou cenu bránit rozpuštění Poslanecké sněmovny. Výsledkem rostoucí podpory veřejnosti pro Rusnokovu vládu a ztráty důvěry v Poslaneckou sněmovnu (především ty, kteří budou bránit novým volbám) bude to, že střídaní viditelné reprezentace struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad proběhne v mnohem větším rozsahu, než pokud by se Poslanecká sněmovna rozpustila a v mnohem větším rozsahu, než se dalo čekat i po 13. červnu tohoto roku. Patrně dojde i k určitým proměnám politického spektra, větším než těm, že se nějaká menší strana do Poslanecké sněmovny dostane a jiná ne.

Pro úplnost dodávám, že si Rusnokovu vládu neidealizuji. Vstupuje do institucionálního prostředí penetrovaného strukturami založenými na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (toho, co teď bylo oficiálně nazváno "klientskými sítěmi", ale to není tak přesný výraz). A nepochybně i ona bude více či méně těmito strukturami kontaminována. Přesto bude mít určité výhody:

1. Jejími členy jsou i ti, co si uchovali schopnost, kterou nazývám národohospodářským myšlením (tedy schopnost uvažovat nejen v horizontu toho, jak ze systému vytáhnout co nejvíce pro sebe). To pro Nečasovou vládu neplatilo. Podlehla sebeklamu své "proreformnosti", přitom místo skutečných a potřebných reforem byla schopna prosadit jen tunely. Její schopnost uvažovat národohospodářsky zcela atrofovala.

2. Bude pod velmi silnou kontrolou stávající koalice (ODS, TOP, LIDEM) zoufale dohrávající svou smutnou roli (která ovšem v tomto smyslu bude - snad poprvé od té doby, co tato koalice vznikla- plnit užitečnou roli hlídacího psa). Dokonce čím déle tato situace vydrží, tím lépe pro vývoj v naší zemi.

3. A nelze nevidět, že se mění i mezinárodní kontext naší politiky. Myslím, že mu věnujeme nedostatečnou pozornost, ale on vývoj u nás rovněž ovlivní.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Existuje stojednička (i s Nečasem)? ondrey 12. 07. 2013 - 09:50
RE: Existuje stojednička (i s Nečasem)? radimvalencik 12. 07. 2013 - 10:22