(71.38) Hra: Co přinesl 8.7.13 – Superaféra XXVI

9. červenec 2013 | 19.16 |

Pondělí 7.7.2013 velmi dobře ilustruje, jak spolu souvisejí tři zdánlivě nesouvisející oblasti dramatického dění, z nichž každá má podobu toho, co lze nazvat super-aférou:

- Pád Nečasovy vlády a navazující vývoj, což ukazuje, jakým způsobem "fungovala" a byla držena u moci zkompromitovaná politická garnitura u nás.

- Kauza Snowden, která ukazuje, jak určité skupiny ve zpravodajských službách Spojených států získávaly kompromitující informace z oblasti politicky aktivních osob i u svých evropských spojenců, aby pak ovlivňovaly dosazování celých politických garnitur, které tímto způsobem měly pod kontrolou.

- Boj Františka proti mafiím ve Vatikánu a jeho úsilí o očistu Vatikánské banky propletené s organizovaným zločinem.

Všechny tři super-aféry ukazují, jak celou naší civilizací prorostl systém struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, které se vzájemně koordinují prostřednictvím spontánně vznikajících jader vyjednávání vlivu. A také ukazuje, že celý tento systém se ocitl v krizi, jejíž řešení se již nebude odkládat. Vymanit se z tohoto systému bude nesmírně obtížné a v každé z oblastí, ve které k pokusu o dílčí očistu bude docházet, bude vývoj dramatický i poučný. Důležité je:

- Využít to, co se odehrává ke zviditelnění toho, co zůstávalo skryto – opřít se o dobrou teorii a zdokonalovat "čtecí prizma". Bez toho budeme dělat chyby a nepochopíme smysl toho, co se odehrává.

- Kultivovat veřejné vědomí a povědomí, neustále zdůrazňovat, že to, co se děje, je čitelné a lze vyčíst to, jaká hra se hraje.

- Pochopit to, že jakýkoli posud je spojen se změnou základního ideového paradigmatu vyjednávání vlivu. K tomu viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/236-57-2-hra-o-smyslu-jistote-a-kontextu-kontextu.html

(a další z této série 57.1 – 57.3).

- Uvědomovat si, že současné problémy mají řešení a že existuje pozitivní alternativa. Na to se dnes tak trochu zapomíná, uvažuje se jen v horizontu střídání politické reprezentace. Přitom jde o hlubokou proměnu ekonomických základů společnosti (ve smyslu přechodu ke společnosti produktivních služeb). K tomu viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3-ceka-nas-revoluce-pokud-ano-tak-jaka.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře