Dnes v PListech můj rozhovor o odcházení Obamy

22. leden 2017 | 18.52 |

Dnes (v neděli 22. 1.) mi vyšel rozhovor v Parlamentních listech. Myslím, že se podařil. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mě na něj upozornili a kteří mě pochvalou povzbudili. Překvapilo mě, kolik jich bylo. Včetně těch, od kterých bych to nečekal. A samozřejmě chci poděkovat i Parlamentním listům za jednu z mála možností prezentovat svůj pohled na věc pro širší veřejnost. Vybral jsem z rozhovoru malé ukázky, abych navnadil na přečtení celého rozhovoru:

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) porušila Česká televize během vysílání tzv. Americké volební noci zákon. Nadržovala prý Hillary Clintonové. Potvrdily se tak názory některých politiků včetně prezidenta. Vedle toho Trump ignoruje CNN, protože zveřejnila zmíněné "kompro". Zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT poté na Twitter napsal, že "pokud to bude takhle pokračovat, budou se Trumpa na tiskovkách moci ptát jen ParlamentníListy.cz". Přizpůsobí se média "novému přístupu", nebo budou, jako ČT, ztrácet dál důvěru lidí?

Občanská dezinformační válka se z USA šíří i do dalších zemí. Zejména tam, kde na základě globálního špiclování a následného vydírání byly prostřednictvím vydíratelných dosazováni do klíčových pozic vydíratelní a manipulovatelní. Tím lze objasnit i chování "naší" ČT či dalších mainstreamových medií. Abychom si udělali představu, kam až to zašlo: Palebná síla v informační občanské válce ČT v poměru k palebné síle alternativních, většinou elektronických medií, mezi která patří např. i Parlamentní listy, je v poměru asi jako palebná síla moderního tanku ke vzduchovce.

A přesto mainstreamová media prohrávají! Prohrávají natolik, že se situaci ministr vnitra snaží zachránit tím, že zřídil jakýsi Janda/Chovanecký ústav soudobého mccarthismu, který se snaží alternativní media na základě konstrukcí ve stylu procesů z 50. let u nás i v USA likvidovat. Kdo nevěří, ať si přečte, jakým způsobem konstruují "Evropské hodnoty" spojené s Janda/Chovaneckým ústavem pupeční šňůrou nitky spiknutí.

Donald Trump v interview pro britský deník The Times zkritizoval NATO, EU i německou kancléřku. Aliance je podle něho zastaralá, kdyby EU nenutila země přijímat migranty, Británie by nevystoupila a Merkelová udělala katastrofální chybu pozváním běženců. Přesto prý chce Trump po nástupu s lídry EU začít s čistým stolem. Povede se mu to? Mnozí politici ho ostře kritizovali už v kampani...

Podle mě udělala Merkel jinou fatální chybu. Totiž tu, že se nechala vydírat právě těmi mocenskými kruhy, o nichž jsem hovořil, a že se nechala dotlačit do role páté kolony v dobře připravené a dobře organizované válce vedené prostřednictvím migračních vln. Měla tu trapnou hru prostě odmítnout a rezignovat. Rozhodně není v této své roli pro EU nepostradatelná. Takto hrozí, že rozloží nejen EU, ale i Bundes.

Média navíc přišla se zprávou, že lidé z Trumpova týmu zjišťují u členských zemí, zda se někdo další nechystá opustit EU. Jde pouze o sondování nebo může mít budoucí prezident více informací a hodlá připravovat scénáře na možný rozpad Unie?

Myslím, že toto je poněkud nafouknutá informace. EU je pro Trumpa spíše, jak by řekl klasik, "pod jeho rozlišovací úroveň". Nebude se v tomto směru nijak zvlášť angažovat. Možná že si chtěl jen trochu otestovat, jak na toto vábení zareaguje třeba Polsko, a současnou euroreprezentaci, která stojí na straně moci donedávna reprezentované Clintonovou, trochu potrápit a trochu zaměstnat, aby přišla na jiné myšlenky, než se plést do vnitřních záležitostí USA.

Ve věci Německa a šéfky jeho vlády zašel Trump ještě dál. "Když se podíváte na EU, je to Německo. EU je v podstatě jen nástrojem pro německé zájmy. Proto jsou Britové tak chytří, že odešli," sdělil. Co takto "politicky nekorektní" postoje mohou vypovídat o jeho budoucí spolupráci s Evropou?

Ze strany současné euroreprezentace se zatím Trump dočkal jen dost neférového okopávání. Proč by měl mít zájem o nějakou spolupráci s ní? Tady budeme my sami muset trochu popracovat na sobě. Nevím, zda dobrým krokem k tomu je třeba to, že naše hlavní vládní strana, která má i současného premiéra, jedná s experty z nejužšího týmu prezidentské kandidátky Clintonové o pomoci při vedení své volební kampaně. To už přesahuje hranice toho, co jsem schopen pochopit svým rozumem.

...

Očekávaný Trumpův příklon k Rusku teď zmírnilo "grilování" jeho kandidátů do čela několika resortů vč. Rexe Tillersona, který má být ministrem zahraničí. Ten spolu s kolegy Jeffem Sessionsem, Jamesem Mattisem a Mikem Pompeo v Senátu hovořili o Rusku téměř výlučně kriticky. Tillerson dokonce označil anexi Krymu za protipráví (Trump dříve mluvil opačně). Šlo o úlitbu některým senátorským jestřábům, anebo skutečně naděje Kremlu na blízké vztahy padají?

Nemluvil bych o příklonu k Rusku, ale o realistickém vztahu k Rusku. Je to pochopitelně změna oproti chorobné rusofobii, která se snažila hnát svět do jaderné války s Ruskem. Ale magoři, jak to tak vypadá, aspoň na čas odcházejí. A s pořádnou ostudou. Trump dobře rozložil své vládní portfolio, a zatímco jej zákonodárci grilovali, rozestavil svůj hujerovsky rozvětvený rodinný klan na všechna klíčová místa těch administrativ, které má pod kontrolou. Kdo umí, umí.

...

Podívejme se na téměř ukončenou osmiletou Obamovu éru. Jak jeho působení zhodnotit? Média upozorňují, že začal slavnostně prezentovaným restartem vztahů s Ruskem a končí v podstatě diplomatickou válkou, kdy ho Kreml ignoruje a čeká na Trumpa. Jaké je resumé jeho vládnutí?

Obama zůstane jednou provždy učebnicovým příkladem člověka, který měl dobré úmysly, ale nebyl schopný připustit si své chyby a postupně se stal jen figurkou, se kterou hrály ty nejostudnější síly, jaké se kdy zrodily v demokratické zemi. Zůstane jako memento toho, co se může stát.

Lze dle Vašeho mínění vypíchnout něco, co v souvislosti s Obamovou vládu utkvělo lidem v paměti nejvíc? Na základě čeho si ho budeme nejvíce pamatovat, či jinými slovy, jak se zapíše do historie?

Určitě nezůstane ani stopa po jeho sáhodlouhých projevech, které svou délkou i bezobsažností předčily projevy Míši Hovorky (jak se mu u nás říkalo, tedy Gorbačova). V naší paměti asi nejvíce zůstane jeho podivné odcházení, poslední týdny jeho účinkování spojené s obavou, zda je vůbec přežijeme.

Zde je celý rozhovor:

www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Docent-Valencik-Poprve-v-historii-USA-ale-i-u-nas-dal-medialni-mainstream-tak-okate-najevo-za-kym-stoji-A-utrpel-debakl-Lide-prokoukli-podstatu-hry-472090

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Dnes v PListech můj rozhovor o odcházení Obamy wikinger petr 23. 01. 2017 - 02:03
RE(2x): Dnes v PListech můj rozhovor o odcházení Obamy radimvalencik 26. 01. 2017 - 16:53