R2017/047/M: Kosička: Patologie konformity

16. leden 2017 | 07.00 |

Další podklad k monografii Ekonomický základ odvětví produktivních služeb a zahájení komplexních reforem je z pera Tomáše Kosičky. Upozorňuje na jeden důležitý a hodně nepříjemný aspekt chování lidí:

Patologické projevy konformity

Až patologické projevy konformity byly potvrzeny několika experimenty, jejichž výsledky vzbudily rozsáhlou diskuzi o podstatě lidského chování. Prvním byl slavný Milgramův experiment, kdy účastníci byli ochotni mučit elektrickým proudem "oběti" jen proto, že jim to nepříliš významná autorita nakázala. Nic nepomohly prosby či výkřiky oběti. Tento experiment následně proběhl v různých zemích s velmi podobnými výsledky – zhruba dvě třetiny účastníků byly schopné oběti týrat jen proto, že jim to vedoucí (většinou osoba v bílém plášti) poručila. Jedinou zemí, kde se výsledky výrazněji odchýlily, bylo Německo, kde se k takovému chování "poslušných" uchýlilo až 80 %.

Druhý slavný experiment, který stojí za to zmínit, je slavný "vězeňský experiment" P. Zimbarda, který chtěl zjistit, jak lidské chování ovlivňuje sociální role (v tomto případě dokonce pouze přidělená). Experimentu se zúčastnilo 24 zralých osobností (výběr ze 74 přihlášených studentů), kteří byli náhodně rozděleni na dvě skupiny – "vězňově" a "dozorci". "Věznice" byla vybudována v areálu univerzitního kampusu. Základní pravidla byla velmi jednoduchá a byla převzata z věznice Palo Alto v Kalifornii.

  • Vězeň musí být zticha v době odpočinku, po zhasnutí světel, v průběhu jídla a vždycky, když je mimo prostory vězení
  • Vězni se musí oslovovat čísly
  • Vězni musí dozorce oslovovat 'Mr. Correctional Officer' ("pane nápravný důstojníku")
  • Jakékoli pochybení v plnění pravidel může být potrestáno
  • Kromě toho museli vězni samozřejmě nosit uniformy.

Navíc by se nemělo opomenout, že:

  • Dozorcům bylo řečeno, že se mají snažit jakýmkoliv způsobem zcela ovládnout "vězně", avšak nesmí použít fyzické násilí.
  • Vězni i dozorci byli placeni za účast v experimentu a věděli, že se jedná pouze o experiment.

Velmi brzy se situace vyhrotila, "dozorci" své metody dotáhli až na hranici sadistické šikany a tak byl experiment již po šesti dnech ukončen. Během těchto šesti dnů 5 "vězňů" experiment opustilo a jeden se psychicky zhroutil. Dnes je tento pokus na lidech obvykle uváděn jako kontroverzní, což ovšem nebránilo tomu, aby byl filmově zpracován. Nejdříve v roce 1992 ve formě dokumentu "Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment", v roce 2001 následoval německý "Das Experiment" a v roce 2010 americký "The Experiment". Je vidět, že lidské chování podléhá okolním podmínkám mnohem více, než by si racionálně uvažující člověk byl ochoten připustit.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář