R2016/011/M: Ja zvýšit penze (podstatně!)

4. prosinec 2016 | 07.00 |

O další podklad k monografii Ekonomický základ odvětví produktivních služeb a zahájení komplexních reforemse zasloužil Jiří Mihola, který zpracoval funkční model vývoje starobní penze v plně zásluhové a plně uzavřené postgraduální nadstavbě stávajícího průběžného systému penzijního pojištění.
První výsledky analýzy modelu vývoje starobní penze v plně zásluhové a plně uzavřené postgraduální nadstavbě stávajícího průběžného systému penzijního pojištění:

K tabulce:

- Do prezentovaného modelu byly dosazeny tyto hodnoty:

- 15 tisíc částka pobíraného důchodu

- Věk dožití z úmrtnostních tabulek ČSÚ (průměr muži-ženy)

- Čtyři varianty výše odvodu do postgraduální nadstavby dle stávajících pravidel penzijního pojištění (od zaměstnance i zaměstnavatele), a to konkrétně ve výši 5, 10, 15, 20 tisíc. Červeně je zarámován sloupec s odvodem 15 tisíc, který se blíží nejvíce realitě v profesích, u nichž lze očekávat dlouhodobější prodloužení doby produktivního uplatnění. A např. odvod 5 tisíc odpovídá situaci podstatného rozvolnění pracovního nasazení po dosažení věku 65 let.

- Tomu odpovídající čtyři varianty vývoje výše důchodů. Červenou lomenou čarou je vyznačeno období, kdy se starobní důchod zásluhou postgraduálního systému více než zdvojnásobí.

K interpretaci výsledků:

- Výše důchodů roste tak výrazně, že po dosažení věku 70 let si může člověk dovolit podstatné rozvolňování svého pracovního nasazení, přičemž systém generuje dostatek prostředků, aby si mohl dovolit nadstandardní zdravotní pojištění, které by bylo financování z efektů prodloužení období jeho produktivního uplatnění.

- Ani mírné (např. 3%) zdanění důchodů z postgraduální nadstavby (které by se při rozšiřování systému směrem k nižším ročníkům mohlo stát základem jednotné dávky penzijního zabezpečení) nic nemění na výrazném růstu důchodů zásluhou postgraduálního systému.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/011/M: Ja zvýšit penze (podstatně!) honza 04. 12. 2016 - 09:13
RE: R2016/011/M: Ja zvýšit penze (podstatně!) honza 04. 12. 2016 - 09:20