Schwarzenberg utekl z jednání o amnestiích

18. leden 2013 | 08.34 |

Schwarzenberg utekl z jednání o amnestiích

Schwarzenberg zbaběle utekl z projednávání amnestií a návazně i dosavadních výsledků svého vládnutí. Pod hloupou záminkou, že s amnestiemi nesouhlasí, čímž je ovšem fakticky podpořil.

Udělal to ke své škodě. Pokud by poslouchal vystoupení prakticky všech opozičních řečníků, určitě by tentokrát neusnul. A patrně by si rozmyslel, zda jít do druhého kola prezidentských voleb v zemi, kde před tím, co spolu s Kalouskem a Nečasem napáchal, neuteče ani v prezidentské funkci. Zdřímnout si mohl snad jen při dlouhém mlžení ministra spravedlnosti Blažka. Kam to došlo, ukázalo nejen emotivní vystoupení L. Zaorálka a projevy dalších zkušených řečníků, ale třeba i těch méně známých jako J. Novotného z VV, který uvedl otřesná fakta o prorůstání naší země do nejvyšších pater organizovaným zločinem.

Podobnou zbabělost projevují ovšem ti, kteří nechtějí vidět realitu a rozhodli se žít ve falešném snění o tom, že lze udělat kozla zahradníkem a růže vykvetou. Rovněž utíkají před realitou - jak obrazně, tak i reálně. Ztrácejí schopnost vyměňovat si názory s těmi, co mají odlišné, reagují alergicky, ruší s nimi běžné společenské kontakty, uzavírají se do skupin. To se občas stává. Jedná se o jev nazývaný "groupthink", česky skupinová omezenost. Je to skupinové utvrzování se v jediné pravdě, skupinové snění o možnosti silového řešení problémů, skupinově sdílené převracení skutečnosti naruby, chorobné hledání autority, s níž se lze nekriticky identifikovat, neschopnosti zvážit jiný názor, alergická reakce na vše, co takto omezené vidění světa narušuje. Základem toho je ztráta přirozené lidské schopnosti myslet "ex box", což česky lze přeložit jako ztráta schopnosti přesahu toho, co jsme přijali jako určitý názor či poznatek (přičemž právě schopnost přesahu stávajícího je základní a přirozený způsob vývoje lidského poznání i utváření vlastní osobnosti).

Jedná se o jevy sice fascinující, ale dobře známé a popsané, viz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_skupinov%C3%A9ho_my%C5%A1len%C3%AD

Krátkodobě s tímto fenoménem nelze nic dělat. Jedná se o poměrně závažnou poruchu, která má pro vývoj osobnosti značně nepříznivé důsledky a bohužel má i negativní důsledky na společenský vývoj. Z řady důvodů se však vyplatí jevy spojené s touto poruchou bedlivě sledovat a jejich analýzu uložit mezi zkušenosti, které pro náš život mají značný význam. Je to i nejlepší prevence toho, jak se takové poruchy vyvarovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.83 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře