Koho Zeman (ne)rozdělí

28. červen 2013 | 14.49 |


Současný vývoj velmi dobře ilustruje, jakou regenerativní a penetrační schopnost mají struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Je to dáno zejména tím, že fungují velmi spontánně. Dokážou využít každou skulinku v lidské psychice a začít si člověka podřizovat. Ti, co se angažují ve vysoké politice, jsou vystaveni velmi silným tlakům. Ukázal to i případ uklouznutí B. Sobotky, který nepříliš šťastně reagoval na to, že mu M. Zeman trochu sebral vítr z plachet a pokusil se zvrátit situaci z pozice síly a nepřátelství. Naštěstí si stačil včas uvědomit, že by se mohl dostat přímo do náruče těch, co současnou situaci způsobili. A tak manévruje. Vyzývá k jednotě strany, nepovažuje trestání těch, co pomohou M. Zemanovi sestavit vládu, za prvořadé, připouští, že by s M. Zemanem mohl začít jednat o tom, že dostane druhý pokus na sestavení vlády, což vše je lepší než včerejší "tvrdý postoj", atd... viz:

http://www.novinky.cz/domaci/306298-hadat-se-mezi-sebou-je-sebevrazedne-tvrdi-sobotka.html

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=783855

Vždyť je třeba si uvědomit, že jde zejména o to, co píše R. Nohl v článku "Tým Nagygate necháme pracovat, uvedli Pecina a Benešová":

Snad je to shoda okolností, ale jako první obsadil designovaný premiér Jiří Rusnok ve své vládě posty, jejichž držitel může značně ovlivnit asi největší policejní případ historie, pro který se trochu nepřesně vžila nálepka Nagygate. Martin Pecina a Marie Benešová, kteří povedou ministerstvo vnitra, respektive resort spravedlnosti, převezmou úřady uprostřed rozsáhlého vyšetřování státních zakázek a vztahů mezi politiky, státními úředníky a podnikateli. Oba tyto resorty jsou dnes kvůli zatčení premiérovy pravé ruky Jany Nagyové, bývalých poslanců a razii v domech vlivných podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga pod poměrně velkým tlakem. Oba noví ministři shodně říkají, že se do práce policistů či státních zástupců nebudou vměšovat. "Policii nechám pracovat, je to hrozně jednoduché. Ať si dělají, co chtějí," řekl Aktuálně.cz Martin Pecina. Právě policejní prezident Martin Červíček se podle něj o místo bát nemusí. "Pan plukovník Červíček je skvělý manažer a má velkou autoritu. Říkám hned, že se ani nebudu snažit ho nějak měnit," řekl Pecina. Nutno dodat, že šéf policie je podle současného zákona prakticky neodvolatelný, pokud není obviněn.

Ministr vnitra od něj dostává informace o velkých raziích. Stejně tomu bylo i v případu zatčení Jany Nagyové. Právě kvůli kauze nejbližší spolupracovnice Petra Nečase si končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek nechal zpracovat zprávu, která má odpověď na otázku, zda je možné více než jeden rok odposlouchávat blízké okolí premiéra. Blažkova nástupkyně Marie Benešová počítá s tím, že si zprávu určitě přečte. "Až tam budu, budu se zajímat o všechno, co tam je rozdělané," říká Benešová. Naopak Pecina tvrdí, že informace v této věci od svých podřízených požadovat nebude. "Ministr na to nemá žádné právo, na to má právo nejvýše náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení. Ani ministr nemůže nahlížet do trestních kauz," uvedl. Stejně jako Pecina i budoucí ministryně spravedlnosti odmítá personální čistky na nejvyšších místech státních zastupitelství i na svém úřadě. "Jestli budete ve vládě na určitou dobu, tady je předpoklad na několik měsíců, tak tam těžko budete dělat personální zemětřesení," konstatuje Benešová. Na otázku, zda uvažuje o odvolání šéfa žalobců Pavla Zemana, odpověděla: "To určitě ne. Já jsem ráda, že ho máme," uvedla Benešová.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=783800

Stojí zato si ovšem přečíst i M. Fendrycha:

http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=783861

nebo A. Mitrofanova:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alexandr-Mitrofanov-Zacala-hazardni-hra-s-ohnem-277227

M. Zeman opravdu začal hrát poněkud riskantní hru. Otázka je, zda mohl dělat něco jiného. Může rozdělovat, jak se často říká. Myslím, že ty, co nejeli v lumpárnách a uchovají si dost rozumu, nerozdělí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře