R2016/274: Jak se manipuluje

7. listopad 2016 | 07.00 |

Třetí část: Jak se manipuluje

Setkal jsem se v posledních dnech mezi svými přáteli s následujícím názorem: "Teď není čas uvažovat o nějakých perspektivách a reformách, teď je vyhrocená situace, teď hrozí pražský Majdan, teď je potřeba se bránit a ne odvádět pozornost od toho, co se děje a od nebezpečí, které nám hrozí."

Považuji tento názor za nesprávný. Hodně nesprávný a ve svých důsledcích za nebezpečný.

Ano. Situace se vyhrocuje. Největším nebezpečím je však "zapouzdřování" těch, kteří nechtějí znát pravda, ale chtějí být přesvědčeni, že mají pravdu. Masový jev. Třeba ti opavští studenti, kteří odmítli konfrontovat své názory se Zemanem. Z obavy o svou "ušlechtilou", či dokonce "ušlechtile fanatickou" víru v to, že Zeman je zdrojem všeho zla. Co kdyby je v přímé konfrontaci přiměl k přemýšlení. Hrůza! A tak "statečně uprchli do opavské kavárny, aby byl mainstreamovými médii tento "hrdinský čin" glorifikován.

Takové jednání je jedním z typických projevů skupinové konformity (stádního zblbnutí), které krásně popisuje Koukolík ve své "Vzpouře deprivantů".

Vynikající kniha. Tady se dá celá stáhnout:

http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Vzpoura_deprivantu-Koukolik_Drtilova.pdf

(Kdo si přečte, podstatným způsobem zvýší svoji imunitu proti manipulaci všeho druhu a začne lépe chápat, proč se někteří lidé v jeho okolí začínají chovat divně.)

"Antizemanovské zpouzdření" (ze kterého se hloupne) má dva spouštěcí mechanismy nezávislé na Zemanovi (na Zemanových osobních nedostatcích a nedostatcích jeho okolí, které rozumný člověk nepopírá):

- První je použití dvojího metru jako nástroje současné globální moci. Ta degeneruje, rozpadá se (dostatečně ilustrativním příkladem je vrcholná etapa amerických voleb), ale tím se stává stále více nebezpečnou a stále více si prosazení dvojího metru vynucuje. Ten, kdo se k ní připadá (a s tím jsou spojeny různé očekávané prebendy, např. i v podobě kariérního uplatnění), přestává události posuzovat kriticky, zapouzdřuje se a k tomu vyhledává své souvěrce.

- Druhý je současný způsob mainstreamové mediální manipulace, který paralelně rozpoutává několik protizemanovských štvanic, zvýrazní ty, které mají ohlas, ve chvíli, kdy se začíná rýsovat, kde bylo a v jaké míře určité pochybení, téma opouští a překrývá jiným, aby u části méně zkušené veřejnosti zbyl jen neurčitý, ale pociťovaný dojem, že Zeman je zdrojem všeho zla. Slabší nátury jsou proti takové manipulaci poměrně málo odolné. A následně také hledají souvěrce, aby se v pociťovaném dojmu utvrzovali mezi sebou. Hlavně, aby si byli jisti svoji "pravdou", vírou ve "správnost" svého boje.

Jenže právě v této situaci nelze reagovat symetricky. Vnímat Zemana nekriticky, vidět v něm spásu a "zapouzdřovat" se do opačných názorů.

Je nutné se sjednocovat na vyvedení společnosti z krize. Z krize nikoli všeobecné, ale krize vyostřených postojů (žádná jiná, než ta, která k nám výše popsaným způsobem vnášena, totiž u nás není). A k tomu je nutný pozitivní program, program nejen obrany, ale i nápravy, program spojený s akční i dlouhodobou realistickou a realizovatelnou vizí. Bez toho nelze zlu současné doby čelit.

Proto je právě teď nejvyšší a současně nejvhodnější čas k prokomunikování komplexních reforem.

Proto také od zítřka s tímto úvodem uveřejňuji v rámci seriálu o reformách sérii článků z poslední doby, ve kterých jsem monitoroval vývoj posledních dnů (zejména v souvislosti s děním kolem 28. října a přípravou na 17. listopad). Snad tím některé čtenáře přiměju k tomu, aby začali posuzovat současné dění i v kontextu ostatních, článků o reformách, zejména těch, které říkají, jak začít, a ukazují, že začít se zásadními reformami je možné prakticky okamžitě.

První článek ze seriálu o tom, jak a jaké reformy realizovat jsem uveřejnil 30. června tohoto roku. viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3586-r2016-150-na-uvod-predkonferencni-diskuse.html

Pak následoval každý den další příspěvek, většinu z nich zpracovali kolegové z našeho týmu. Určitým akčním vyvrcholením jsou pak články o tom, jak reformy odstartovat. viz:

R2016/254: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/1

http://radimvalencik.pise.cz/3918-r2016-254-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-1.html

R2016/255: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/2

http://radimvalencik.pise.cz/3919-r2016-255-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-2.html

R2016/256: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/3

http://radimvalencik.pise.cz/3921-r2016-256-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-3.html

R2016/257: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/4

http://radimvalencik.pise.cz/3922-r2016-257-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-4.html

R2016/258: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/5

http://radimvalencik.pise.cz/3927-r2016-258-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-5.html

R2016/259: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/6

http://radimvalencik.pise.cz/3930-r2016-259-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-6.html

R2016/260: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/7

http://radimvalencik.pise.cz/3935-r2016-260-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-7.html

R2016/261: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/8

http://radimvalencik.pise.cz/3939-r2016-261-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-8.html

R2016/262: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/9

http://radimvalencik.pise.cz/3934-r2016-262-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-9.html

R2016/263: Diskuse LK: Jak odstartovat reformy?/10

http://radimvalencik.pise.cz/3943-r2016-263-diskuse-lk-jak-odstartovat-reformy-10.html

Mj. – ve středu 9. listopadu začnu na čtyři pokračování uveřejňovat aktualizovanou verzi o tom, jak Listopad 1989 proběhl a na co by z hlediska současného dění chtěli zapomenout.

Toto je třetí článek, který jsem napsal již dříve a který dokumentuje dobu z hlediska výše řečeného:

Kauza "Brady" - jak se manipuluje

25. říjen 2016 | 15.47 |

Chcete si článek přečíst?

Vypněte prosím blokování reklamy (reklamu už neblokuji), děkujeme.

Jak vypnout blokování reklamy?

Video návod zde: https://www.youtube.com/watch?v=GJScSjPyMb4

Kauza "Brady" je ukázkový příklad manipulace, tak jak ji krásně popisuje G. K. Chesterton v Případech otece Browna, konkrétně v povídce Zhoubná kniha. Přikládám ofocený taxt celého příběhu. Je stručný a poučný. Doporučuji přečíst.

To, co se odehrává kolem kauzy "Brady", je jak opsáno z uvedeného příběhu. S jedním rozdílem. Celý svůj příběh založil D. Herman na své báchorce a svědectví tří (jeho slovy řečeno) "důvěrychodných osob": Ministra Jana Mládka, ministra Daniela Ťoka, slovenského velvyslance Petera Weisse. Na přímý dotaz ani jedna z těchto osob Hermanovu verzi nepotvrdila, všichni uvedli, že o ničem takovém se neujednalo.

Tím a demisí D. Hermana vše mohlo skončit. Zoufálství těch, kteří patrně na hodně široké platformě celou akci založili, však jde ještě dál. Chtějí hru hrát dále. Tak například v celých Událostech, Komentářích na UK 24 v pondělí 24.10. po celých 30 minut probírání daného tématu z úst reportérů ČT tento zásadní fakt ani jednou nezazněl! To je fakt, který si může každý ověřit:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/216411000371024/

A lze se ptát: Jak je to možné? - Jediná odpověď: Vše bylo dobře a s obrovským silovým zázemím připraveno právě k 28. říjnu. Je to sice perverzní, že k výročí republiky je připravena akce proti tomu, kdo odmítá posluhovat cizí moci (proto taková nenávist vůči němu ze strany slouhl), ale bohužel je to asi tak.

Zásadní věc v diskusi připomněl pouze místopředseda KSČM P. Kováčik. Nikdo mu nevěnoval pozornost. Když to připomenul znova, M. Němcová se s touto skutečností vyrovnala slovy: "Všichni tři mají ze Zemana strach a bojí se ceknout!"(Úsudek si udělejte sami.)

A teď si v klidu vychutnejte Chestertonův text. Je to jedna z nejlepších detektivek. A třeba něco dojde i těm, kterým to doposud nedošlo. (Omlouvám se, že mám trochu otočeno, ale není problém to pootočit tak, aby se to dalo číst.)

(Pokračování dalším dílem této série)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: R2016/274: Jak se manipuluje ondrey 08. 11. 2016 - 16:07